سهام عدالت

تاریخ بروز رسانی: 1399/12/17

آموزش آزاد‌سازی سهام عدالت


این روز‌ها بازار سهام عدالت و آزاد‌سازی آن حسابی داغ شده است. خبرهای متنوعی مبنی‌بر ارزش سهام عدالت، نحوه آزاد‌سازی آن، شرایط فروش و دریافت کارت اعتباری از طریق این سهام مطرح شده است که در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.


در این مقاله می خوانید

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت مجموعه‌ای از سهام 49 شرکت مختلف بورسی و غیر‌بورسی (36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر‌بورسی) است. قسمت عمده این سهم را، سهام شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی تشکیل داده‌اند و مابقی آن، مربوط به صنایع دیگری نظیرِ تعدادی از کارخانه‌های صنعت فولاد، صنعت سیمان و... است.

این سهم به کدام یک از اقشار جامعه تعلق گرفته است؟

این سهم در سال 1385 به شش دهک کم درآمد جامعه تعلق گرفت. دهک‌هایی که این سهام به آن‌ها تعلق گرفت عبارتند از: مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، کارگران فصلی، گروه کارمندان دولتی، بازنشستگان کشوری و لشگری

به‌طور کلی این سهام به بیش از 49 میلیون و 100 هزار نفر در داخل کشور تعلق گرفته است.

ارزش سهام تخصیص یافته به هر نفر چقدر است؟

زمانی که سهام عدالت عرضه شد، ارزش سهام کل شرکت‌های تشکیل دهنده این سهم (سهام عدالت) برابر با 226،363 میلیارد ریال بود. در اواسط اردیبهشت ماه ارزش روز دارایی‌های موجود در این سهم حدودا به‌ 3،701،826 میلیارد ریال رسیده بود، در حال حاضر (مرداد 1399) ارزش این سهام بسیار بالاتر از مقدار اولیه آن است. ارزش اولیه سهام متعلق به هر شخص، مطابق با مقررات تعیین شده توسط سازمان خصوصی‌سازی مشخص شده بود.

اطلاعات مربوط به ارزش پرتفوی سهام عدالت را در جدول زیر می‌بینید. تاریخ بروز‌رسانی اطلاعات، مربوط به 1399/02/06 است.

شرح

شرکت‌های بورسی

شرکت‌های غیر‌بورسی

کل شرکت‌ها

تعداد شرکت‌ها

36

13

49

ارزش مقطع واگذاری (میلیارد ریال)

227،825

35،965

266،363

ارزش روز

(میلیارد ریال)

3،665،861

35،965

3،701،826

مدیریت سهام عدالت تاکنون در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار داشته و این سهم قابلیت خرید و فروش در بازار را نداشت. با درخواست دولت و با دستور مستقیم رهبری، با آزاد‌سازی سهام عدالت موافقت شد.

چگونه بفهمیم که آیا سهام عدالت به ما تعلق گرفته بوده یا خیر؟

برای مطلع شدن از میزان سهام خود، ابتدا باید وارد سایت Samanese.ir ‌شویم. بعد از ورود به سایت با صفحه زیر رو‌به‌رو می‌شویم.

صفحه نخست سامانه الکترونیکی


برای مطلع شدن از اخبار مرتبط با سهام عدالت می‌توانید روی گزینه آبیِ ورود به سایت کلیک کنید.

اما برای با‌خبر شدن از وضعیت سهام خود و این‌که آیا این سهم به شما تعلق گرفته بوده یا خیر، گزینه نارنجی رنگِ ورود به سامانه را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه ورود به سامانه، صفحه‌ای باز می‌شود که مقررات سامانه در آن ذکر شده است. با مطالعه این قسمت و فعال کردن گزینه "مطالب فوق را مطالعه و می‌پذیرم" روی ادامه مطلب کلیک کنید. در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود که شماره ملی خود را وارد سیستم کنید.

سهام عدالت


بعد از وارد کردن شماره ملی خود، گزینه‌هایی در ارتباط با نام فرد، نام پدر، سال تولد و شماره شناسنامه آورده می‌شود و شما باید از بین آن‌ها اطلاعات مربوط به خود را انتخاب کنید. بعد از ثبت اطلاعات خود، صفحه زیر قابل مشاهده است. در این قسمت که به آن داشبورد اطلاعاتی نیز می‌گویند، می‌توانید صورت وضعیت دارایی سهام، شماره شبا بانکی و شماره تلفن خود را مشاهده و یا اصلاح کنید و یا  قسمت‌های ناقص را کامل کنید.

