تعداد آقایان تریدر حدوداً ۲۰ برابر خانم‌هاست هرچند این تعداد به سرعت به سمت برابری حرکت می‌کند.

خصوصیت ویژه‌ی خانم‌ها چیست؟زنان معامله گر بورس

نکته جالب توجه این‌است که درصد تریدرهای موفق میان زنان بیشتر از مردان است. خانم‌ها کمتر تکبر دارند، خصوصیتی که در ترید گناه بزرگی محسوب می‌شود. ضمیر مردانه، که مسئول بسیاری از مخاطرات و کشتارها و خونریزی هاست، در ترید درگیر است. آقایان نمودارها را تحلیل می‌کنند و پوزیشن می‌گیرند و پوزیشن‌شان باید درست باشد. اگر بازار به سمت دلخواهشان رفت، او منتظر می‌ماند که بیشتر و بیشتر خودش را ثابت کند و اگر بازار به جهت دیگر برود، نفس چقرش او را وادار می‌کند که ضرر را تحمل کند و منتظر می‌ماند که بازار برگردد و درستی نظرش را اثبات کند.
اما خانم‌ها بیشتر بدنبال جواب این سوالند: پول کجاست؟ هدف آنها سود کردن و ضرر نکردن است. آنها کمتر بدنبال اثبات کردن خودشان هستند. آنها مانند ترکه‌ای که با باد خم می‌شود، انعطاف پذیرند: سوار بر روند می‌شوند و کمی زودتر پیاده می‌شوند و سودشان را به حسابشان می‌ریزند. داشتن روزنگار و ثبت ترید از مهمترین ملزومات پیشرفت است. در اینکار هم، خانمها دقیق‌تر و منظم‌تر عمل می‌کنند.

مطالعات علمی نشان می‌‏دهند که بازده سرمایه‌گذاری زنان از مردان بیشتر است.

مطالعات علمی نشان می‏‌دهند که بازده سرمایه‌گذاری زنان از مردان بیشتر است هر چند که توجیه دقیقی برای این پدیده وجود ندارد. اگر در موتورهای جستجوگر اینترنتی به دنبال فهرستی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان بگردید، با فهرستی مواجه خواهید شد که قطعا نام‌هایی همچون وارن بافت و جورج سوروس در میان آنها وجود دارند و البته نام هیچ زنی نیز در آن فهرست به چشم نمی‏‌خورد.

بنابراین شاید طبیعی باشد که برخی نتیجه‌گیری کنند که مردان، در مقایسه با زنان، سرمایه‌گذاران بهتری هستند اما مطالعه دقیق‌تر بازارهای مالی نتیجه‌ای معکوس را به همراه دارد. نتایج یک تحقیق که توسط موسسه روثستاین کاس (Rothstein Kass) انجام شده نشان می‏‌دهد بازده سرمایه صندوق‌‏های سرمایه‌گذاری که توسط زنان مدیریت می‏‌شوند در سال ۲۰۱۳ (تا ماه نوامبر سال ۲۰۱۳) معادل ۹.۸ درصد بوده در حالی که میانگین بازده سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مدت زمان مشابه تنها ۶.۱۳ درصد بوده است.

اما چرا بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به چنین نتیجه‌ای منجر می‏‌شود؟ برخی اعتقاد دارند که زنان در مقایسه با مردان ریسک‌پذیری کمتری دارند و به اصطلاح ریسک‌گریز هستند و به همین خاطر بازده سرمایه‌گذاری آنها بیشتر است اما اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد، باید عملکرد آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که مدیریت آنها بر عهده مردان است در سال‌هایی که سهام پرریسک بازده مناسبی دارند، بیشتر باشد و در سال‌هایی که سهام پرریسک در مقایسه با سهام کم‌ریسک بازده ناامید کننده‌ای دارند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت زنان عملکرد خیره کننده‌ای داشته باشند اما هفته نامه اکونومیست می‌‏نویسد که بررسی عملکرد صندوق های سرمایه‌گذاری در دوره‌های مختلف چنین ادعایی را تایید نمی‏‌کند.

