سفارش سرخطی

تاریخ بروز رسانی: 1399/11/19

سفارش سرخطی در بورس چیست؟


سفارش سرخطی چیست؟ چطور می‌شود سرخط زد؟ آیا راهی وجود دارد که سهم‌های عرضه اولیه یا صف خرید را زودتر از دیگران خرید؟


در این مقاله می خوانید

حتما شما هم با صف‌های خرید طولانی سهم، بعد از عرضه اولیه مواجه شده‌اید. در این روزها معمولا هیچ یک از سهامداران حقیقی حاضر به فروش سهام خود نیستند. اما بعضی از حقوقی‌های سهم برای ایجاد تغییر در قیمت پایانی، مقداری از سهام خود را می‌فروشند. اما خریدن این سهم‌ها آسان نیست و نیاز به سرعت عمل بالا دارد. وقتی از قدیمی‌های بازار در رابطه با چگونگی خرید این سهم‌ها می‌پرسیم، اصطلاحا می‌گویند در پیش‌گشایش بازار سفارش سرخطی بگذارید. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که منظور از سفارش سرخطی چیست.

سفارش سرخطی چیست؟

به سفارشاتی که در لحظات اول شروع مرحله پیش‌گشایش در بورس ثبت می‌شوند، سفارشات سرخطی می‌گویند. این سفارش‌ها می‌توانند در بالاترین قیمت و یا پایین‌ترین قیمت بازه مجاز روز ثبت شوند.

حالا بیایید ببینیم که اصلا این سفارش‌ها به چه دردی می‌خورند. فرض کنید اخباری مبنی‌بر رشد سودآوری شرکتی منتشر شده است و چند روز است که می‌خواهید آن را بخرید. اما به‌دلیل انتشار اخبار خوب تعداد فروشنده‌های سهم بسیار کم است و موفق نشدید که در تایم بازار آن را خریداری کنید.

چطور سفارش سرخطی بگذاریم؟

یک ربع قبل از شروع معاملات در بازار (یعنی ساعت 8:45 دقیقه)، مرحله پیش‌گشایش است. در این مرحله شما می‌توانید سفارشات خود را در پنل معاملاتی خود ثبت کنید. در این حالت بعد از باز شدن بازار سفارشات شما در اولویت قرار می‌گیرند.

همان‌طور که در مدرسه افرادی که زودتر می‌آمدند در اول صف قرار می‌گرفتند اگر شما هم اول وقت سفارشتان را ثبت کنید در اول صف قرار می‌گیرید. اما قرار گرفتن در اول صف کار آسانی نیست، چون چندین فرد دیگر همانند شما می‌خواهند که اول صف قرار بگیرند. اگر بتوانید سفارش خود را راس 8:45 دقیقه  ارسال کنید، امکان این‌که در ابتدای صف قرار بگیرید، بیشتر می‌شود. در این ثبت سفارش‌ها حتی ثانیه‌ها هم مهم است. مثلا اگر من سفارش خودم را در 8:45:03 ثبت کنم خیلی جلوتر از فردی قرار می‌گیرم که سفارشش را در  8:45:45 ثبت کرده است.

سفارش سرخطی نمادین

دقت کنید در مرحله پیش‌گشایش ممکن است برخی از افراد جهت گمراه کردن سهامداران سفارشات نمادین بگذارند. منظور از سفارشات نمادین این است که گروهی صف خرید و صف فروش ساختگی ایجاد کنند تا سهام خود را در قیمت بالا به شما بفروشند و یا سهام شما را در پایین‌ترین قیمت روز خریداری بکنند. این کار بیشتر در سهم‌های کوچک بازار انجام می‌شود. اما بر تغییرات قیمتی سهم‌های بزرگ تاثیر چندانی ندارد.

برای جلوگیری از ایجاد صف خرید و فروش‌های کذب، سازمان بورس اطلاعیه‌ای منتشر کرد که براساس آن امکان حذف یا ویرایش سفارش‌ها در 5 دقیقه پایانی مرحله پیش‌گشایش وجود ندارد. یعنی از ساعت 8:55 تا 9:00 نمی‌توانید سفارش‌های قبلی خود را حذف یا ویرایش کنید، اما امکان ثبت سفارش جدید وجود دارد.

عوامل موثر بر ثبت سریع سفارش سرخطی

  • نوع کارگزاری
  • سرعت اینترنت
  • سرورهای مجازی بورس
  • فاکتور شانس در ثبت سفارش سرخطی

نوع کارگزاری

در صورتی که یک کارگزاری سرور مناسبی داشته باشد، می‌توان در اوایل صف قرار گرفت. برای مثال اگر بعد از انتخاب دکمه ثبت سفارش چند ثانیه طول بکشد تا سفارش شما ارسال و ثبت شود، ممکن است از خرید یا فروش سهم خود جا بمانید. 

