ماجرای دادگاه ریپل چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/09/07

ماجرای دادگاه ریپل چیست؟


ریپل یکی از مهمترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که بسیاری در مورد آینده آن خوش‌بین هستند، اما این پروژه با یک بدبیاری بزرگ و آن هم شکایت کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC) مواجه شد. در این مقاله به بررسی موضوعات مطرح شده و نتیجه دادگاه ریپل پرداخته‌ایم.

با وجود مشکلات حقوقی بسیاری که برای ریپل با نماد XRP به وجود آمد، اما این شرکت به فعالیت خود ادامه داده است و ماجرای دادگاه ریپل همچنان ادامه دارد. به صورتی که عده‌ای معتقدند این یک دادگاه حیثیتی شده و سرنوشت ارزهای دیجیتال به آن وابسته است.


در این مقاله می خوانید

آشنایی با شرکت ریپل

آشنایی با شرکت ریپل

ریپل صرفاً یک ارز دیجیتال نیست و در اصل یک شرکت بزرگ آمریکایی است که به ارائه خدمات غیرمتمرکز به بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ می‌پردازد. همین موضوع نیز باعث شده تا بعضی به غیرمتمرکز بودن ریپل شک کنند.

این شرکت که در سانفرانسیسکوی آمریکا مستقر است. ریپل با راه‌اندازی شبکه‌های مختلف بانکی توانسته به خوبی خود را در دنیای مالی ثابت کند و در کنار اینها یک شبکه تحت عنوان ایکس رپید (xRapid) راه‌اندازی کرد که یکی از نوآوری‌های قابل‌توجه در حوزه بانکی بود.

ارز ریپل بر روی این شبکه قرار گرفت و توانست به خوبی به کار بپردازد و حتی بانک‌های مختلف نیز از آن استقبال کردند. ناگفته نماند که بنیانگذاران ریپل برخلاف طرفداران بیت کوین اعتقادی به برچیده شدن بانک‌ها ندارند.

مدیران ریپل معتقدند که بانک‌ها دارای کمی و کاستی‌هایی هستند که می‌توان آنها را از طریق خدمات مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای حل و فصل کرد و در نتیجه با یک سیستم بانکی بهبودیافته مواجه شد.

این شرکت در سال 2011 ارز دیجیتال ریپل را روانه بازار کریپتوکارنسی کرد و توانست سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جذب کند. این ارز از مکانیسم توکن سوزی استفاده می‌کند و به شدت بر عرضه و تقاضای خود نظارت دارد.

شکایت SEC از ریپل

دادگاه ریپل

در سال 2018 کمیسیون اوراق بهادار آمریکا از ریپل به این دلیل شکایت کرد که آن را یک سهام یا اوراق بهادار قانونی نمی‌دانست. کارشناسان SEC معتقد بودند که مبلغ 1.3 میلیارد دلار توسط بنیانگذاران ریپل دریافت شده است بدون اینکه پشتوانه آن اوراق بهادار باشد. به این ترتیب ماجرای دادگاه ریپل شروع شد.

کریس لارسن، مدیرعامل سابق شرکت و بردلی گارلینگ هاوس (Bradley Garlinghouse)، مدیرعامل فعلی دو نفری بودند که کمیسیون اوراق بهادار از آنها شکایت کرد. این شکایت بر اساس تست هاوی (Howey Test) طرح شده که SEC برای اینکه متوجه شود یک دارایی اوراق بهادار است از آن استفاده می‌کند.

در تست هاوی یکی از سؤالات این است که سود شرکت از تلاش شخص ثالث انجام شود و شرکت یا فرد عامل سوددهی به سرمایه‌گذاران باشند. این همان بندی است که کمیسیون اوراق بهادار معتقد است که ریپل آن را دارا نیست.

تا اینجا ماجرای دادگاه ریپل و شکایت نزدیک به دو سال طول کشید و در این میان اظهارنظرهای فراوانی شد. از جمله اینکه رئیس کمیسیون اوراق بهادار، ریپل را یک مورد امنیتی دانست که البته در سال 2020 این ادعا رد شد.

ریپل نیز در ادامه به واکنش‌های گوناگونی پرداخت از جمله اینکه متوجه شد بعضی از اعضای کمیسیون در زمره هواداران اتریوم هستند و بنابراین علیه آنها شکایت کرد و درخواست مشخص شدن وضعیت مالی آنها در کریپتوکارنسی شد که البته با درخواست ریپل نیز موافقت نشد.

