2016-07-04

280 نظر

۱۰ قاعده طلائی سرمایه‌گذاری موفق

سرمایه‌گذاری به معنای به تعویق انداختن مصرف فعلی برای به دست آوردن منافع بیشتر در آینده است. در حقیقت سرمایه‌گذار به امید به دست آوردن سود بیشتر در آینده از ارزش‌های کنونی چشم پوشی می‌کند. اما باید همیشه نکاتی را برای یک سرمایه‌گذاری موفق مد نظر قرار داد. در این بلاگ به چند نکته اشاره شده است.

۱) شیفته و مبهوت بازده های گذشته نشوید. سرمایه‌گذاری خود را منطبق با نیازهای خود انتخاب کنید
پژوهش‌ها نشان داده اند که عموما” عملکرد گذشته‌ی بازار ضامن بازده‌های آینده نیست. از این رو سرمایه‌گذاری‌ها را بر اساس ویژگی هایشان انجام دهید. صرفا” به عملکرد گذشته دل نبندید. به عبارت دیگر احساساتی عمل نکنید.

۲) تنها از یک روش برای انتخاب سرمایه‌گذاری استفاده نکنید
حتی خبرگان سرمایه‌گذاری نیز بعضا” در پیش‌بینی حرکت‌های بازار و تعیین بهترین زمان خرید موفق نیستند . همه ممکن است اشتباه کنند فقط کسانی اشتباه نمی‌کنند که هیچ‌گاه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. و این نیز خود بزرگ‌ترین اشتباه است. از این رو روش ناموفق یا موفق قبلی سرمایه‌گذاری ممکن است در شرایط فعلی نتیجه معکوس به بارآورد. مهم این است که از اشتباهات قبلی درس بگیریم.

۳) به طور مستمر سرمایه‌گذاری کنید
همواره فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد . بنابر این هر ماهه مبلغ معینی را پس انداز کنید و از فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری استفاده نمایید. سرمایه‌گذاری مستمر غالبا” شما را در برابر ضربه‌های سخت بازار ایمن می‌سازد.

۴) به سرمایه‌گذاری‌های خود تنوع ببخشید
برای به حداقل رساندن ریسک‌های سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش بازده‌های احتمالی، به سرمایه‌گذاری خود تنوع ببخشید. سرمایه‌گذاری را می‌توان با خرید دارایی‌های مالی مانند سهام صنایع و بخش های متفاوت و اوراق مشارکت و دارایی‌های حقیقی مانند زمین و ساختمان یا دیگر دارایی های فیزیکی متنوع ساخت.

۵) به هنگام ناپایداری و بی‌ثباتی بازار، صبر و بردباری پیشه کنید
توجه داشته باشید که، به لحاظ تاریخی پس از یک کاهش بازده غالبا” افزایش بازده یا جبران نیز رخ داده است. چنانچه مجهز به یک استراتژی سرمایه‌گذاری باشید آن گاه نوسان‌های بازار آسیب جدی به سرمایه گذاری شما نخواهد رساند.

۶) حد معقولی از ریسک را بپذیرید تا از رشد باالقوه‌ی بازار سهام محروم نشوید
پرتفویی که شامل سهام، سپرده‌ی بانکی و اوراق مشارکت است ریسکش کمتر از پرتفویی است که تنها از سپرده‌ی بانکی یا اوراق مشارکت تشکیل شده است. از این رو به منظور کسب نتایج دلخواه، همواره با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود، نسبت مناسبی از سهام را نیز در پرتفوی خود سرمایه‌گذاری نمایید. برای تعیین سطح ریسک پذیری باید ابتدا اهداف سرمایه‌گذاری خود را معین کنید. افق زمانی سرمایه‌گذاری، یکی از عوامل مهم در تعیین اهداف سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران بلند مدت ریسک پذیرترند.

۷) همواره به بازارهای غیر مالی نیز توجه کنید
محتوا و افق سرمایه‌گذاری خود را گسترش دهید. توجه به بازارهای غیر مالی مثل مسکن، طلا، محصولات و مواد اولیه علاوه بر امکان گسترش محتوای پرتفوی پربازده، امکان تحلیل دقیق‌تر سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی را نیز می دهد.

۸) تنها بر اساس شنیده‌ها عمل نکنید
بازار سرمایه بازاری است که کالای آن اطلاعات است. اطلاعات سطوح مختلفی دارد. هر قدر اطلاعات دقیقتر باشد امکان تحلیل و پیش بینی درست تر نیز بالاتر می رود. اطلاعات شنیداری و شایعات در پایین‌ترین سطح دقت و صحت قرار دارند. محتوای شنیده‌ها ممکن است در اثر منافع گوینده، ادراک گوینده و شنونده، منابع اطلاعاتی و تفاوت‌های ادراکی به کنش‌ها غیر منطقی بینجامد. به هر ترتیب فراموش نکنید که قبل از هر سرمایه‌گذاری، بررسی و تحلیل اطلاعات درست ضروری است.

۹) با هوشیاری و آگاهی سرمایه‌گذاری کنید
همواره بر سرمایه‌گذاری های خود نظارت نمایید . سهامی وجود ندارد که شما آن را برای همیشه نگه دارید. برای یک سرمایه‌گذاری همواره زمانی برای خرید و زمانی برای فروش وجود دارد. سرمایه‌گذار موفق کسی است که این دو زمان را تشخیص دهد.

