ارز دیجیتال پولکادات Polkadot

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟ بررسی Polkadot


ارز دیجیتال پولکادات چیست؟ آشنایی با ویژگی‌ها و نحوه خرید Polkadot

ارز دیجیتال پولکادات با نماد DOT، یکی از کوین‌های نسل سوم است و شبکه بلاک‌چین آن از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) اداره می‌شود.

ارز دیجیتال پولکادات معروف به اینترنت بلاکچین‌ها است. همانطور که اینترنت به یکپارچه کردن اطلاعات و راحتی ارتباطات کمک می‌کند، شبکه پولکادات هم طبق گفته توسعه‌دهندگان آن، ایجاد شده تا بتواند بین بلاک‌چین‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و به توسعه‌دهندگان دیگر بلاک‌چین‌ها کمک کند تا به روشی آسان، بلاکچین دلخواه خود را ایجاد و اداره کنند.

قیمت ارز دیجیتال پولکادات

در زمان نوشتن این مقاله، ارزدیجیتال پولکادات با قیمت 25.64 دلار معامله می‌شود؛ این مقدار فاصله زیادی با بالاترین سطح تاریخی قیمت (ATH) در 55 دلار دارد. در این زمان رمزارز دات با ارزش بازار حدود 25.5 میلیارد دلار در جایگاه نهم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. تعداد رمزارزهای در گردش ارزدیجیتال پولکادات نیز، کمی تا رسیدن به یک میلیارد واحد فاصله داشته و عرضه کل این ارز دیجیتال هم به حدود 1,294 میلیون واحد رسیده است.

معرفی ارز دیجیتال پولکادات

اولین عرضه اولیه (ICO) ارزدیجیتال پولکادات در اکتبر 2017 برگزار شد. در آن زمان قیمت ارزدیجیتال پولکادات 0.29 دلار بود؛ در طی این عرضه، 2.24 میلیون واحد DOT به‌فروش رسید. بعد از آن در جولای 2020، دومین ICO با قیمت 1.25 دلار برای هر واحد و با فروش تعداد 342,080 ارز دات برگزار گردید.

شبکه ارز دیجیتال پولکادات امکانات مهیجی را در اختیار فعالان صنعت کریپتو قرار می‌دهد. این شبکه یک پروتکل با منابع آزاد (Open Source)و چند‌زنجیره‌ای (Multi Chain) است که ارتباط بین زنجیره‌های مختلف را به خوبی برقرار می‌کند.

خدمات و فناوری‌های شبکه پولکادات

قبل از اینکه بخواهم مقاله را ادامه دهم فکر می‌کنم بهتر است تا با گفتن یک مثال، شما را با خدمات و فناوری‌هایی که شبکه ارز دیجیتال پولکادات ارائه می‌دهد آشنا کنم؛ چند سال قبل، زمانی که تب برنامه‌نویسی و طراحی سایت و اپلیکیشن حسابی داغ شده بود. به فکر افتادم که یک اپ اندروید با موضوعات آموزشی بسازم. برای ساختن یک برنامه اندرویدی کامل نیاز به اطلاعات زیادی در مورد برنامه‌نویسی، طراحی اپلیکشن، امنیت و غیره داشتم. این شد که شروع کردم به تحقیق و پرس و جو که چه زبانی یاد بگیرم، از کدام موسسه یاد بگیرم، چقدر زمان لازم است و…

جست و جو برای رسیدن به پاسخ

در گیر و دار جست و جو برای رسیدن به پاسخ سوالاتم، با نرم افزارهایی آشنا شدم که این امکان را به سادگی در اختیار هر شخص می‌گذاشتند تا بتواند برنامه اندرویدی دلخواه خود را بسازد. چنین نرم‌افزارهایی از قبل برنامه‌نویسی شده‌اند، ساختار امنیت شبکه در آنها به خوبی پیاده شده و با کمک شبکه و سرور‌هایی که دارند می‌توانند از تعداد زیادی برنامه ساده‌تر پشتیبانی کنند.

 برای استفاده از آن‌ها هم نیازی نبود که سال‌ها وقت بگذارم و مباحث پیچیده طراحی اپلیکیشن را یاد بگیرم یا برای رفع باگ‌های برنامه جدیدم مدت‌ها زمان و انرژی صرف کنم. بلکه فقط با چند کلیک ساده و انتخاب گزینه‌ها و امکاناتی که می‌خواستم، می‌توانستم برنامه خودم را طراحی کنم.