این مقاله را بخوانید: بزرگترین خطا‌هایی که معامله‌گران مرتکب می‌شوند

دلیل دیگری که برای عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه ذکر می‏‌شود این است:

که زنان معمولا مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کوچک‌تر را در اختیار دارند و صندوق‌های کوچک‌تر به طور کلی بازده بیشتری دارند.
همچنین برخی ادعا می‏‌کنند از آنجا که زنان ریسک‌پذیری کمتری دارند، در طول سال تعداد معاملات کمتری را انجام می‏‌دهند و سود بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت آنها در واقع از هزینه تراکنش کمتر ناشی می‏‌شود و نه از سود سهام بیشتر.
بدون در نظر گرفتن اینکه دلیل عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه چیست، می‏‌توان گفت که نتایج بررسی‌های اخیر به تغییر نگرش فعالان بازار نسبت به زنان منجر شده است.
زمانی بازارهای مالی از جمله بازار مالی لندن محیط‌هایی کاملا مردانه بودند اما اکنون تعداد زنان فعال در این بازار رو به افزایش است تا جایی که شاید طی دهه‌های آینده، فهرست موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان از انحصار مردان خارج شود.

55 پاسخ
 1. mah
  mah گفته:

  سلام خدمت دست اندرکاران به نظر من شما اول باید در مورد موسسه روثستاین کاس (Rothstein Kass) یه تحقیقی بکنید که اعتبار دارد یا نه چون انگار گزارش تهیه شده کاملا در جهت فمنیستی مغرضانه است. من تا به حال زنی که بداند چکار داره می کنه ندیدم . جه برسد به اینکه بتواند مدیریت کند چرا مثل ماشین دستورات را می تواند اجرا کند. با تمام احترامی که برای زنان قائل هستم اما انها را (بجز تعداد بسیار کم)در زمینه های علمی ناتوان می پندارم.

  پاسخ
  • پونه
   پونه گفته:

   آقای mah، من به پیشنهاد شما عمل کردم و درباره ی کمپانی اطلاعاتی rothstein kass, تحقیق کردم، خوشبختانه شرکت بسیار معتبری است، و این تحقیق می تونه در ميون خانومهايي مثل من که از جانب برادران هموطنشون کمتر حمایت می شن، انگیزه ای ایجاد کنه تا در راههایی با ریسک بیشتر قدم بردارن، الهی زندگی هممون پر از خير و برکت باشه ،

   پاسخ
   • Ali
    Ali گفته:

    سلام.بنظر من هیچ قانونی در مورد برتری مرد یا زن وجود نداره.خانومها اکثرا بدلیل مهربانی و فداکاری محیط کاری منزل رو انتخاب میکنن و بعضا بدلیل فقر فرهنگی موجود در بعضی خانواده ها محیط خونه بهشون تحمیل میشه.و الا معمولا خانومهایی که وارد جامعه میشن و کاری رو بعهده میگیرن به نحو احسن و با مسولیت پذیری بالا اون کار رو انجام میدن.

    پاسخ
  • بیگدلی
   بیگدلی گفته:

   شاید خانومهایی که در اطراف شما حضور دارن جز ایندسته ای هستن که خودتون توصیفشون کردین که به احتمال زیاد به دلیل نوع نگاه تکبرانه شما به آنهاست که اجازه تصمیم گیری نمیدهید و فقط انتظار اطاعت کردن رو دارین. زنان خیلی موفقی رو میشناسم که تو سخترین لحظات در کنار مسولیت های،سنگین مادری،و همسری شون موفق و سربلند بودن بدون هیچ گونه ادعایی.ولی متاسفانه اکثر آقایون فقط ادعا دارن و از اینکه زنان رو تو جامعه تحقیر کنن لذت میبرند.

   پاسخ
  • الهام
   الهام گفته:

   به نظر من بحث سر مرد یا زن بودن نیست به نظرم بهتر به جای مشاجره بر سر موضوعات فرعی ببینیم مشکل از کجاست بهتر این هست که هم افزایی کنیم و تجربیات خودمون رو در اختیار بقیه یا همان زن هایی که در موردشون بحث می کنید بگذاریم این کلید پیشرفت هست. به هر حال همه از اول همه چیز رو نمی دونن.

   پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   با سلام
   برادر چرا مردونه زنونش میکنین این یه تحقیق هست و به نظر من هم درسته همسر من برای هزار تومن تخفیف کله فروشنده رو می کنه. من حاضر نیستم ازش درخواست تخفیف هم بکنم. اغلب موارد گفته شده درسته به نظر من این موضوع درسته

   پاسخ
 2. مریم
  مریم گفته:

  آقای mah! آدم بسیار جالبی هستید! البته مثل اکثریت هم جنس¬هایتان!
  آیا این فکر که در ذهنتان نقش بسته که خانم ها مثل یک ماشین هستند که فقط دستورات را بهتر انجام می دهند آیا به خاطر آشفته بازار مملکتتان نیست که زنان را فقط در کارهایی مانند منشی گری و فروشندگی و… گماشته اید؟ البته اعتراف می کنم این گناه خود زنان جامعه مان هم هست که اجازه داده اند تا این اندازه کوچکشان کنید، اما اکثر اوقات شرایط آن ها را مجبور به قبول این کارها می کند.
  به هر ترتیب باید عرض کنم که در کار سرمایه گذاری چون زنان اهل ریسک کمتری هستند، اکثر اوقات در کارشان موفق می شوند. خود من چند سال پیش سرمایه اندکم را در عرض یک سال 3 برابر کردم و می دانم که اگر کسی کمی به بازار آشنا باشد به راحتی می تواند از آن استفاده کند.
  یادتان باشد احترام به حرف نیست . شما حق توهین و تحقیر هیچ زنی در هیچ جایگاهی را ندارید. این را از طرف همه زنان این سرزمین گفتم.

  پاسخ
 3. اکثر آقایان!
  اکثر آقایان! گفته:

  خانم مریم. برعکس اغلب آقایان که بقول شما جالب هستند شما اصلا رفتار جالبی نداشتید! مثل تمام هم نوعانتان. بازار سرمایه محل کار است نه مشاجره

  پاسخ
  • مهرناز
   مهرناز گفته:

   پاسخ خانم مریم بسیار بجا بود. برعکس، حرف شما بیشتر جنبه مشاجره دارد. زیرا سعی کرده اید از الفاظی مشابه خانم مریم علیه ایشان استفاده کنید که بیشتر نشان دهنده نوعی لجبازی است. خداوند توانایی آموختن و بکار بردن آموخته ها را به همه انسانها داده است و قطعا با تحقیر و عقب نگه داشتن بانوان نه بر بار علمی شما افزوده می شود و نه بر قابلیتتان در استفاده از آموخته هایتان.

   پاسخ
  • amazongirl
   amazongirl گفته:

   اگر بازار سرمایه محل کار هستند شما یکم از تکبر و غرورتان کم کنید با قدرت والاتر از خودتاان به مشاجره نپردازید بزارید کارمان را بکنیم

   پاسخ
 4. امیر
  امیر گفته:

  هر ادمی قابلیت یاد گیری دارد……ربطی به جنس زن و مرد ندارد….در اینجا سمت مدیرت به زن نمی دهند.واکثر زنها ترس وجودی خواصی نسبت به مردها دارند.هر زنی با حفظ حرمت خودش و دیگران بتواند این ترس نسبی خود را بشکند جزو افراد موفق خواهد شد.

  پاسخ
 5. mehrdad.z
  mehrdad.z گفته:

  آنچه مسلم است بین زن و مرد تفاوت وجود دارد ولی این تفاوت به معنی برتری نیست. من مردهای موفق زیادی در تجارت دیده ام ولی زن های بسیار کمتری . شاید به دلیل تعداد کمتر فعالان زن در عرصه تجارت است . اما این سوال درست است که بگوئیم اگر تعداد زن ها و مردهای مساوی در عرصه تجارت فعالیت کنند آنگاه تعداد زنان موفق بیشتر هستند؟ به نظر من خیر این تحقیق ناقص است و نمی توان نتیجه کاملی گرفت. مردان همگی مجبور به ورود در صحنه تجارت هستند ولی زنان خیر. در نتیجه مسلماً زنانی که وارد این عرصه می شوند نماینده کل جامعه زنان و متوسطی از این جامعه نیستند بلکه تاحدود زیادی برترین های زن ها وارد این عرصه می شوند و نهایتاً درصد موقیت آنها بیشتر از مردان است.

  پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   دوستان بسیار عزیزی که در این بحث مشارکت می فرمایید. بیایید این موضوع را تبدیل به مسابقه میان زنان و مردان نکنیم. واقعیت این است که در شرایط موجود به دلایل متعددی زنان از فرصتهای کمتری برای حضور در عرصه کسب و کار و سایر فرصتهای اجتماعی برای تأثیرگذاری برخوردارند. این واقعیت موجب بهره مندی کمتر جامعه از توانمندیهای نیمی از جامعه ما شده است. من شخصا تحلیل فوق در خصوص موفق بودن زنان در سرمایه گذاری را صرفا یک یادآوری و یک هشدار برای توجه و حرکت در جهت رفع این محرومیت تلقی می کنم. نه محرومیت زنان یا هر قسمت دیگر از جامعه بلکه محرومیت کل جامعه. کافی است به این فکر کنیم که خداوند رحمان جامعه بشری را شامل زنان و مردان آفریده و استعدادها و توانمندیهای لازم برای تکامل و پیشرفت را در هر دو قسمت به ودیعت نهاده است. وظیفه ما تلاش برای بازشناسی این جنبه ها است بدون اینکه بخواهیم مدان را شبیه زنان کنیم و یا زنان را شبیه مردان.

   پاسخ
 6. مصطفی
  مصطفی گفته:

  خخخخ
  خیلی جالب بود چون دقیقا حرکات خودم و همسرم که هر دو معامله گران بورسی هستیم را نوشته.
  من و همسرم تکنیکالیست هستیم ولی اون بهتر از من عمل کرده چون من بشدت مغرور هستم و تحلیلهایم را بهتر میدانم ولی همسرم برنامه قوی تری پشت تحلیل هاش هست.
  بهتره من بشینم یک کنار و از قدرت تحلیلگری خودم استفاده کنم و برنامه ریزی و مدیریت سرمایه را به همسرم بسپارم.
  ضمنا این مقاله اکیدا فمینیستی نیست و عین واقعیت را بیان کرده

  پاسخ
  • سروش
   سروش گفته:

   آخه عزیزم غرور یک چیز مربوط به تربیت خانوادگیه نه جنسیت در شرایط کاملا مساوی ژنتیکی آموزشی و حتی ورزشی مردان تنها از لحاظ قدرت بدنی نسبت به زنان در جایگاه بالاتری قرار میگیرن پس اگر در کارهایی که به تمرکز و فکر کردن مربوط میشن خط کشی جنسیتی بکنیم اشتباه کردیم پس نگویید که زنان در بورس بهتر از مردان هستند یا مردان بهتر از زنان هستند.
   درمورد غرور هم آیا شما هیچ زن مغروری ندیده اید یا هیچ مرد بی غروری این مسئله تنها وتنها یک چیز تربیتی است که متاسفانه در تمام دنیا خانوادهها شرایط را برای مغرور شدن پسرشان بیشتر از دخترشان فراهم میکنند آن هم به دلیل انتظارات سنتی است (((برای نمونه مرد که گریه نمیکنخ)))

   پاسخ
 7. مهیار
  مهیار گفته:

  همین طور که همه مردان لزوما موفق نیستن در سرمایه گذاری و عده ای هم موفق ترند.در زنان هم عده ای موفق و عده ای نا موفق وجود داره.ولی اینو باید بپذیریم هر طیف برای کاری موفق ترند.و در بعضی زمینه ها گویا مردان موفق تر تر هستند و جای هیچ بحثی نیست.طبیعت اینجوره.منتهی بعضی خانوم ها به جای نشناختن جایگاه واقعی زن بودن می خوان پا در جا پای مردان بذارند و بگویند برابرند.در صورتی که در جایگاه زن به تنهایی عالیند نیاز به شبیه مردان بودن ندارند.

  پاسخ
 8. پدیده
  پدیده گفته:

  گناه از مردان ما نیست که اینگونه فکر میکنند .چراکه انان در دامان زنانی پرورده شده اند که بجز نقش مادری و اطاعت کور کورانه از همسرانشان و زیر پا گذاشتن تمام امیال و ارزوهای خود چیزی برای عرضه یه فرزندانشان نداشته اند و این سیکل معیوب سالها و شاید قرنها زمان میخواهذ تا اصلاح شود.