شاید فکر کنید که کارگزاری‌های پرمشتری، خدمات بهتری ارائه می‌دهند. اما دیدیم که صد در صد این‌طور نیست. متاسفانه برخی از کارگزاری‌ها با افزایش تعداد مشتریان عملکرد ضعیفی از خود نشان داده‌اند. چون زیرساخت‌های آن‌ها قدیمی شده و متناسب با افزایش تعداد کاربران، زیرساخت‌هایشان بهبود نیافته است. بنابراین هنگام انتخاب کارگزاری بورس دقت داشته باشید و پیش از ثبت نام از مشتریان آن سوال کنید. بررسی‌ها نشان داده که کارگزاری‌های خلوت عملکرد بهتری در سرخطی زدن دارند.

سرعت اینترنت

از دیگر موارد مهم موثر بر قرارگیری در اول صف، سرعت اینترنت شما است. اطلاعات و داده‌ها برای این که عملی شوند باید راه درازی را طی کنند. پس اگر سرعت اینترنت شما بالا باشد، داده‌ها سریع‌تر به مقصد خواهند رسید و اما اگر اینترنت شما کند باشد و یا پینگ بالایی داشته باشد، زمان زیادی طول خواهد کشید که اطلاعات ارسال شوند.

هر شبکه دارای تعداد زیادی دستگاه و سرور است. هرکدام از این دستگاه‌ها می‌توانند داده‌ای را به دستگاه مقصد ارسال کنند و دستگاه مقصد نسبت به داده‌های ارسال شده واکنش نشان داده و پاسخ خود را به دستگاه اول ارسال می‌کند. برای انجام سریعتر سفارشات، نیاز به پینگ پایینی دارید. هر چه این مقدار کمتر باشد، داده‌های شما سریعتر فرستاده می‌شوند و سریع‌تر پاسخ خود را دریافت می‌کنید این مراحل برای هر پینگ تکرار می‌شود.

سرورهای مجازی بورس

علاوه‌بر ثانیه‌ها، میلی‌ثانیه‌ها هم برای ثبت سفارش مهم هستند. معمولا روزهای بعد از تخصیص عرضه اولیه‌ها، تقاضا برای آن‌ها بسیار زیاد است، به‌خصوص بعد از داغ شدن بحث بورس و آشنایی بیشتر معامله‌گران با سرخطی زدن میزان این تقاضاها افزایش پیدا کرده است. همزمان با افزایش تقاضا، سفارش‌های بیشتری ارسال خواهند شد، بنابراین سرعت انتقال داده‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

اگر قصد فعالیت به‌طور حرفه‌ای در بورس را دارید، می‌توانید از سرورهای مجازی بورس هم استفاده کنید. این سرورها سرعت بسیار بالایی دارند و سفارشات را در کمتر از 1 میلی ثانیه به کارگزاری مورد نظرتان ارسال می‌کنند. با استفاده از این‌ سرورها می‌توانید اوایل صف قرار بگیرید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هیچ کس این سرورها را رایگان در اختیار شما قرار نمی‌دهد و برای استفاده از این خدمات بایدهزیه پرداخت کنید.

به شخصه تابه‌حال از این سرورها استفاده نکرده‌ام، بنابراین اگر قصد استفاده از آن‌ها را دارید، حتما درباره آن‌ها تحقیق و پرس‌و‌جو کنید.

فاکتور شانس در ثبت سفارش سرخطی

وقتی هزاران نفر می‌خواهند برای یک سهم سفارش سرخطی بگذارند، شاید آن‌ها هم تمام موارد مثل کارگزاری مناسب برای سرخطی، سرعت اینترنت و عملکرد سریع را مد نظر قرار داده باشند. 

از اینجا به بعد فقط شانس است که به کمک شما می‌آید. در مواردی حتی شاید با یک اینترنت ضعیف هم بتوانید سفارش سرخطی خود را زودتر از دیگران ثبت کنید. 

ربات‌های سرخطی‌زن

جدیدا صحبت از ثبت سفارش سرخطی (به کمک ربات) زیاد شده است. این ربات‌ها برای من جذاب نیستند و نمی‌دانم که می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد یا نه. اما خوانده‌ها و شنیده‌ها می‌گویند که این ربات‌ها به هسته معاملاتی سازمان بورس اوراق بهادار دسترسی ندارند و حتی دسترسی به سامانه‌های کارگزاری‌ها هم به راحتی امکان‌پذیر نیست و بیشتر این ربات‌ها درست کار نمی‌کنند.

اما شما جواب دهید، اگر از این ربات‌ها طراحی می‌کردید که به راحتی هرچه را که بخواهید بخرید یا بفروشید، آیا آن را به عموم مردم می‌دادید؟ در پایان امیدوارم در ثبت سفارش سر خطی موفق باشید.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.


4.9/5 - (7 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
خلیل صمدی
خلیل صمدی
3 سال پیش

سلام وقت بخیر آیا نرم افزار کریپتوتب که برای موبایل هست واقعیه یا سرکاریه.

پویا بهایی‌پور
پویا بهایی‌پور
پاسخ دادن به  خلیل صمدی
3 سال پیش

سلام
اگر منظورتون همون برنامه برای ماینینگ بیتکوین هست، باید بگم که خیراین نرم افزار کلاهبرداری هست و حتی ممکنه که اطلاعات روی گوشی شما رو هم به سرقت ببره که منجر به ازدست دادن موجودی والتهای دیگه شما بشه

حمیده آقایی پور
حمیده آقایی پور
3 سال پیش

ممنونم عالی بود

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

3
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!