BUSD

تاریخ بروز رسانی: 1401/01/06

BUSD یا دلار بایننس چیست؟


BUSD (دلار بایننس) یک استیبل‌کوین با پشتوانه دلار آمریکا است که در 5 سپتامبر 2019 توسط صرافی بایننس و PAXOS معرفی شد. برای یادآوری لازم است اشاره کنیم که وقتی از عنوان Stablecoin برای یک ارز استفاده می‌کنیم، یعنی آن رمز ارز قیمتی ثابت (نوسانات بسیار ناچیز) دارد.


در این مقاله می خوانید

برای هر واحد BUSD (دلار بایننس) یک دلار به‌عنوان پشتوانه در حساب بانکی ذخیره می‌شود. نسبت این توکن با نرخ دلار آمریکا 1.1 است. بنابراین دارندگان این توکن می‌توانند هر واحد از آن را با یک دلار آمریکا معاوضه کنند و بالعکس. 

این توکن به همراه دو رمز ارز GUSD و PAX تنها استیبل‌کوین‌هایی هستند که توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) قانون‌گذاری و تایید شده‌اند. با این وجود شرکت PAXOS، مالک پروژه، برای دادن اطمینان بیشتر به مردم، حسابرسی ذخایر ماهانه BUSD (دلار بایننس)را منتشر می‌کند. این توکن همانند دیگر استیبل‌کوین‌ها با هدف حفظ ارزش دارایی‌ در نوسانات شدید بازار ساخته شده‌است. 

BUSD (دلار بایننس)حاصل همکاری شرکت Paxos و صرافی Binance است. جالب است بدانید که شرکت Paxos قبل از عرضه این توکن، یک استیبل‌کوین به نام PAXG ساخته است.

یکی از تفاوت‌‌های PAXG با بسیاری از استیبل‌کوین‌ها در پشتوانه آن‌‌ است. برخلاف BUSD (دلار بایننس) که با پول فیات پشتیبانی می‌شود، PAXG پشتوانه طلا دارد و به ازای هر توکن، مقداری طلا توسط شرکت پکس ذخیره می‌شود. 

از جمله دلایلی که بایننس این شرکت را برای ساخت توکن خود انتخاب کرد، سابقه درخشان پکس در ساخت یک استیبل‌کوین موفق بوده است.

BUSD (دلار بایننس) چیست؟

پشتوانه BUSD (دلار بایننس) 

Paxos به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران این استیبل‌کوین، مسئول نگهداری از دلار‌ها است. این شرکت به‌ازای تمامی توکن‌های تولید شده، در حساب‌های بانکی خود در آمریکا دلار نگهداری می‌کند. این حساب‌ها تحت بیمه FDIC (بیمه سپرده‌گذاری فدرال) نیز قرار دارند.

همچنین شرکت حسابداری Withum مطابق با چهارچوب مقررات NYDFS به‌صورت ماهانه مشغول نظارت بر توکن BUSD است. این شرکت نتیجه نظارت خود را بر روی وب سایت NYDFS نمایش می‌دهد.

بلاک‌چین‌های عرضه‌کننده BUSD 

BUSD (دلار بایننس) یک توکن ERC-20 است. هدف از عرضه این توکن روی این بلاک‌چین، دستیابی به پلتفرم‌های فراوانی بود که روی بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کنند. اما با گذشت زمان BUSD در دو بلاک‌چین دیگر عرضه شد‌:

 1.  Ethereum
 2.  Binance Smart Chain
 3.  Binance Chain

شما می‌توانید بسته به نیازتان BUSD های خود را از یک بلاک‌چین به بلاک‌چین دیگر انتقال دهید. در صرافی بایننس می‌توانید به کمک Binance Bridge این کار را به سادگی انجام دهید.

ویژگی‌های BUSD (دلار بایننس)

 • سرعت بالا در تراکنش‌ها
 • هزینه کارمزد کم
 • به‌دلیل حجم معامله بالای این استیبل‌کوین، علاوه‌بر پلتفرم PAXOS، می‌توانید آن را از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز گوناگونی نیز تهیه کنید.
 • کارمزد تقریبا صفر برای ترید با BUSD (دلار بایننس)
 • امکان تبادل با بیش از 50 جفت‌ارز مختلف
 • تبدیل تتر به BUSD (دلار بایننس)هیچ هزینه‌ کارمزدی ندارد.
 • امکان خرید آن از Paxos با ارزهای‌فیات (دلار، یورو، پوند و...) 

تاریخچه BUSD (دلار بایننس) و توسعه آن

BUSD (دلار بایننس) چیست؟

5 سپتامبر

با تایید شدن توکن BUSD (دلار بایننس)توسط NYDFS (دپارتمان خدمات مالی نیویورک) صرافی بایننس و شرکت Paxos رسما مشارکت خود را برای عرضه این استیبل‌کوین اعلام کردند.