پروژه پولکادات به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بلاک‌چین‌های مخصوص خود را طراحی کنند

پروژه پولکادات به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بلاک‌چین‌های مخصوص خود را طراحی کنند

البته این برنامه‌ها جای پیشرفت زیادی داشتند اما می‌توانند یک مثال خیلی خوب برای درک کمک شبکه پولکادات به دنیای غیرمتمرکز بلاک‌چین‌ها باشند. پروژه پولکادات با ساختاری که دارد، دقیقا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بتوانند بلاک‌چین‌های مخصوص خود را طراحی کرده و آن‌ها را با استفاده از منابع موجود، در زنجیره اصلی پولکادات اداره کنند. ارزدیجیتال پولکادات به مبدان آمد تا طراحی بلاک‌چین را که کاری بسیار سخت و هزینه‌بر بود، آسان‌تر کند. 

بنیانگذاران و تیم پشتیبان شبکه پولکادات

دکتر گاوین وود

دکتر گاوین وود (Gavin Wood)

دکتر گاوین وود (Gavin Wood) یکی از بنیانگذاران ارزدیجیتال پولکادات است، وی ابتدا به‌عنوان یک پژوهشگر در شرکت مایکروسافت مشغول به کار بود، سپس به‌عنوان یکی از هم‌بنیانگذاران اتریوم به فعالیت پرداخت اما در سال 2016 اتریوم را ترک کرد.
او یکی از مخترعان شناخته شده صنعت بلاکچین است که اختراعاتی چون زبان برنامه‌نویسی Solidity و الگوریتم اجماع Proof of Authority را در سابقه خود دارد. گاوین وود درحال‌حاضر رهبری بخش نوآوری پولکادات را به همراه ریاست بنیاد Web3 برعهده دارد.

پیتر چابان

پیتر چابان (Peter Czaban)

پیتر چابان (Peter Czaban) دیگر عضو اصلی تیم بنیانگذاران ارزدیجیتال پولکادات، دانش‌آموخته رشته علوم مهندسی در مقطع ارشدِ دانشگاه آکسفورد است. چابان درحال حاضر تحت عنوان مدیر فناوری در بنیاد Web3 فعالیت می‌کند. وی همچنین در زمینه‌هایی چون یادگیری ماشین، صنایع دفاعی، توسعه کسب و کار و… تجربه فعالیت دارد.

رابرت هابرمایر

رابرت هابرمایر (Robert Habermeier)

رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) سومین فرد از هسته بنیان‌گذاران ارز دیجیتال پولکادات است. وی سوابق خوبی در رابطه با تحقیق و توسعه بلاک‌چین، رمزنگاری و سیستم‌های توزیع شده دارد. تمرکز او بر روی استفاده از ویژگی زبان‌های برنامه‌نویسی جهت ایجاد راه حل‌های موازی و کاربردی است.

مزایای شبکه ارزدیجیتال پولکادات نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها

ارائه خدمات ایجاد بلاکچین در کنار حفظ امنیت: با بهره‌گیری از امکاناتی که شبکه پولکادات در اختیارمان قرار می‌دهد، می‌توانیم آسان و سریع، هر بلاک‌چین سفارشی که مد نظرمان باشد را بر روی زنجیره آن بسازیم، هرکدام از بلاک‌چین‌هایی که زیر مجموعه شبکه اصلی هستند می‌توانند روش حاکمیتی مخصوص به خود را داشته باشند و در کنار آن از امنیت همگانی زنجیره اصلی هم برخوردار خواهند بود.

افزایش مقیاس‌‌پذیری (Scalability)

ارزدیجیتال پولکادات تراکنش‌های مربوط به بلاک‌چین‌هایی که در شبکه آن قرار دارند را به صورت منظم و موازی با هم، تایید و در شبکه اصلی ثبت می‌کند. این تایید موازی تراکنش‌ها، باعث می‌شود که شبکه پولکادات مثل اتریوم با ازدحام تراکنش مواجه نشود. ازطرفی طبق آنچه گفته می‌شود، شبکه پولکادات توان پردازش 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) را دارد.هرچند طبق گفته گاوین وود، از نظر تئوری و با استفاده از پاراچین‌ها این مقدار می‌تواند به بیش از 1 میلیون TPS برسد. با افزایش سرعت ثبت تراکنش، عملا مقیاس‌پذیری و امکان رشد شبکه بسیار بیشتر خواهد شد.

