چین لینک

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

آشنایی با چین لینک (ChainLink)


بعد از سال 2014 تعداد کوین‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند هر روز بیشتر از دیروز شده است. چین لینک (ChainLink) یکی از این ایده‌هایی بود که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم با پروژه چین لینک بیشتر آشنا شویم و بدانیم که چه ایده‌ای در پشت این توکن قرار دارد.


در این مقاله می خوانید

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک یک توکن اتریوم در ارزهای دیجیتال است که مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم شکل گرفته است. هدف اصلی چین لینک ارتباط بین قراردادهای هوشمند اتریوم با دنیای واقعی توسط یک سرویس غیرمتمرکز به ‌نام اوراکل است. چین لینک در بازار ارزهای دیجیتال با نماد معاملاتی (Link) نمایش داده می‌شود.

چین لینک

پروژه چین لینک در سال 2015 و توسط فردی به ‌نام سرگی نازاروف راه‌اندازی شد و در سال 2017 طی برگزاری یک ICO بر روی بلاکچین اتریوم و به‌ صورت عمومی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد. کار اصلی چین لینک این است که دنیای مجازی را به دنیای واقعی گره بزند.

چین لینک قادر است که قراردادهای هوشمند را بر بستر بلاکچین اتریوم ساده‌سازی کند. چین لینک علاوه بر بلاکچین اتریوم قادر است با بلاکچین بیت‌کوین، تتر، هایپر لجر و... از یکسو و بانک‌ها و شبکه‌های پرداخت بین‌المللی همچون پی پل (PayPal)، ویزا (Visa)، سوییفت و ... از سوی دیگر ارتباط برقرار کند و به این ترتیب بسیاری از محدودیت‌های بین دنیای واقعی و دنیای مجازی را نیز از بین ببرد.

از بعد از به ‌وجود آمدن اتریوم، قراردادهای هوشمند در حال متحول کردن بسیاری از صنایع هستند. این امر با جایگزین شدن قرارداد‌های دیجیتالی و خودکار بجای قراردادهای سنتی و قانونی در حال انجام است. اما مشکل اصلی اینجا است که قراردادهای هوشمند نمی‌توانند با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند و دسترسی داشته باشند. این جا یک خلأ بوجود آمد که چگونه می‌توان دنیای واقعی نظیر داده‌های ورودی، API یا سایر اطلاعات بانکی را با دنیای مجازی مرتبط ساخت؟

چین لینک

این مشکل عدم ارتباط بین داده‌های دنیای واقعی و دنیای مجازی به‌ خاطر شکل اصلی بلاکچین است که داده‌ها به‌صورت  اجماع تائید می‌شوند. اما در داده‌های دنیای واقعی هیچگونه اجماعی وجود ندارد و همه‌ چیز به‌صورت متمرکز ارائه می‌شود.

سیستمی که برای حل این مشکل ارائه شد، اوراکل (Oracles) نام دارد. این سیستم به‌ عنوان یک میان‌افزار بلاکچینی است که واسطه‌ای بین دنیای مجازی و دنیای واقعی را فراهم می‌سازد. به‌ عبارتی دیگر کار اوراکل این است که اطلاعات دنیای واقعی را پیدا و تائید می‌کند و این اطلاعات را در بلاکچین ارزهای دیجیتال مختلف ثبت می‌کند تا در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرند.

اما یک مشکل عمده وجود دارد و آن این است که سیستم اوراکل در حال حاضر یک سیستم متمرکز محسوب می‌شود و این متمرکز بودن با پروژه‌های غیرمتمرکز در دنیای مجازی سازگار نیست. هر پروژه‌ای که در قالب یک قرارداد هوشمند که از این سیستم (اوراکل) استفاده کند، دارای یک نقطه ضعف است که باعث می‌شود قراردادهای هوشمند، هیچ مزیت امنیتی بیشتری نسبت به قراردادهای سنتی و فیزیکی نداشته باشند.

بسیاری از اوراکل‌ها برای ثبت اطلاعات ورودی، نیاز به ثبت اطلاعات به ‌صورت دستی و یا ثبت قانونی اطلاعات دارند که این عمل ضمن این که نیاز به اعتماد بالایی در این فرآیند دارد، باعث کند شدن کل سیستم نیز می‌شود.