12 سپتامبر

توکن BUSD (دلار بایننس)برای اولین‌بار در پلتفرم Paxos برای خرید در دسترس قرار گرفت. افراد می‌توانستند از این تاریخ به بعد در ازای پرداخت 1 دلار صاحب 1 واحد BUSD شوند.

20 سپتامبر 2019

در این تاریخ توکن BUSD (دلار بایننس)در صرافی بزرگ بایننس لیست شد. در ابتدا صرافی بایننس این توکن را با جفت‌ارز‌های محدودی همچون BTC و BNB عرضه کرد. اما این توکن توانست با استقبال گسترده مردم مواجه شود. با افزایش حجم معامله این توکن، جفت‌ارز‌های بیشتری برای معامله با آن در دسترس قرار گرفت.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال BUSD (دلار بایننس)

با ذکر یک مثال این فرآیند را برای شما توضیح می‌دهیم:

فرض کنید گیسو 100 دلار دارد و می‌خواهد در ازای آن 100 توکن BUSD (دلار بایننس) بخرد. گیسو برای خرید خود، صرافی بایننس را انتخاب می‌کند. می‌دانیم که قیمت این توکن حدود 1 دلار است. پس صرافی به ازای 100 دلار گیسو به او 100 واحد BUSD (دلار بایننس) می‌دهد. همچنین می‌دانیم که صرافی به ازای 100 توکن تحویل داده شده به گیسو، 100 دلار او را به‌عنوان پشتوانه در حساب بانکی خود در آمریکا فریز یا ذخیره می‌کند.

حالا فرض کنید بعد از گذشت 6 ماه، گیسو تصمیم به فروش توکن‌های خود می‌گیرد. او این‌بار می‌خواهد از طریق پلتفرم Paxos توکن‌های خود را بفروشد. زمانی که گیسو توکن‌های خود را در Paxos فروخت، شرکت 100 دلار او را که در بانک قرار داشت خارج می‌کند و به گیسو تحویل می‌دهد. پس از این کار توکن‌های گیسو سوزانده می‌شوند.

مدیریت توکن‌‌های BUSD (دلار بایننس)

مدیریت توکن‌‌های BUSD (دلار بایننس)

مدیریت توکن‌های در گردش بر عهده شرکت Paxos است. وقتی شما از طریق این شرکت، BUSD خریداری می‌کنید، فرآیند زیر انجام می‌شود:

 1. شرکت دلار‌های شما را در حساب بانکی خود ذخیره می‌کند.
 2. معادل دلار‌های دریافتی، برای شما توکن BUSD (دلار بایننس) ضرب کرده و به حسابتان واریز می‌کند.
 3. هنگام فروش توکن‌ها، شرکت دلار‌های شما را از بانک خارج‌ می‌کند و معادل آن توکن سوزی می‌کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، این شرکت در شرایط خاصی مثل هک شدن یا شناسایی فعالیت‌های پول‌شویی و تروریستی می‌تواند تراکنش‌های BUSD (دلار بایننس) را متوقف کرده یا در‌صورت نیاز شروع به توکن‌سوزی کند.

ممکن است با خود تصور کنید که این کار برخلاف ماهیت غیرمتمرکز بودن این توکن است. اما شرکت Paxos ادعا می‌کند که این اقدام برای اطاعت از قوانین و شفافیت هرچه بیشتر این توکن اجرا می‌شود.

ارز دیجیتال BUSD (دلار بایننس) چه کاربرد‌هایی دارد؟

 • به‌عنوان یک استیبل‌کوین می‌تواند در نوسانات شدید بازار، ارزش دارایی شما را حفظ کند.
 • با آن می‌توان کالا، خدمات و تعداد زیادی رمز ارز خریداری کرد (در صورت پشتیبانی از BUSD).
 • با کمک این توکن می‌توانید دلار‌های خود را بر بستر بلاک‌چین به سایر نقاط جهان انتقال دهید.
 • BUSD (دلار بایننس) را می‌توان وارد پروژه‌های Defi کرد و از این راه به درآمد رسید.
 • از این توکن می‌توان به‌عنوان وثیقه برای معاملات آتی یا دریافت وام استفاده کرد.
 • گرفتن وام‌هایی که گاها در بایننس ارائه می‌شوند و سود سالانه 15 درصدی دارند.
 • بلاک‌چین اتریوم این قابلیت را به BUSD (دلار بایننس) می‌دهد که بتوان از آن در برنامه‌های غیرمتمرکز و قرارداد‌های هوشمند استفاده کرد.
 • می‌توان از این توکن برای قرض گرفتن ارز‌های دیجیتال در Binance Margin Trading استفاده کرد.