انجام تغییرات در بلاک‌چین پولکادات بدون نیاز به هارد فورک

شبکه پولکادات طوری برنامه‌ریزی شده که به‌راحتی از تغییرات متنوعی پشتیبانی کند. به این ترتیب در این شبکه، هارد فورکی رخ نخواهد داد و در‌صورت نیاز به تغییر، زنجیره اصلی آن به دو بلاک‌چین متفاوت تبدیل نخواهد شد.

روش حاکمیت مبتنی بر دموکراسی در شبکه ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot Governance)

در زنجیره پولکادات، دارندگان رمزارز دات می‌توانند در هر نظرسنجی حاکمیتی شرکت کنند و برآیند رأی‌ آن‌ها مشخص می‌کند که چه تصمیمی برای شبکه گرفته خواهد شد.

برقراری ارتباط با بلاک‌چین‌های دیگر

برقراری ارتباط با بلاک‌چین‌های دیگر (Interoperability)

در بسیاری از بلاک‌چین‌های دیگر ازجمله اتریوم، امکان تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط با شبکه یک بلاک‌چین دیگر وجود ندارد. چنین شبکه‌هایی مثل یک سیستم بسته عمل میکنند که با محیط خارج از خود ارتباطی نداشته و تمام امور را درون شبکه خود انجام می‌دهند. این محدودیت از پیشرفت و به‌روز بودن شبکه جلوگیری می‌کند. در نقطه مقابل، بلاک‌چین پولکادات با درنظر گرفتن فناوری bridge (پل) امکان برقراری ارتباط  با بلاک‌چین‌های دیگر و پروژه‌های غیرمتمرکز را فراهم کرده است. با استفاده از این قابلیت، طیف گسترده‌ای از اطلاعات و دارایی‌های رمزارزی، در بین بلاک‌چین‌های مختلف قابل تعامل خواهد بود.

آشنایی با ساختار زنجیره ارز دیجیتال پولکادات

 بلاک‌چین ارزدیجیتال پولکادات دارای چهار جزء اصلی است.

 ۱- ریلی‌چین (Relay Chain)

که اصلی‌ترین لایه زنجیره پولکادات و قلب تپنده آن محسوب می‌شود. تمام خدماتی که پولکادات در زنجیره خود مهیا کرده بر روی این زنجیره صورت می‌گیرد.

۲– پاراچین‌ها (Parachains)

که زنجیره‌های مستقلی هستند و عملیات خود را طبق قوانین کلی شبکه اصلی و با تکیه بر پروتکل‌های امنیتی آن اجرا می‌کنند. هر کدام از پاراچین‌ها می‌تواند به‌عنوان یک بلاک‌چین مجزا هدف، کاربرد، قوانین و حتی توکن مخصوص به خود را داشته باشد.

۳– پاراترد‌ها (Parathread)

نوع دیگری از زنجیره‌های زیرمجموعه شبکه پولکادات هستند که شباهت زیادی به پاراچین‌ها دارند اما از نظر مدل اقتصادی با آنها متفاوتند. اگر قصد داشته باشیم با استفاده از خدمات زنجیره‌ای پولکادات، یک بلاک‌چین بسازیم، با توجه به روش کاری که از آن بلاک‌چین انتظار داریم، می‌توانیم یکی از دو گزینه پاراترد یا پاراچین را انتخاب کنیم.

آیا خدماتی که پولکادات ارائه می‌کند رایگان است؟

خدماتی که پولکادات ارائه می‌کند رایگان نیست. استفاده از پاراچین برای زمانی مناسب است که بلاک‌چین هدف ما شبکه فعالی داشته باشد و پیوسته تراکنش‌های زیادی در آن انجام شود. چنین بلاک‌چینی نیاز خواهد داشت تا همواره به شبکه اصلی متصل باشد. اما پاراتردها مناسب آن دسته از پروژه‌هایی هستند که دائما نیاز به تأیید تراکنش نداشته باشند. برای داشتن یک پاراترد (برخلاف پاراچین) نیازی به پرداخت مبالغ بالا در ابتدای کار نیست. بلکه با هزینه پایینی می‌توان به‌عنوان یک پاراترد به شبکه ریلی‌چین وصل شده و هر زمان (که دفعات آن در پروژه‌هایی که از پاراترد استفاده می‌کنند زیاد نیست) که نیاز به ثبت اطلاعات روی زنجیره اصلی باشد، مبلغی جداگانه را پرداخت کرد. این در حالی‌ است که برای قرارگرفتن در جایگاه یک پاراچین، تنها یک‌بار در ابتدای کار هزینه نسبتا بالایی صرف می‌شود.

