اندیکاتور MPI چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/07/26

شاخص MPI چیست؟


بازار ارزهای دیجیتال با اینکه بسیاری معتقدند که نیمه شفاف یا مبهم است و در آن دستکاری‌های قیمتی بسیاری اتفاق می‌افتد اما با استفاده از تحلیل آنچین (Onchain Analysis) می‌توان به راحتی متوجه شد که این بازار یکی از بازارهای شفاف است.

در این مقاله قصد داریم شاخص MPI که از مهم‌ترین شاخص‌ها در تحلیل آنچین است را مورد بررسی قرار دهیم.

تحلیل آنچین فعالیت‌های درون شبکه را مشخص می‌کند و به فعالیتی که توسط آدرس‌های گوناگون در کیف پول‌های مختلف ایجاد شده است، می‌پردازد.

بررسی فعالیت نهنگ‌ها، آدرس‌های فعال، ورود و خروج پول به صرافی‌ها و... از مهمترین بخش‌های تحلیل آن‌چین است.

یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های تحلیل آن‌چین، مربوط به رصد فعالیت ماینرها می‌شود که برای این کار شاخص‌ها و اندیکاتورهای گوناگونی طراحی شده است و شاید بتوان گفت مهمترین شاخص در این زمینه تحت عنوان شاخصMPI یا شاخص موقعیت ماینرها شناخته می‌شود.


در این مقاله می خوانید

شاخص MPI

تعریف MPI

MPI به وضعیت ماینرها و خرید و فروشی که انجام می‌دهند، می‌پردازد. این شاخص که شبیه یک اندیکاتور است، نسبت خروجی بیت کوین از کیف پول همه ماینرهای جهان در واحد دلار (Total Miner Outflows) را تقسیم بر میانگین متحرک 365 روزه می‌کند.

بنابراین با یک نگاه به شاخص MPI می‌توانیم مشاهده کنیم که وضعیت خروجی کیف پول ماینرها نسبت به میانگین متحرک 365 روزه چگونه است. آیا آن‌ها نسبت به گذشته بیت‌کوین بیشتری به صرافی‌ها ارسال می‌کنند؟ آیا مشغول نگهداری بیت‌کوین‌های خود هستند؟ آیا درآمدزایی آن‌ها کاهش یافته و در حال فروش بیت کوین هستند؟

رصد خرید و فروش ماینرها به چند دلیل مهم است:

اول اینکه ماینرها از بازیگران بزرگ بازار هستند و در صورتی که فشار فروش در بازار ایجاد کنند، قطعاً شاهد دامپ بازار خواهیم بود.

دوم، به دلیل آنکه تریدرهای قوی هستند یا معامله گران و تحلیل گران حرفه‌ای با آن‌ها کار می‌کنند، موقعیت‌های خرید و فروش را به خوبی شناسایی می‌کنند.

سوم اینکه بیت کوین به نوعی محصول ماینرها است و ماینرها محافظان این ارز دیجیتال هستند. پس با حفظ آن در مقابل نوسانات و ریزش‌های بازار نقش مهمی بازی می‌کنند.

شاخص MPI

اجزای شاخص MPI

برای مشاهده شاخص MPI می‌توانید به سایت کریپتوکوانت سر بزنید و در بخش شاخص‌ها و اندیکاتورها، شاخص MPI را جستجو کنید. شاخص موقعیت ماینرها از چند بخش تشکیل شده است. همان‌گونه که اشاره کردیم، این شاخص شبیه یک اندیکاتور است و بررسی آن بسیار ساده است و به خوبی اجزای آن مشخص است.

  1. نوار ابزار زمان: در پایین این اندیکاتور خط زمانی قرار دارد که شما می‌توانید بازه آن را کم یا زیاد کنید و به بررسی شاخص در زمان‌های گوناگون بپردازید.
  2. قیمت بیت کوین: نمودار قیمت بیت کوین با خط مشکی نمایش داده می‌شود که بر اساس آن شما می‌توانید به بررسی قیمت بیت کوین در طول زمان بپردازید.
  3. شاخص موقعیت ماینرها: در این بخش که با خط آبی نشان داده شده است می‌توانید میزان فعالیت ماینرها را نسبت به میانگین متحرک 365 روزه آنها مشاهده کنید که آیا فعالیت آن‌ها با افزایش خط آبی بیشتر شده یا ثابت مانده است.

سیگنال‌های مقدار

برای اینکه بتوانید با شاخص MPI کار کنید به دو صورت می‌توانید از آن سیگنال بگیرید. یکی سیگنال‌های مقدار و دیگری سیگنال‌های روند.

در سیگنال‌های مقدار ما به میزان تحرکات ماینرها و خروجی آن‌ها در زمان می‌پردازیم و سه مدل سیگنال می‌گیریم:

  1. افزایش مقدار فعالیت: نشان از فشار فروش در بازار و خروجی بیت کوین از کیف پول ماینرها دارد و در نتیجه بازار خرسی (نزولی) در پیش است.
  2. کاهش مقدار فعالیت: به معنای کم شدن فشار فروش و هولد توسط ماینرهاست که می‌تواند نشانه‌ای از بازار گاوی (صعودی) باشد.
  3. فعالیت نوسانی: در این روند مشخص می‌شود که ماینرها فعالیت خاصی ندارد و بازار روند یا جهت خاصی بر اساس فعالیت آن‌ها نمی‌گیرد، ممکن است نوسانات کوتاه‌مدت ناشی از فروش آن‌ها بگیرد.

سیگنال‌های روند

در نمودار شاخص MPI سیگنال‌های روند نیز مشابه، سیگنال‌های مقدار است با این تفاوت که به جای اعداد به روندها توجه می‌کنیم و سه مدل سیگنال می‌توانیم از آن بگیریم.

  1. روند صعودی: به معنای افزایش فعالیت ماینرها در خروجی پول از کیف پول‌های آن‌هاست و بازار خرسی خواهد شد.
  2. روند نزولی: ماینرها به هولد کردن رو آورده‌اند و یک بازار گاوی در پیش داریم.
  3. روند خنثی: هنوز جهت بازار مشخص نیست و ماینرها به فعالیت معمول خود در شبکه ادامه می‌دهند و بر اساس خروجی آ‌ن‌ها ممکن است که بازار نوساناتی کوتاه پیدا کند.

جمع‌بندی شاخص MPI

اگر به دنبال حرفه‌ای شدن در بازارهای مالی کریپتو هستید، حتماً سعی کنید تحلیل آن‌چین و شاخص‌های آن را بشناسید، زیرا با این شاخص‌ها و اندیکاتورها بهتر بر جریان بازار مسلط می‌شوید.

شاخص MPI از مهمترین شاخص‌های آن‌چین محسوب می‌شود که می‌توان از طریق آن به روند و فعالیت بازیگران بزرگ بازار دست پیدا کرد و معامله خوبی در بازار کریپتوکارنسی داشت.

4/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!