درگیری بین ریپل و کمیسیون اوراق بهادار در دادگاه ریپل همچنان ادامه دارد و هر دو طرف معتقدند که دادگاه ریپل به احتمال زیاد در سال 2023 بسته می‌شود. پایان این پرونده می‌تواند یکی از مهمترین و طولانی‌ترین دادگاه‌های تاریخ رمز ارزها باشد.

برد گارلینگهاوس

برد گارلینگهاوس

برد گارلینگهاوس، مدیرعامل ریپل لبز به تازگی در یک رویداد فین تک اعلام کرد که به احتمال زیاد پرونده دادگاه ریپل در نیمه اول سال 2023 بسته می‌شود و ریپل دست بالا را در دادگاه دارد؛ چراکه در جدیدترین حکم دادگاه، ریپل توانست جواز دسترسی به اسناد و پرونده های داخلی کمسیون بورس و اوراق بهادار کسب کند.

گفته می‌شود بر اساس این اسناد، ریپل می‌تواند به سخنرانی‌ها و مدارکی استناد کند که اعضای کمیسیون اوراق بهادار در آن‌ها، اتریوم را همچون بیت کوین به عنوان یک سهام در نظر نگرفته و اعلام کرده نیازی به ورود کمیسیون به آن وجود ندارد.

مدیران ریپل معتقدند که اگر SEC به این نتیجه رسیده که اتریوم اوراق بهادار نیست، پس می‌توان از همان راهکار برای اثبات اینکه ریپل نیز اوراق بهادار نیست و یک ارز است، استفاده کرد.

به عبارتی دعوا بر سر این است که آیا ریپل ارز است یا اوراق بهادار؟ اختلاف نظری که تاکنون این دعوای جنجالی و پر چالش دادگاه ریپل را تاکنون ادامه‌دار کرده است و رای دادگاه هر چه باشد، می‌تواند در آینده رمزارزها به شدت تاثیرگذار شود.

اگر ریپل بتواند این موضوع را اثبات کند و در ادامه اثبات کند که ساز و کاری شبیه به اتریوم خواهد داشت، برنده این منازعه تاریخی خواهد بود.

راهکارهای گوناگونی توسط طرفین تاکنون در پیش گرفته شده که هر یک برنده دادگاه شود و از این رو بعید به نظر می‌رسد که این دو با یکدیگر به توافق برسند و نهایتاً رأی دادگاه پایان این نبرد را اعلام خواهد کرد.

جمع‌بندی دادگاه ریپل

شکایت کمیسیون اوراق بهادار از ریپل موجب شد تا این ارز نتواند هم‌پای سایر ارزهای دیجیتال در صعودهای بیت کوین رشد کند و به عبارتی یک ارز جامانده باشد.

تنها چند ماه قبل که قاضی پرونده دادگاه ریپل یکی از درخواست‌های کمیسیون اوراق بهادار را رد کرد، ارز ریپل توانست 15 درصد رشد کند. بنابراین نتیجه دادگاه به شدت می‌تواند بر قیمت این ارز تأثیرگذار باشد. چیزی که وکلای ریپل کاملاً در تلاش هستند تا به نفع شرکت، آن را به پایان برسانند.

حال با توجه به اینکه روند دادگاه ریپل در ماه‌های اخیر به نفع ریپل بوده است و نگاه سیاست‌گذاران آمریکایی نیز نسبت به ارزهای دیجیتال متفاوت شده است، می‌توان انتظار داشت که دادگاه سختی در انتظار ریپل نباشد.

در صورتی که دادگاه به نفع ریپل رأی دهد، قطعاً شاهد رشد بالا و پامپ این ارز دیجیتال خواهیم بود و در صورتی که به ضرر ریپل رأی صادر شود؛ احتمالاً باید پایان ریپل را اعلام کنیم. بنابراین اگر هولدر ریپل هستید حتماً اخبار این دادگاه را دنبال کنید.

بسیاری معتقدند دادگاه ریپل یک زورآزمایی میان دولت‌ها و ارزهای دیجیتال نیز هست که در این نقطه به هم رسیده‌اند و اگر کمیسیون اوراق بهادار بتواند در این دادگاه پیروز شود، بازار رمزارزها دستخوش هیجانات منفی و محدودیت‌های بیشتر خواهد شد.

3.5/5 - (4 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!