آربیتراژ چیست؟

BUSD (دلار بایننس) چیست؟

درست است که استیبل‌کوین‌ها قیمتی ثابت دارند، اما می‌دانیم آن‌ها به‌صورت محدود دچار نوسانات قیمتی نیز می‌شوند. شاید از خود بپرسید که وقتی قیمت یک استیبل‌کوین همانند BUSD کمتر از 1 دلار می‌شود، چه‌طور قیمت مجدد به 1 دلار افزایش می‌یابد؟

وقتی قیمت BUSD (دلار بایننس) کم‌تر از 1 دلار می‌شود، معامله‌گران شروع به خرید سنگین این ارز می‌کنند. زیرا آن‌ها می‌دانند به‌دلیل پشتوانه دلاری این استیبل‌کوین، قیمت واقعی آن برابر 1 دلار است. یعنی می‌توانند از طریق PAXOS توکن‌های خود را که کم‌تر از یک دلار خریده‌اند را با 1 دلار مبادله کنند و از این نوسان کسب سود کنند. این افزایش تقاضا در قیمت‌های پایین‌تر از 1 دلار مانع از ریزش بیشتر قیمت شده و قیمت مجددا افزایش پیدا می‌کند. به این کار در دنیای معامله‌گری آربیتراژ گفته می‌شود.

وضعیت حال حاضر  BUSD (دلار بایننس) 

در تاریخ آگوست 2021 این توکن با ارزش بازاری در حدود 12 میلیارد دلار، در رتبه یازدهم سایت coinmarketcap قرار دارد. این توکن با حجم معامله‌ای حدود 6 میلیارد دلار در روز، بعد از تتر (USDT) در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

اگر حجم معاملات 24 ساعته این توکن را در مقایسه با کل ارزش بازار اندازه گیری کنید، به نسبت 0.4286 می‌رسید. برای مثال، بیت کوین (BTC) دارای حجم/بازار 0.06059 است. این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که BUSD به‌طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد، نه این‌که صرفا در کیف‌پول‌ها نگهداری شود.

دو تفاوت عمده BUSD با سایر استیبل‌کوین‌ها

 • بسیاری از استیبل‌کوین‌های بازار با طلا یا ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند. اما پشتوانه این توکن پول فیات است.
 • شرکت Paxos موظف است، حسابرسی‌های منظمی انجام دهد تا از برابری تعداد توکن‌ها با دلارهای نگهداری شده در بانک اطمینان حاصل کند. همانطور که قبلا اشاره کردیم شرکت حسابداری Withum کار حسابرسی BUSD را به عنوان یک ارز رمزنگاری شده تحت نظارت، انجام می‌دهد. هر استیبل‌کوینی این کار را نمی کند.
به عنوان مثال، پرونده ای که توسط دادستان کل نیویورک ارائه شده نشان می دهد که ذخایر استیبل کوین تتر(USDT)  100 درصد از طریق فیات پشتیبانی نمی شود. این کشف در تضاد مستقیم با اظهارات قبلی تتر بود.

روش‌های تهیه ارز دیجیتال BUSD 

چند روش مختلف برای خرید این توکن وجود دارد: 

 1. خرید از صرافی بایننس با بیش از 100 جفت‌ارز مختلف
 2. خرید از صرافی بایننس با پول‌های فیات
 3. خرید از صرافی بایننس با استفاده از کارت‌های اعتباری و بدهی
 4. خرید از Paxos با پول‌‌ فیات
 5. خرید از صرافی‌های مطرح بازار مثل Uniswap، gate.io و poloniex

روش ذخیره ارز دیجیتال BUSD

با محبوب‌تر شدن این توکن، روزبه‌روز به تعداد کیف‌پول‌هایی که از BUSD پشتیبانی می‌کنند، اضافه می‌شود. همچنین باتوجه به این‌که BUSD یک توکن ERC-20 (بلاک‌چین اتریوم) محسوب می‌شود، شما می‌توانید از کیف‌پول‌های مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم نیز استفاده کنید. در جدول زیر می‌توانید پنج کیف‌پول از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های موجود در بازار برای نگهداری BUSD را مشاهده کنید: 

نام

نوع

TRUST WALLET

نرم‌افزاری

LEDGER

نرم‌افزاری

TREZOR

سخت‌افزاری

METAMASK

نرم‌افزاری

Binance Chain Wallet

نرم‌افزاری

سخن آخر

ارز دیجیتال BUSD یکی از محبوب‌ترین استیبل‌کوین‌هایی است که معامله‌گران زیادی از آن استفاده می‌کنند. این محبوبیت به دلیل اعتمادی است که به این توکن در طول زمان ایجاد شده است. همچنین به دلیل تایید شدن BUSD توسط (NYDFS) و حسابرسی ماهانه آن توسط شرکت حسابرسی Withum می‌توان تا حد زیادی به این استیبل‌کوین اعتماد کرد. علاوه‌ بر آن صرافی معتبری همچون بایننس پشت این پروژه قرار دارد. پس اگر به‌ دنبال جایگزینی برای تتر (USDT) هستید، نیم‌نگاهی به این توکن داشته باشید.

درباره نویسنده

محمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی حسابداری در دانشگاه خوارزمی تهران و فعال در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!