سهام عدالت


در قسمت صورت وضعیت دارایی، می‌توانید میزان دارایی اولیه و سودی که تاکنون به شما تعلق گرفته را ببینید.

در قسمت اطلاعات، باید شماره شبای بانکی و شماره تلفن خود را حتما وارد و تایید کنید. شماره شبای بانکی باید حتما به نام خودتان باشد. برای برخی از بانک‌ها، شماره شبا را از خود سایت بانک نیز می‌توانید دریافت کنید. اما برای برخی دیگر از بانک‌ها، باید از طریق خود شعبه و یا از طریق عابر بانک آن را دریافت کنید. همچنین در این قسمت می‌توانید نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت را نیز تعیین کنید.

توجه داشته باشید که تنها یک‌بار می‌توان روش آزاد‌سازی سهم را انتخاب کرد و بعد از آن دیگر نمی‌توان روش انتخاب شده را تغییر داد.

توجه داشته باشید که تنها یک‌بار می‌توان روش آزاد‌سازی سهم را انتخاب کرد و بعد از آن دیگر نمی‌توان روش انتخاب شده را تغییر داد.

نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت

برای انتخاب نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت روی گزینه "انتخاب طرح آزاد‌سازی" کلیک کنید. 

برای آزاد‌سازی سهام می‌توان از دو روش پیشنهاد شده زیر استفاده کرد.

1. استفاده از روش سهام‌داری مستقیم

2. استفاده از روش سهام‌داری غیر‌مستقیم

سهام عدالت


روش استفاده از سهام‌داری مستقیم

اگر جزو افرادی هستید که دارای کد بورسی هستند، استفاده از این روش به شما پیشنهاد می‌شود. با انتخاب این روش مالکیت سهام عدالت به‌طور مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای به شما انتقال می‌یابد. بعد از گذشت 2 ماه، این سهم به پرتفوی (سبد سرمایه‌گذاری) شما اضافه خواهد شد و می‌توانید آن را بفروشید و یا به تعداد آن اضافه کنید.

اگر کد بورسی ندارید و قصد دارید که مدیریت این سهام را خودتان به‌طور مستقیم برعهده بگیرید. ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و سپس به یکی از کارگزاری‌ها جهت دریافت کد بورسی مراجعه کنید.

روش استفاده از سهام‌داری غیر‌مستقیم

در صورت انتخاب آزاد‌سازی به روش غیر‌مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت شما از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.

اگر هم کسی در مدت 30 روز تعیین شده برای تصمیم‌گیری در خصوص سهام عدالت، به سامانه این سهام مراجعه نکند، به‌صورت خودکار گزینه دوم، که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است، برای آن‌ها لحاظ می‌شود. در صورتی که مشمولان، سهام عدالت خود را نفروشند و اختیارِ اداره و مدیریت آن‌ها را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بدهند، سازوکاری فراهم می‌شود که در آینده مشمولان، مالکِ واحدهای صندوق‌های قابل معامله این شرکت‌ها شوند.

پس از انتخاب طرح مورد نظر خود، در مرحله بعد شماره ملی و شماره موبایل خود را مشاهده خواهید کرد. در صورت صحت اطلاعات، گزینه تایید را انتخاب کنید تا یک کد شش رقمی به شما ارسال شود. پس از وارد کردن کد تایید 6 رقمی، طرح آزادسازی سهام عدالت شما انجام خواهد شد. بعد از اتمام این فرایند شماره پیگیری را حتما یادداشت کنید.

فروش سهام عدالت

اگر روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده بودید حالا می‌توانید درصدی از سهام خود را بفروشید. سازوکار فروش سهام عدالت شبیه خرید و فروش سهم‌های عادی بازار بورس نیست. اگر قصد فروش سهام خود را دارید، می‌توانید از طریق مراجعه به بانک‌ها و یا از طریق برخی از کارگزاری‌ها درصدی از آن را بفروشید. از 15 خرداد 1399 امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت وجود دارد. کارگزاران براساس شرایط بازار و وضعیت سهم، می‌تواند این سهام را بفروش برساند و پول را در روزهای آینده به حساب شبای افرادی که درخواست فروش کردند واریز می‌شود. در عید غدیر امکان فروش 30 درصد دیگر از سهام عدالت فراهم شد. یعنی سهامداران می‌توانند علاوه‌بر 30 درصد قبلی، 30 درصد دیگر از سهام خود را بفروش برسانند. در جلسه هیات دولت، رئیس جمهور اعلام کرد که امکان فروش 30 درصد دیگر از سهام عدالت نیز در 22 بهمن فراهم می‌شود.