۴– پل‌ها (Bridges)

به پاراچین‌ها و پاراتردها امکان می‌دهند تا با بلاک‌چین‌های دیگری که در زنجیره اصلی پولکادات مستقرهستند و یا بلاک‌چین‌های خارجی و کاملاً مجزا مثل اتریوم در ارتباط باشند.

ارزدیجیتال کوساما

ارزدیجیتال کوساما، ابزاری برای ارتقای شبکه پولکادات

احتمالا با ارز دیجیتال کوساما (Kusama) آشنا هستید. این ارز با نمادKSM ، در تاریخ نوشتن مقاله در بین ۵۰ ارز برتر بازار قرار دارد.

شبکه رمزارز کوساما درواقع به عنوان یار کمکی بلاک‌چین پولکادات عمل می‌کند. حتی تصویر قناری که به‌عنوان نماد ارز دیجیتال کوساما شناخته می‌شود، الهام گرفته از همین خصوصیت آن است.

فلسفه نام‌گذاری ارز دیجیتال کوساما

شاید برایتان جالب باشد که با فلسفه نام‌گذاری این رمز‌ارز آشنا شوید.

در قدیم کارگران معادن زغال سنگ، برای اینکه از مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن در امان باشند، یک قناری کوچک را با خود به همراه می‌بردند، از‌آن‌جایی که قناری‌ها تحمل کمتری نسبت به گاز مونوکسید کربن دارند، خیلی زودتر از یک انسان عادی علائم مسمومیت را نشان می‌دادند. کارگران بعد از مشاهده رفتارهای عجیب قناری یا حتی مرگ آنها پی می‌بردند که در محل مونوکسید کربن نشت کرده و سریعا آن مکان را ترک می‌کردند. این پرندگان کوچک از مرگ انسان‌های زیادی جلوگیری کرده‌اند.

بلاک‌چین کوساما از نظر برنامه‌نویسی شباهت زیادی به شبکه ارز دیجیتال پولکادات دارد.

به‌همین صورت بلاک‌چین کوساما کمک می‌کند تا اشکالاتی که ممکن است در جریان فعال‌سازی خدمات جدید رخ دهد، قبل از اجرایی شدن در شبکه پولکادات گزارش شود. بلاک‌چین کوساما از نظر برنامه‌نویسی شباهت زیادی به شبکه ارزدیجیتال پولکادات دارد. به‌همین خاطر بستری مناسب را برای آزمایش عملی خدمات و ویژگی‌های جدید در شبکه پولکادات فراهم می‌کند. درصورتیکه نتیجه آزمایش مورد قبول باشد، بر روی زنجیره پولکادات نیز اجرا خواهد شد.

ارز دیجیتال پولکادات

کیف ‌پول‌ها و نحوه خرید ارز دیجیتال پولکادات

از طریق صرافی‌های ایرانی مثل نوبیتکس، تبدیل و رمزینکس می‌توان ارزدیجیتال پولکادات را در ازای پرداخت ریال خریداری کرد. همچنین بسیاری از صرافی‌های معتبر خارجی، ازجمله صرافی بایننس، کوکوین، کوینکس و اوکی ایکس از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند.

برای نگهداری ارزدیجیتال پولکادات، در سایت کوین مارکت کپ، کیف پول‌های زیادی از قبیل تراست ولت، اتومیک ولت، متامسک، سیف پل، لجر و ترزور معرفی شده‌اند.

آینده ارز دیجیتال پولکادات

آینده ارز دیجیتال پولکادات

طبق آنچه گفته شد شبکه ارزدیجیتال پولکادات علاوه بر ارائه خدمات بلاک‌چین‌های اولیه مثل بیت‌کوین، از روش‌های جدید، کارآمد و موثرتری برای ایجاد ارزش بهره می‌گیرد. چنین موضوعی در رشد و شناخته شدن این ارزدیجیتال و شبکه آن در بین جامعه رمزارزها موثر است. به‌علاوه رمز ارز دات از ابتدای عرضه تا به اکنون، رشد خوبی را در تاریخچه خود ثبت کرده و جزو یکی از دارایی‌های ارزشمند محسوب می‌شود. در هر حال قیمت این رمزارز تحت تاثیر اقدامات آینده و شرایط تکنیکالی آن قرار دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم با تحقیق بنیادی و درنظر گرفتن نمودار آن، درمورد سرمایه‌گذاری در ارزدیجیتال پولکادات تصمیم‌گیری نمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

حمیده آقایی پور

دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

بسیار عالی

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!