  پاسخ
 9. علی
  علی گفته:

  این واقعا قابل تردید هست که خانم های محترم از مرد ها بهتر عمل کنند .
  خانم ها الان جبهه گیری میکنند که من تعصب دارم و سنتی فکر میکنم و اینطوری نیست و هزار تا حرف دیگه ، ببینید من لیسانس حسابداری دارم .فوق مدیریت مالی ، زمانی که حسابرسی میکردم واقعا میدیدم دختر ها عملکرد دقیقتر و منظم تری دارند و بسیار هم قوانین و مقررات و استاندارد ها رو میخوندند و سریع به یک ایراد واکنش نشون میدادند …ولی برا من خیلی از مسائل بی اهمیت بود و جذابیت نداشت چون خوندن استاندارد و قوانین و مقررات و ثبت ها حسابداری برای کارفرما( اونم حسابرسی ایران که کارفرما برا مشتری داری و پول گزارش مقبول میدن یعنی زحمت های حسابرس کشک و فرمالیته ) کمترین ارتباط رو داره با دید اقتصادی و مالی ( همونطور که تو کتاب های مدیریت مالی حسابداری و حسابرسی رو میذاره کنار برا افزایش ثروت با اطلاعاتی که اونا ماشین وار ثبت کردند گام بر میداره ) ..خلاصه اینکه من از حسابرسی و حسابداری اومدم بیرون رفتم تو بورس و فارکس با مطالعه و تحلیل با توجه به اینکه کار با کامپیوتر و زبانم خوب بود معامله کردن رو یاد گرفتم و موفقیت نسبی دارم ولی دخترا خیلی خیلیی کم هستند که از اطلاعاتی که خوندن برا خودشون یک منبع درآمد درست کنند ..اون دختری که همکارم بود و ایراد های منو تو حسابرسی مو به مو پیدا میکرد و پز میداد و فک میکرد آپلو هوا کرده … همین الان ده سال دیگه به همین شیوه کار کنه به 20 % ثروت منم نمیرسه!!! حالا بیاد فلسفه ها درست کنه که ارزش کار اون بیشتره !!!

  پاسخ
 10. سید کاظم
  سید کاظم گفته:

  باسلام درصورتیکه این سایت ادرس تلگرام داشته باشد یا کانالهایی که مربوط به ایندکس دلارتلگرام باشند به من معرفی بفرمایید ممنون می شم باتشکر قبلی

  پاسخ
 11. همایون آقائی
  همایون آقائی گفته:

  بنده به زن یا مرد بودن معتقد نیستم،هرچقدر یک شخص هوش مالی زیاد داشته باشه و بدونه که در سرمایه گذاری چقدر هوشش رو باید استفاده کنه قطعا همین شخص بازده اش بیشتر خواهد بود،این فرد میتونه مرد،زن و حتی یک نوجوان که در بازار سرمایه فعالیت داره باشه.
  پس لطفا به جنسیت هم توهین نکنیم.
  در کتاب خدا همه یکسان هستند پس چرا در عقل های ناقص ما همه متفرق باشند؟

  پاسخ
 12. مهنوش
  مهنوش گفته:

  سلام اقای mah
  بنده هم با دیدگاه شما کاملا موافقم، چرا که انبوه زنان بی علم و ناتوانی هستند که پسرانی چون شما رو تربیت می کنند و…

  پاسخ
 13. LiliAhmadi
  LiliAhmadi گفته:

  ❤️سلام خدمت همگی دوستان❤️
  نمیخوام این آقای mah را بزرگ کنم چون الان پیش خودش فکر میکنه که چقدر آدم مهمیه که همه داریم جواب ایشون رو میدیم و طرف صحبتمون با ایشونه،ولی من به عنوان یک خانم تاجر که فقط یک ساله کارمو شروع کردم و خوبم دارم پیش میرم باید خدمت آقای mah عرض کنم که من شما رو حتی به عنوان آبدارچی برای ویزیتورها و بازاریابام هم استخدام نمیکنم و شماهم لازم نیس عقده های شخصیتونو با تحقیر خانومها با این روشنی نشون بدین.خخخخخخ تابلوئه که خانومای دورواطرافت ازت سبقت گرفتن ??
  ??خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ.??

  پاسخ
 14. علیرضا
  علیرضا گفته:

  مقاله فوق میتونه قابل تامل باشه و نقطه ای برای تعامل میان خانم ها و آقایون در جهت رشد بهتر در بازار سرمایه و سایر موارد …
  تا وقتی که خانم ها و آقایون دنبال حقوق جنس خود باشند و خودشون رو مساوی نبینند چیزی تغییر نمیکنه. اینکه جامعه و دولت و … به چه سمت میره مهم نیست اینکه انسانیت و پیشرفت به کدوم سمت بره مهمه.
  من با همسرم هر دو شاغل هستیم و در بازار ارز هم فعالیت داریم. گاهی من اشتباه میکنم و گاهی ایشون. ولی مهم اینه که مثل دوتا رفیق همدیگر رو تو موفقیت تشویق میکنیم و تجربه خودمون رو بالا می بریم.
  امیدوارم اصل قضیه که پیشرفت است رو فراموش نکنیم…