اما باتوجه به ارزنده بودن این سهام،  معاون اول رئیس جمهور در گفته‌های خود چنین اعلام کرده، که مردم در صورت عدم نیاز به سهام عدالت خود، آن را نفروشند. به‌دنبال این دولت برای جلوگیری از فروش این سهم توسط افرادی که به وجه آن نیاز دارند، امکان وثیقه‌گذاری این سهم را در بانک فراهم کرده است.

با وثیقه قراردادن این سهام می‌توانید کارت اعتباری سهام عدالت، از بانک‌ها دریافت کنید. بانک بدون دریافت هیچ مدرکی از فرد مشمول صرفا با اهراز هویت آن شخص، براساس میزان دارایی فرد، حداقل تا 50 درصد از ارزش دارایی اعتبار به کارت خواهد داد. برخی از بانک‌ها گفته‌اند حتی تا صد درصد ارزش سهام به مشمولین سهام عدالت، کارت اعتباری قابل استفاده در مراکز خرید، مراکز ارائه کننده کالا و خدمات تعلق خواهد گرفت. شما می‌توانید اخبار مربوط به ارائه کارت اعتباری را از شعب بانک‌هایی‌ که قصد مراجعه به آن دارید، دنبال کنید.

آیا آزادسازی سهام عدالت بر عملکرد بورس تاثیر‌گذار است؟

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در رابطه با آزاد‌سازی سهام عدالت و تاثیر آن بر بازار چنین ادعا کرد که با توجه به ارزش بالای مجموع سهام عدالت، ورود این تعداد سهم به بازار سرمایه، موجب افزایش عمق آن می‌شود و بازار سرمایه ایران را به یکی از بزرگترین بازارهای سرمایه در دنیا تبدیل می‌کند.

به‌طور کلی آزاد‌سازی سهام عدالت منجر به ورود تعداد زیادی از افراد به بورس می‌شود. با ورود تعداد زیادی از افراد جدید، بازار رونق پیدا می‌کند و انتظار رشد از آن می‌رود.

جمع‌بندی آموزش آزاد‌سازی سهام عدالت

چند نکته قابل توجه که باید به آن‌ها دقت کرد:

  1. افرادی که دارای کد بورسی هستند، بهتر است روش سهامداری مستقیم را انتخاب کنند. با انتخاب این روش اختیار بیشتری در مدیریت سهام خود دارید و هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را معامله کنید.
  2. افرادی که کد بورسی ندارند اما می‌خواهند مدیریت این سهام را خودشان برعهده بگیرند، بهتر است ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام نموده و با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت ثبت‌نام خود را کامل نمایند و سپس اقدام به آزادسازی سهام عدالت خود با روش مستقیم کنند.
  3. با استفاده از روش سهامداری غیر‌مستقیم، مدیریت سهام در اختیار شما قرار نخواهد گرفت و فقط سود سهام خود را طبق روال گذشته دریافت خواهید کرد.
  4. تعیین روش مستقیم یا غیر‌مستقیم صرفا یک بار ممکن خواهد بود.
  5. اخبار مرتبط با سهام عدالت را صرفا از طریق دستگاه‌های رسمی دنبال کنید و به هیچ ‌عنوان به پیامک‌ها و یا لینک‌های مختلفی که در گروه‌ها قرار داده می‌شوند اعتماد نکنید. ممکن است افراد سودجو از این طریق اقدام به کلاهبرداری کنند.
  6. برای آزاد‌سازی سهام خود نیاز به واریز هیچ پولی به هیچ حسابی ندارید.
  7. برای آزادسازی سهام عدالت از تاریخ 1399/02/10 فرصتی یک ماهه در نظر گرفته شده است.
  8. وراث قانونی، می‌توانند سهام عدالت افراد فوت شده را با در دست داشتن برگه انحصار وراثت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.
  9. اگر مشمول دریافت سهام عدالت نبودید، در حال حاضر امکان ثبت‌نام و خرید آن وجود ندارد.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده بفرمایید.

