تاریخ بروز رسانی: 1400/01/22

زنان معامله‌گران موفق‌تری هستند یا مردان؟


تعداد آقایان تریدر حدوداً ۲۰ برابر خانم‌هاست هرچند این تعداد به سرعت به سمت برابری حرکت می‌کند.

خصوصیت ویژه‌ی خانم‌ها چیست؟

نکته جالب توجه این‌است که درصد تریدرهای موفق میان زنان بیشتر از مردان است. خانم‌ها کمتر تکبر دارند، خصوصیتی که در ترید گناه بزرگی محسوب می‌شود. ضمیر مردانه، که مسئول بسیاری از مخاطرات و کشتارها و خونریزی هاست، در ترید درگیر است. آقایان نمودارها را تحلیل می‌کنند و پوزیشن می‌گیرند و پوزیشن‌شان باید درست باشد. اگر بازار به سمت دلخواهشان رفت، او منتظر می‌ماند که بیشتر و بیشتر خودش را ثابت کند و اگر بازار به جهت دیگر برود، نفس چقرش او را وادار می‌کند که ضرر را تحمل کند و منتظر می‌ماند که بازار برگردد و درستی نظرش را اثبات کند.
اما خانم‌ها بیشتر بدنبال جواب این سوالند: پول کجاست؟ هدف آنها سود کردن و ضرر نکردن است. آنها کمتر بدنبال اثبات کردن خودشان هستند. آنها مانند ترکه‌ای که با باد خم می‌شود، انعطاف پذیرند: سوار بر روند می‌شوند و کمی زودتر پیاده می‌شوند و سودشان را به حسابشان می‌ریزند. داشتن روزنگار و ثبت ترید از مهمترین ملزومات پیشرفت است. در اینکار هم، خانمها دقیق‌تر و منظم‌تر عمل می‌کنند.

مطالعات علمی نشان می‌‏دهند که بازده سرمایه‌گذاری زنان از مردان بیشتر است.

مطالعات علمی نشان می‏‌دهند که بازده سرمایه‌گذاری زنان از مردان بیشتر است هر چند که توجیه دقیقی برای این پدیده وجود ندارد. اگر در موتورهای جستجوگر اینترنتی به دنبال فهرستی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان بگردید، با فهرستی مواجه خواهید شد که قطعا نام‌هایی همچون وارن بافت و جورج سوروس در میان آنها وجود دارند و البته نام هیچ زنی نیز در آن فهرست به چشم نمی‏‌خورد.

بنابراین شاید طبیعی باشد که برخی نتیجه‌گیری کنند که مردان، در مقایسه با زنان، سرمایه‌گذاران بهتری هستند اما مطالعه دقیق‌تر بازارهای مالی نتیجه‌ای معکوس را به همراه دارد. نتایج یک تحقیق که توسط موسسه روثستاین کاس (Rothstein Kass) انجام شده نشان می‏‌دهد بازده سرمایه صندوق‌‏های سرمایه‌گذاری که توسط زنان مدیریت می‏‌شوند در سال ۲۰۱۳ (تا ماه نوامبر سال ۲۰۱۳) معادل ۹.۸ درصد بوده در حالی که میانگین بازده سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مدت زمان مشابه تنها ۶.۱۳ درصد بوده است.

اما چرا بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به چنین نتیجه‌ای منجر می‏‌شود؟ برخی اعتقاد دارند که زنان در مقایسه با مردان ریسک‌پذیری کمتری دارند و به اصطلاح ریسک‌گریز هستند و به همین خاطر بازده سرمایه‌گذاری آنها بیشتر است اما اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد، باید عملکرد آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که مدیریت آنها بر عهده مردان است در سال‌هایی که سهام پرریسک بازده مناسبی دارند، بیشتر باشد و در سال‌هایی که سهام پرریسک در مقایسه با سهام کم‌ریسک بازده ناامید کننده‌ای دارند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت زنان عملکرد خیره کننده‌ای داشته باشند اما هفته نامه اکونومیست می‌‏نویسد که بررسی عملکرد صندوق های سرمایه‌گذاری در دوره‌های مختلف چنین ادعایی را تایید نمی‏‌کند.

بزرگترین خطا‌هایی که معامله‌گران مرتکب می‌شوند

دلیل دیگری که برای عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه ذکر می‏‌شود این است:

که زنان معمولا مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کوچک‌تر را در اختیار دارند و صندوق‌های کوچک‌تر به طور کلی بازده بیشتری دارند.
همچنین برخی ادعا می‏‌کنند از آنجا که زنان ریسک‌پذیری کمتری دارند، در طول سال تعداد معاملات کمتری را انجام می‏‌دهند و سود بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت آنها در واقع از هزینه تراکنش کمتر ناشی می‏‌شود و نه از سود سهام بیشتر.
بدون در نظر گرفتن اینکه دلیل عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه چیست، می‏‌توان گفت که نتایج بررسی‌های اخیر به تغییر نگرش فعالان بازار نسبت به زنان منجر شده است.
زمانی بازارهای مالی از جمله بازار مالی لندن محیط‌هایی کاملا مردانه بودند اما اکنون تعداد زنان فعال در این بازار رو به افزایش است تا جایی که شاید طی دهه‌های آینده، فهرست موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان از انحصار مردان خارج شود.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

4.7/5 - (32 امتیاز)

درباره نویسنده

تالاربورس

اشتراک
اطلاع از
guest
179 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان فهندژسعدی
احسان فهندژسعدی
3 سال پیش

مقاله بحث برانگیزی بود.