۱۰) از خدمات مشاوران مالی و سرمایه گذاری استفاده کنید
نیازها و شرایط مالی شما دائما” در حال تغییر است. از این رو مراجعه شما به متخصصان سرمایه‌گذاری به شما در ترکیب و انتخاب مناسب سرمایه‌گذاریتان کمک می نماید. غالبا” ضروری است که حداقل سالی یک بار به متخصصان سرمایه‌گذاری مراجعه کنید. توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری یک کار تخصصی است. بهره‌گیری از متخصصان در هر رشته‌ی کاری موجب ارتقاء بهره وری، کارایی و اثر بخشی می گردد.

اگر به سرمایه گذاری اصولی در بازار بورس علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم از دوره های آموزشی تالار بورس استفاده نمایید.

تالاربورس

درباره نویسنده مقاله :

مقالات پیشنهادی


اشتراک
اطلاع از
guest
280 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
شهرام
شهرام
4 سال پیش

سلام ،خوشحالم با شما اشنا شدم ، متاسفانه من شهرستانی هستم و امکان حضور در تالار بورس شما را ندارم ،، انشاا… از اموزش غیر حضوری شما بهره میبرم ،، موفق باشید

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  شهرام
4 سال پیش

سلام و سپاس از نظر شما
موفق و سلامت باشید

هيوا رحيمي
هيوا رحيمي
پاسخ دادن به  حامد ثقفی
3 سال پیش

سلام ببخشید چطور میشه دوره اموزش از راه دور رو ببینیم؟ این امکان هست ؟

کاظم
کاظم
4 سال پیش

سلام سهام پایه پروژه سیمان چیست با تشکر

علیرضا شمالی
علیرضا شمالی
4 سال پیش

سلام با تشکر ازشما

حسین
حسین
4 سال پیش

مطلبون خیلی کمک کرد

سعید
سعید
4 سال پیش

سلام من چند روزی هست که علاقه پیدا کردم به بورس و میخوام یبارم که شده امتحان کنم به نظرم ارزششو داره و بسیار ممنونم از شما اقای ثقفی بابت راهنمایی ها شاد و سربلند باشید

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  سعید
4 سال پیش

سلام و تشکر از شما
انشالله که در این راه موفق باشید.

با تشکر

roz
roz
4 سال پیش

متشکر از اطلاع رسانی شما
منتظر آموزشهای بعدی هستم.

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  roz
4 سال پیش

سپاس از پیام شما

مرضیه
مرضیه
4 سال پیش

سلام با تشکر از اطلاع رسانی خوب شما

فرح
فرح
4 سال پیش

سلام متشکرم از آموزشهای گام به گام شما
من دویست تومان (۲۰۰ میلیون تومان )سرمایه گداری کردم در وافع به یک نفر کارگزار دادم بعد از سه ماه فقط ۸ میلیون به من دادند آیا این حد سود میتواند صحیح باشد؟

بامرام
بامرام
پاسخ دادن به  فرح
4 سال پیش

تو بانک بزاری بهتر نیبست؟

مسعود
مسعود
پاسخ دادن به  فرح
2 سال پیش

تو بانک میزاشتی ۱۰ تومنت میداد.ریسک هم نداشت

محمدصادق
محمدصادق
پاسخ دادن به  فرح
1 سال پیش

سود بانکی اگه میدادن میشد ۱۰۲۰۰من ۵۵میلیون دادم دوستم گرفت برام الان شده میلیون ۴ماه

سهیل
سهیل
4 سال پیش

سلام ، بسیار از شما سپاسگذارم برای آموزش هایی که انجام میدهید، من سرمایه کمی دارم که میخواهم به صورت جدی صرف این کار کنم . چه توصیه میکنید.

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  سهیل
4 سال پیش

سلام و تشکر از نظر شما.
آموزش بورس را دنبال کنید.
با حداقل سرمایه شروع کنید. مثلا طی یک دوره ۵ مرتبه سهم خریداری کنید، هر کدام بیش از ۲۰۰ هزار تومان نباشد. برای اینکه آموزش ببینید. همه آموزش‌های آموزش بورس از صفر را به دقت دنبال کنید.
دوره آموزشی کلاس ویژه بورس را ثبت نام کنید.

جواد
جواد
پاسخ دادن به  حامد ثقفی
4 سال پیش

سلام من روز یکشنبه هفته پیش ثبت نام کردم هنوز کد بورسی برام نیومده!!! میشه بگین چرا؟؟؟

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  جواد
4 سال پیش

سلام.
از روزی که احراز هویت می‌شوید (فرم مربوط را امضا میکنید)، ۷ روز کاری زمان لازم است. (پنجشنبه و جمعه و تعطیلات تقویمی را حساب نکنید)

جواد
جواد
پاسخ دادن به  حامد ثقفی
4 سال پیش

نام فرستنده چیست؟

روحی
روحی
4 سال پیش

واقعا نکات طلائی هستند.ممنون

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  روحی
4 سال پیش

سپاس از نظر شما

احمد
احمد
پاسخ دادن به  حامد ثقفی
3 سال پیش

چگونه واردبازاربورس بشم ممنون ازلطف شما

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

280
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x