امتیاز این post

 
مقالات ویژه : خرید بیت کوین ، صرافی کوینکس ، صرافی کوکوین ، نحوه خرید بیت کوین

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
203 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
منصور عبدی
منصور عبدی
2 سال پیش

من سهام یک میلیونی دارم ولی فقط ۴۹۹ هزار ثبت شده برای مابقی آن باید چکار کنم

ثریا
ثریا
2 سال پیش

عالی بود…
فقط اینکه ما از بازار سود چیزی نمیدونیم به نظر شما انتخاب کدام گزینه بهتر است؟
با تشکر

مائده
مائده
2 سال پیش

سلام ممنونم بابت توضيحات كاملتون فقط براي من يك سوال شده اگر سهام عدالت رو ازاد نكنم و بگذارم ساليانه يك سودي به حساب من واريز كنن ايا كلا سهام من به اون مبلغ اوليه هم سودي تعلق ميگيره يا فقط همون سود سالانه هستش يعني اون مبلغ اوليه سال اينده دو برابر ميشه يا نه

اوینار
اوینار
2 سال پیش

سلام ممنون از راهنمایی خوبتون ولی به نظر شما سهام ازاد بشه سود بیشتری داره

بهرام امیری
بهرام امیری
2 سال پیش

باسلام من سهام عدالت دارم ومیخواهم دراین فروش سهام شرکت کنم وایاسهام عدالت قبلی بهش اضافه میشه ویکجا درسایت مشاهده میشه یا جداگانه مشاهده میشه امیری از کرج

میلاد کریمی
میلاد کریمی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

خانومه حیدری ببخشید
ی راهنمایی بهم بکنید منون میشم
کدوم روشو انتخاب کنیم
اگر غیر مستقیم انتخاب کنم سالایه آینده میشه باز خرید فروش کرد
یا اگر مستقیم انتخاب کنم سود دهیشون قطع میشه؟
بعد چیکار میتونم بکنم باهاش

لیدا
لیدا
2 سال پیش

اینکه میگن ۸ میلیون تومان یا ۱۱ میلیون به شخص داده میشه چی هست؟ بعد از آزاد سازی هست؟ مهلت دو ماهه با یک ماه؟ ممنون

الیاس
الیاس
2 سال پیش

سلام
چطور ممکنه از سال 85 که سهام این شرکتها تا الان شانزده برابر رشد داشته ولی در سامانه ارزش سهام را 490 هزار تومان میزنن!!؟

وحید
وحید
2 سال پیش

سلام.تشکر بابت متنی که در مورد سهام عدالت گذاشتین و بنده کامل خوندم.البته بنده تازه وارد بورس شدم و در مرحله ی یادگیری و آزمون و خطا و تجربه کردن هستم.ما 4 نفر که اعضای خانواده هستیم سهام عدالت بهمون تعلق گرفته منتهی با توجه به آگاهی کافی که هنوز ندارم نمیدونم امکان آزاد کردن در آینده نیز هستش یا نه؟آیا هر4تا سهام رو برداریم یا بهتره فقط برای خودمو آزاد کنم و موقع خریدو فروش بفروشم و سهام دیگه ای بخرم.لطفا یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

علی
علی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

ایا میشه همه اعضا خانواده سهاماشون منتقل ب یک کد بورسی بشه ؟

مهدی عزیزی
مهدی عزیزی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

حداکثر دو ماه زمان میبره ؟

میلاد کریمی
میلاد کریمی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

خانومه حیدر ببخشید انگار شما بیشتر میدونی
کدوم روشو انتخاب کنیم
اگر غیر مستقیم انتخاب کنم سالایه آینده میشه باز خرید فروش کرد
یا اگر مستقیم انتخاب کنم سود دهیشون قطع میشه؟
بعد چیکار میتونم بکنم باهاش

مهدی چترایی
مهدي چترايي
2 سال پیش

از سال ٨٥ تا الان افراد زيادي مشمول اين سهام شده اند مثلا خانواده هايي به لحاظ اقتصادي آسيب ديده اند يا بي سرپرست شده اند يا تحت پوشش سازمانهاي حمايتي قرار گرفته اند خب تكليف اينها چي ميشه چرا نبايد بصورت عادلانه اين سهام واگذار شود

یوسف رضا
یوسف رضا
2 سال پیش

الان پس چیکار باید کرد سهام رو آزاد کنیم یا نکنیم کد بورسی دارم ولی بلد اینکار نیستم میترسم سود نکرده ضرر هم بدم

محمد
محمد
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

سلام. روش غیر مستقیم یعنی چه؟

پروانه ابراهیمی
پروانه ابراهیمی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

خانم حیدری عزیز ضمن تشکر آیا حتی اگر روش غیر مستقیم مدنظرمان باشد حتما باید آزادسازی کنیم.فرق آزادسازی کردن یا نکردن چیست.

یونس
یونس
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 سال پیش

اوووه دو ماه باید صبر کرد شاید یکی واسه فروشش عجله داشت

1 2 3 12
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


درخواست مشاوره ثبت نام دوره‌های آموزشی

اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالاربورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

203
0
شما هم نظر بدهیدx