  پاسخ
 15. نگار
  نگار گفته:

  من یک خانم هستم که زیادم درس نخوندم اما تحقیقات علمیه من فوق العاده زیاده ۰در ایران اکثر خانم ها افکار پوچی دارن معذرت میخوام اینو میگم اما این یه حقیقت تلخه که خانم های ایرانی خودشونو انقدر نابود کردن زنهایی که اعتقاد دارن از مردان پایین تر هستند و این رو نمیشه درشون تغییر داد چون ضمیر ناخود اگاهشون اینو پذیرفته ۰و ادمی مثله من که جویای حقیقت و علم هستش از طرف خود همجنسام مورد تمسخر قرار میگیرم ۰البته کم نیستن از احمق هایی که مذکر هستن اما حد اقل اونا ازحس برتریشون حمایت میکنن روز خوش

  پاسخ
 16. محسن
  محسن گفته:

  دکتر حسابی یه حرف خیلی جالب زدن:
  حاصلضرب توان در ادعا مقداری ثابت است هرچه توان انسان کمتر باشد، ادعای او بیشتر و هرچه توان انسان بیشتر شود ،ادعایش کمتر می شود.
  به نظر من مهارت انسان در هر زمینه ای به طور کلی به جنسیت ربطی نداره از نظر روانشناسان تنها تفاوت اینجاست که آقایان برای چند سال بعد هم برنامه ریزی می کنند ولی خانم ها برای مدت کوتاهی این کار رو انجام می دهند
  حالا شماها به جای سکوت فقط ادعا دارین و افتادین به جون هم
  و از نظر علم روانشناسی این نمایانگر کمبودها و مشکلات شماست

  پاسخ
 17. محسن
  محسن گفته:

  دقیقا به خاطر برنامه ریزی بلند مدت آقایان و کوتاه مدت بانوان ،آقایان باید کسب درآمد کنند و نیازهای خانواده را تامین کنند و بانوان نیازهای خانه و کودکان را تامین کنند

  پاسخ
  • ابراهیم
   ابراهیم گفته:

   سلا.خسته نباشید.
   موفقیت زنها برمی گردد به فرستی که دراختیار دارند میتوانند از زندگی وقت بگیرند.چون خدا برای انهافرست زیر مسئولیت در درفتن داده جایی بنفعشان نباشدمیتونند خود را کنار بکشند .مثلا خرج زنگی که بامن نیست ولی کمکت میکنم.یا برای نماز خواندن هم میتونه بهانه بیاره من پاک نیستم .ولی مرد فرصت اینکه سرمایه گزاری بکنه نداره .مثال تا اینکه میخواهی رو ی سرمایت فکر کنی بچه میاد که وقت شهریه دانشگاه شده.یا اون یکی گوشیش خراب شده.هزار درد بی علاج دیگر……..
   حامد جان استفاده کردیم خیلی مهربون دلسوزی.امیدوارم ماهم بتونیم جبران کنیم.متشکرم

   پاسخ
 18. parsa
  parsa گفته:

  با سلام. هر فردی با تلاش و کوشش می تونه موفق باشه. خانم یا اقا . موفقیت مالی یا شغلی یا تحصیلی یا خانوادکی یا … مساله اینجاست که بعضی کارها رو خانمها و بعضی کارها رو اقایون بهتر انجام می دن. دلیلی نداره ما یکی رو بالاتر از اون یکی ببینیم

  پاسخ
 19. حسین مسلمی نائینی
  حسین مسلمی نائینی گفته:

  با سلام . مطلب قابل تاملی بود . ولی مثل اینکه اینجا بحث بورس و توانائی است ؛ نه یک بحث صرفا فمینیستی یا مردان و زنان . با تشکر .