دقیقا همین جا است که چین لینک وارد می‌شود و این خلأ را با ارائه یک میان‌افزار اوراکل پیشرفته و غیرمتمرکز که مبتنی به شبکه بلاکچین است، حل می‌کند. شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های مطمئن و غیرقابل جعل و کلاه‌برداری را به قراردادهای هوشمند هر بلاکچین ارائه می‌دهد. به ‌این ترتیب حتی می‌توان در آینده بین بلاکچین‌های مختلف هم یک پل ارتباطی ایجاد کرده و همه بلاکچین‌ها را از طریق چین لینک بهم وصل کرد؛ که مزیتی بسیار کاربردی و فوق‌العاده برای این توکن محسوب می‌شود.

چین لینک

برای این منظور چین لینک یک روش ایمن را برای دسترسی به منابع کلیدی در دنیای واقعی مهیا می‌کند که از این اطلاعات بعدا در قراردادهای هوشمند در دنیای مجازی بهره‌گیری شود. به سایر طرفین نیز این امکان را می‌دهد تا توافقنامه‌های واقعی را پردازش و شبیه‌سازی کنند که برای این ‌کار به اثبات خارجی عملکرد و روش‌های مختلف تائید و پرداخت نیاز است. به‌ عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که بدون چین لینک امکان توکنیزه کردن قراردادهای هوشمند به روشی ایمن و بدون کلاهبرداری، در دنیای واقعی امکان‌پذیر نبود.

چین لینک چکار می‌کند؟

چین لینک اولین تکنولوژی است که می‌تواند اطلاعات بلاکچین شرکت‌های مختلف را به بانکداری قدیمی (لگاسی) متصل کند و مشکل اوراکل را حل کند.

چین لینک اولین تکنولوژی است که می‌تواند اطلاعات بلاکچین شرکت‌های مختلف را به بانکداری قدیمی (لگاسی) متصل کند و مشکل اوراکل را حل کند. همچنین چین لینک می‌تواند به بسیاری از صنایع که به اطلاعات بازار نیاز دارند نیز کمک‌های زیادی کند. به‌عنوان مثال شرکت‌های تامین‌کننده زنجیره‌ای، شرکت‌های امنیتی و یا شرکت‌های بیمه که به ثبت اطلاعات و اتفاقات و مدارک برای پرونده نیاز دارند، می‌توانند با استفاده از چین لینک دیتاهای خود را وارد دنیای مجازی و قراردادهای هوشمند کنند تا کار خود را گسترش دهند.

پرداخت‌های بزرگ در دنیای مالی نیز اکنون از طریق اوراکل صورت می‌گیرد، اما به ‌دلیل این که اوراکل فعلی متمرکز است، ریسک این قراردادها برعهده ایجاد کننده قرارداد است. اما با به ‌وجود آمدن چین لینک و اوراکل غیرمتمرکز می‌توان ریسک این قراردادها را نیز از بین برده و همه این ها فقط با اوراکل غیرمتمرکز امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که اکوسیستم چین لینک این‌کارها را بر اساس وثیقه و جبران با استفاده از توکن لینک پشتیبانی و تامین می‌کند.

شرکای تجاری چین لینک

چین لینک شرکای تجاری بسیار مهمی دارد از جمله این شرکا می‌توان به همکاری نزدیک با سوئیفت اشاره کرد که با استفاده از چین لینک، به API های بانکداری در دنیای واقعی دسترسی دارد و استاندارد پیامرسانی برای یازده هزار بانک در سراسر دنیا را ارائه می‌دهد.

از دیگر شرکای تجاری چین لینک می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

زپلین (Zeppelin OS) که یک سیستم عامل برای ایجاد قراردادهای هوشمند است. همچنین فکتوم (Factum) که یک اکوسیستم برای ایمن‌سازی میلیون‌ها داده واقعی برای استفاده از فضای بلاکچین است و آکوورد (Accord) و اوپن لا (Open Law) که مربوط به توافقنامه‌های حقوقی در قراردادهای هوشمند هستند. هر کدام از این شرکا نیز شرکای تجاری بزرگی دارند.

در آینده اگر قراردادهای هوشمندی که از چین لینک استفاده می‌کنند، بتوانند درصد کمی از بازار را در اختیار بگیرند، این توکن می‌تواند به یکی از رمزارز‌های پرکاربرد و برتر در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

مشخصات فنی چین لینک

در وایت پیپر (White Paper) توکن چین لینک آمده که تعداد کل توکن‌های لینک (Link) به تعداد یک میلیارد توکن خواهد بود و 30% از کل تعداد لینک‌ها برای تامین اعتبار به‌ جهت توسعه پروژه و بروزرسانی‌های آینده کنار گذاشته شده است. 35% از کل توکن‌ها را نیز برای شروع به‌کار اکوسیستم در اختیار اپراتورهای نود (Node) قرار داده‌اند.

نمودار چین لینک

نمودار قیمتی توکن link/usd

توکن لینک (Link) در سه‌ماهه دوم سال 2020، به‌عنوان دهمین توکن در لیست ارزهای دیجیتال در سایت کوین‌مارکت‌کپ ثبت شده است. این توکن تا تاریخ جولای 2020 به رکورد قیمت 7.45 دلار رسید که نسبت به قیمت اولیه زمان ICO یعنی 0.10 دلار، رشد 7450% را نشان می‌دهد. نکته جالب توجه این است که این میزان رشد در بازاری کاملا نزولی (2018-2020) نسبت به سایر ارزهای دیجیتال رخ داده که حاکی از پررنگ بودن و با اهمیت بودن این رمز ارز در آینده بازار ارزهای دیجیتال است.

چطور توکن چین لینک بخریم

این توکن در بسیاری از صرافی‌های معتبر و بین‌المللی دنیا از جمله بایننس، هیوبی و بیتمکس در حال معامله نسبت به جفت ارزهای دلار تتر و بیت‌کوین هستند. و ارزش معاملات روزانه آن نیز بیش از یک میلیارد دلار است. دقت داشته باشید که برخی از صرافی‌های آنلاین حاضر در بازار از ارائه خدمات به ایرانیان خودداری می‌کنند، پس در هنگام کار کردن با این صرافی‌ها حتما از قسمت قوانین مربوطه از این موضوع اطلاع کافی بدست آورید.

کیف پول‌‌های لینک

توکن لینک به دلیل این که بر بستر بلاکچین اتریوم سوار است، پس هر والتی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کند، می تواند محلی برای ذخیره کردن توکن لینک هم باشد. در‌واقع به دلیل این که بلاکچین‌های مشابه دارند، آدرس‌های یکسانی نیز دارند و می‌توان توکن لینک را بر روی آدرس اتریوم خود ذخیره کرد. ازجمله والت‌هایی که توکن‌های اتریوم را نیز پشتیبانی کرده و می‌توانید لینک‌های خود را در آنجا ذخیره و مشاهده کنید، والت سخت‌افزاری لجر، والت نرم‌افزاری مای اتریوم و اکسدودس را اشاره کرد که از قدیمی‌ترین و امن‌ترین این کیف‌پول‌ها محسوب می‌شوند.

سخن آخر

چین لینک یکی از حرفه‌ای‌ترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال است که بدون تبلیغات و سروصداهای گسترده در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون محبوبیت لازم را به‌دست آورده است. میزان موفقیت این توکن را می‌توان در نمودار قیمتی آن به‌ وضوح مشاهده کرد. این توکن نمونه‌ای از تکنولوژی آینده است که دنیاهای مختلف را به هم متصل می‌سازد. این توکن به‌ صورت کاملا متن باز (غیرمتمرکز) بوده و فعالیت‌های زیادی در سایت گیت‌هاب (GitHub) خود نیز دارد که اگر بلاکچین مخصوص به خود را نیز منتشر کند، می‌تواند در آینده‌ای نزدیک رشد بسیار زیادی داشته باشد.

بازار ارزهای دیجیتال یکی از جدیدترین و پیچیده‌ترین و شاید در عین حال پربازده‌ترین بازارهای مالی دنیا باشد. اما سرمایه‌گذاری و خرید و فروش بدون علم و دانش و آگاهی کافی، به همان میزان که سودآور است، می‌تواند خطرناک و زیان آفرین نیز باشد. برای فعالیت در این بازار جذاب سعی کنید از افراد متخصص و آگاه در این زمینه مشاوره و راهنمایی کسب کنید و یا اینکه با شرکت در کلاس‌های آموزشی و... اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرخیز
امیرخیز
1 سال پیش

با سلام و تشکر از مطالب ارزنده و مفیدتون. متاسفانه تا هضم کامل این مطالب راه درازی در پیش داریم.

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  امیرخیز
1 سال پیش

با سلام و احترام.
سپاس از همراهی شما. همین که جستجوگر و علاقمند به یادگیری هستید باعث خواهد شد به مرور زمان به مطالب مورد علاقه‌ی خود مسلط شوید.
با آرزوی یادگیری و موفقیت روز افزون.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!