سمیرا محمدی
سمیرا محمدی
3 سال پیش

با نظر امید عزیز قطعا موافقم ..اگه رانندگی خانومها رو دیده باشید خیلی با احتیاط رانندگی میکنند و طبیعتا آرومتر .. و البته برای همینم کسی که بیشتر هنگام رانندگی سرزنش و حتی مورد استهزا قرار میگیره خانومها هستن متاسفانه ..بهرحال تشکر از اقای امید عزیز ???

پریسا
پریسا
3 سال پیش

آقایی که دم از حضرت علی و سقراط و دیگران میزنی خدایی که بنده رو آفریده گفته دختر در ۹ سالگی و پسر در ۱۵ سالگی میتونه عبادت رو شروع کنه و این به این معناست که درک و شعور و جهانبینی یک خانم ۶ سال زودتر از آقایون تکامل پیدا کرده پس اینقدر به خودتون نبالید

محمد
محمد
3 سال پیش

از قرار خانمها کمتر دستخوش احساسات اند و کمتر حرکات انتحاری انجام می دهند. ظاهرا سبدهای بهتری می چینند.

ساسان
ساسان
3 سال پیش

یه دوست عزیز میگفت هوش زن دوبرابر مرده و فکر مرد دوبرابر زن
خانم ها به سرعت کوچکترین تغییرات و جزییات رو میبینند ولی آقایان برعکس کلیت رو میبینند
بنظر ترکیب و همکاری هر دو باهم قطعا نتایج بهتری در بر خواهد داشت چه در اقتصاد و چه در خانواده

مرضیه آدینه
مرضیه آدینه
3 سال پیش

پشت سر هر مرد موفقی زن موفقی میباشد
مردا رو باید تو زندگی هل داد
هر مردی به حرف زنش رفته موفق شده
حالا تو مالی که نگو زنان حافطه ریاضیشون قویتره

اکرم حسنی
اکرم حسنی
3 سال پیش

ممنون از مقالتون . اول به نظرم یه مقدار تند بود ، که به شان آقایون خدایی نکرده برنخوره میدونید که به آقایون نمی شه گفت بالای چشمتون ابرو هست . کشورهای پیشرفته نزدیک به ۵۰درصد از مدیرانشون زن هستن و این مقدار رو به افزایش هست . دیگه دوران زور و قلدری و زورگویی تمام شده . اونها از نقش مهم احساسات و عواطف در تصمیم گیریهاشون استفاده می کنند . بیساری از زنان مشت آهنین هستند در دستکش مخملین که به موقع ، زیبا و بادرایت عقل و احساس رو با هم ترکیب می کنن و تو تصمیم… ادامه مطلب »

حاتم محمدپور
حاتم محمدپور
3 سال پیش

هیچی دیگه آقایون باید برن تغییرجنسیت بدهند !!!!

جواد
جواد
3 سال پیش

به نظرم دسته بندی زن و مرد اشتباهه هر دو انسانیم فقط شرایطی که داریم تاثیر داره بر عملکردمون باید دید ما هم در شرایط برابر عملکردمون چطوره

رامین
رامین
3 سال پیش

جناب ماه نمیدونم منظور شما از این نظرات کلی چیه و دوستان رو اینطور شاکی میکنید به هر حال چه شوخی و چه جدی باشه، باید بدونیم که یک کشور پیشرفتش تو بورس و بورس بازی مشخص نمیشه و تولید ناخالص ملی هست که توانایی رو نشون میده وباید بدونیم که در همه کشور ها مخصوصا ایران عزیز ۷۰ الی ۸۰ درصد تولید ناخالص توسط خانمها تولید میشه و این از کشاورزی که شاید تا ۹۰ درصد هم برسه، مدیریت رو بر گروه ها را نه شایستگی بلکه اعتقادات مذهبی تایین کرده و در بیشتر ادیان آینگونه بوده و مدیریت… ادامه مطلب »

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


مربع 9تایی گن یکی از پیشرفته‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین سیستم‌های معاملاتی جهان است

وایکوف از بزرگترین تئوریسین‌های بازار سرمایه است که توانست با دانشی که در طول سال‌ها

درخواست مشاوره ثبت نام دوره‌های آموزشی

اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالار بورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟
  • ساعت ۱۰ تا ۱۲
  • ساعت ۱۳ تا ۱۵
  • ساعت ۱۶ تا ۱۷
179
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!