  پاسخ
 20. محمد
  محمد گفته:

  سلام با یکم تحقیق گفته های این موسسه اٺبات میشه حالا اینکه ما اقایون در جهان سوم بپزیریم وابسته به نگرش خودمون داره ولی توصیه میکنم این نکته رو کاملا تست کنید تا به نتایج شگفت انگیزش پی ببرید البته یکم سخته ولی برد که نتیجه دلخواه همه هست را در پی داره. موفق باشید

  پاسخ
 21. علی
  علی گفته:

  اه چقدر حرف بیخودی زده شده

  خب من برای اولین باز اومدم داخل سایت و فقط یه مقاله خوندم که هیچ مطلبی برای پیشرفت داخلش نبود البته شاید هدف انگیزشی برای خانم ها . در کل با کامنت ها هم حال نکردم بیخودی بحث میکنید که چی خب

  پاسخ
 22. آرش
  آرش گفته:

  اگر بخواهیم واقع بین باشیم می بینیم که مرد و زن یکسان نیستند و تفاوت های زیادی دارند و در اکثر این تفاوت ها برتری با مردان است برتری فیزیکی که نیازی به بحث کردن ندارد ولی چند نکته درباره برتری عقلانی بگویم که حداقل خود مردان جایگاه ها رو بهتر بشناسند اول اینکه اکثریت بزرگان در طول تاریخ به این موضوع اشاره کردند که به طور عمومی مردان از نظر عقلانی برتر هستند مثال:
  – امام علی (ع) : اى مردم! زنان از نظر ایمان و بهره اقتصادى و موهبتِ عقل، کاستى هایى دارند
  – مولوی: فضل مردان بر زن ای حالی پرست زان بود که مرد پایان بین تر است
  – محمود شبستری: زنان چون ناقصان عقل و دینند کجا مردان ره ایشان گزینند
  چند نمونه غربی:
  -ارسطو : مرد ذاتا برتر است و زن حقیر و ناچیز. یکی دستور می دهد و دیگری از آن پیروی می کند. این اصل ضروری برای نوع بشر است
  – نیچه : زن را با حقیقت چه کار! از ازل چیزی غریب تر و دل آزار تر و دشمن خو تر از حقیقت برای زن نبوده است- هنر بزرگ او دروغگویی و بالاترین مشغولیتش به ظاهر و زیبایی است
  – شوپنهاور :زنان کودک صفت، سبکسر و کوته نظر؛ در یک کلام، در سراسر زندگی، کودکانی بزرگ جثه اند- چیزی میان کودک و انسان بالغ، یعنی بین یک کودک و یک مرد تمام و کمال
  البته نمیتوان این نظرات را کاملا درست دانست ولی به طور کلی می توان برتری مردان را برداشت کرد
  اما از نظر علمی اگر بررسی شود باز هم برتری مردان مشهود است تحقیقات بسیاری بر عملکرد مغز انسان انجام شده و نتایج بسیار مختلفی به دست آمده ولی به طور کلی می توان برتری نسبی مردان را مشاهده کرد که به نظر می رسد یکی از دلایل آن بزرگتر بودن مغز مردان است در بررسی چندین تست هوش در مناطق مختلف و با افراد زیادی که صورت گرفته مردان نمرات بهتری کسب کردند که چند نمونه را در این تحقیقات می توانید ببینید :
  _Brother–sister differences in the g factor in intelligence: Analysis of full, opposite-sex siblings from the NLSY1979

  -Sex differences in the right tail of cognitive abilities: A 30 year examination

  _http://www.iqcomparisonsite.com/sexdifferences.aspx
  در پایان میتوان گفت که برتری مردان از نظر عقلانی و در حالت کلی کاملا مشهود است ولی این به این معنا نیست که زنان ناتوان هستند بلکه خیلی از آن ها به صورت موردی می توانند عملکرد های بهتری داشته باشند

  پاسخ
 23. somita
  somita گفته:

  هرچه جنگ وخونریزی نزاع هست درخیلی کشورای خاورمیانه را این مردان بدخرفت باعث شدند اونم ازرییس جمهور کرواسی و آلمان کلا باید برای ریاست این مردان گل گرف درش را که هرجا هستن جز فساد کاری بلد نیستن بی ظرفیت و بی جنبه ان مانند همان رییس بانکی که درگزینش فقط مردان را انتخاب میکرد و زنان را چون مختص خانه وآشپزیمیدانست بااینکه رتبه شان از مردها هم بیشتر بود رد میکرد این دیکتاتوریمردانه معلوم نیس تا کی ادامه دار خواهد بود

  پاسخ
 24. حسین
  حسین گفته:

  در جهان سبک زندگی در حال تغییر و فکر کنم در اینده موقعیت زنان بهتر بشه زنان اگر در کاری وارد بشن معمولا دقیقتر از مردان عمل می کنند ولی به اندازه مردان شجاع نیستند

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *