فن توکن چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/09/27

فن توکن چیست؟


فن توکن (FAN TOKEN) از جمله کارکردهای نوآورانه در دنیای کریپتوهاست که توانسته طیف بسیاری را به خود جذب کند و در نتیجه روز به روز شاهد پیشرفت آن‌ها باشیم.

فن توکن یا توکن‌های هواداری به گروهی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که برای یک تیم، گروه یا ایونت(رویداد) ساخته شده و هواداران با خرید توکن‌ها می‌توانند از مزایای ویژه‌ای بهره‌مند شوند.

در حال حاضر بیشترین کاربرد فن توکن در حوزه ورزش است و گروه‌های گوناگون ورزشی و هنری به این نوآوری توجه ویژه‌ای داشته‌اند. پروژه چیلیز با نماد CHZ به عنوان مشهورترین و مهم‌ترین پلت‌فرم در این زمینه به خدمت‌رسانی مشغول است.


در این مقاله می خوانید

کاربردهای توکن هواداری

کاربردهای فن توکن

فن توکن به هواداران این اجازه را می‌دهد تا بتوانند نقش مهم‌تری در تیم مورد علاقه خود داشته باشند و همچنین مزایای ویژه‌ای نیز کسب کنند.

به عبارتی هواداران حکم سهامداران تیم خود را پیدا می‌کنند و می‌توانند در مورد مسائلی همچون برندینگ باشگاه، اردوها، بازیکنان و مسائل مدیریتی نظر خود را اعلام کنند.

این موضوع نه تنها باعث شده تا هواداران حس بهتری نسبت به تیم خود داشته باشند، بلکه باعث ایجاد فکر جمعی و یک شورای مشورتی از هواداران تیم نسبت به تغییرات باشگاه‌ها نیز باشد که نتیجه آن بهبود عملکردی باشگاه است.

فن توکن‌ها به خوبی می‌توانند کامونیتی و گروه هواداری باشگاه را مدیریت کند و ساز و کارهای جدیدی در اختیار روابط عمومی باشگاه‌ها قرار می‌دهد. هواداران با داشتن فن توکن می‌توانند به خوبی در مدیریت باشگاه ایفای نقش کنند و در نتیجه حس وفاداری بیشتری به باشگاه پیدا می‌کنند.

باشگاه‌های ورزشی برای دارندگان فن توکن اهمیت خاصی قائل هستند و از این رو مزیت‌هایی همچون استفاده از جایگاه ویژه یا در اختیار قرار دادن پیراهن امضا شده بازیکن مورد علاقه دارنده فن توکن را به عنوان جایزه به او ارائه می‌دهند.

برای مشارکت دادن دارندگان فن توکن در امور مختلف، بسیاری از باشگاه‌ها با برگزاری رای گیری از هواداران دارای فن توکن دعوت می‌کنند تا نسبت به تغییرات نظرات مثبت یا منفی خود را ارائه دهند.

هر چه یک نفر تعداد فن توکن بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌تواند در تصمیمات مدیریتی ایفای نقش کند و همچون سهامداری است که بخش بیشتری از سهام یک باشگاه را دارد.

هر هفته اخباری مربوط به گسترش فن توکن‌ها و رویدادهای آن منتشر می‌شود و علاوه بر فوتبال شاهد ورود سایر شاخه‌های ورزشی نیز به این عرصه هستیم به صورتی که مسابقات MMA و NBA نیز وارد این حوزه شده‌اند و تیم‌ها و قهرمانانی در زمینه مبارزه و بسکتبال دارنده فن توکن هستند.

بر خلاف NFT که غیرقابل‌معاوضه است اما فن توکن را می‌توان همچون سایر پول‌های فیات و کریپتو خرید و فروش کرد. قیمت فن توکن ها بر اساس نوسانات بازار تغییر می‌کند اما عامل اصلی تأثیرگذاری بر آن‌ها اتفاقاتی که در مورد تیم رخ می‌دهد و محبوبیت فن توکن است.

هر چه تعداد بیشتری به خرید فن توکن بپردازند و تعداد هواداران بیشتر شود قیمت فن توکن نیز افزایش می‌یابد، همچنین اگر تیم بتواند به درآمدزایی یا قهرمانی و رشد برسد، قیمت فن توکن آن نیز افزایش می‌یابد.

از مهمترین رخدادهای این حوزه می‌توان به دریافت حقوق لیونل مسی با توکن PSG اشاره کرد که به شدت خبرساز شد. همچنین ورود توکن هواداری آ ث میلان به شدت بر روی بازار رمزارزهای این حوزه تأثیرگذار بود و دارندگان این توکن توانستند از جایگاه ویژه استادیوم "سن سیرو" برای تماشای فوتبال بهره‌مند شوند.

فن توکن های بارسلونا، گالاتاسرای، منچستر یونایتد و یوونتوس از دیگر فن توکن های مشهور هستند که در سال‌های اخیر توانسته‌اند سودهای خوبی به هواداران و دارندگان این توکن ارائه دهند.

فن توکن های فوتبال

پلت‌فرم چیلیز روز به روز در حال گسترش خدمات خود به دارندگان فن توکن است و در این راستا از طریق سایت Socios به هواداران این امکان را می‌دهد تا بتوانند در رویدادهای ویژه باشگاه، استفاده از واقعیت مجازی و سایر خدمات خود بهره‌مند شوند.

در کنار توکن‌های هواداری ورزشی که توانسته‌اند جایگاه خود را تثبیت کنند، توکن‌های هواداری هنری نیز وارد بازار شده‌اند که پروژه XCAD در این زمینه بیش از سایر پروژه ها موفق عمل کرده است.

از دیگر نمونه های فن توکن ورود NFT به توکن‌های هواداری است که موجب شده تا بعضی از تیم‌ها به ویژه تیم‌های ملی از آن‌ها استفاده کنند.

خرید و سرمایه‌گذاری در فن توکن

اگر به دنبال خرید و نگهداری فن توکن ها هستید به راحتی می‌توانید آن را از طریق صرافی‌های مشهور ارز دیجیتال از جمله کوکوین تهیه کنید. فن توکن‌ها عموماً دارای نمادهایی شبیه اسم خود باشگاه هستند و پیدا کردن آن‌ها ساده است.

بیشتر بخوانید:

پس از خرید می‌توانید آن را به کیف پول‌های مناسب و امن انتقال دهید و آن‌ها را نگهداری کنید. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که فن توکن‌ها به دلیل ذات ورزشی و پایین بودن مارکت‌کپ می‌توانند به شدت نوسان داشته باشند و باید برای نوسانات شدید مثبت و منفی آن‌ها آماده باشید.

نوسان فن توکن‌ها عموماً ناشی از سه عامل است. 

اولین عامل وضعیت بازار رمزارزها و بیت‌کوین است که بر اساس رویدادهای فاندامنتال و چرخه‌های بازار تعیین می‌شود. در این کاهش یا افزایش قیمت بیت‌کوین امکان دارد فن توکن شما به شدت نوسان کند و چند ده درصد کاهش یا افزایش یابد.

دومین عامل از محبوبیت باشگاه ناشی می‌شود که بیشتر ناشی از فعالیت باشگاه برای جذب مخاطب و گسترش کامونیتی خود است. اگر تعداد خریداران فن توکن بالا برود که نشان از تقاضا در بازار دارد، شاهد افزایش قیمت فن توکن نیز خواهیم بود.

سومین عامل به امکانات جدیدی که فن توکن ارائه می‌کند و رویدادهایی برمی‌گردد که در باشگاه رخ می‌دهد. اگر یک تیم بتواند به خوبی در لیگ بدرخشد، طرفداران بیشتری پیدا خواهد کرد و اگر بازیکن محبوبی را بتواند جذب کند در نتیجه شاهد هجوم طرفداران آن بازیکن برای خرید فن توکن به آن باشگاه هستیم.

فن توکن‌ها در جام جهانی قطر

فن توکن ها در جام جهانی قطر

یکی از ویژگی‌های جام جهانی قطر 2022 این بود که ارزهای دیجیتال در آن حضوری پررنگ داشتند حتی سایت crypto.com از اسپانسرهای اصلی این رویداد بزرگ ورزشی محسوب می‌شد. به همین دلیل بسیاری از طرفداران کریپتو به دنبال این بودند که کدام کوین‌ها و توکن‌ها امکان پامپ خواهند داشت.

با وجود اینکه در دوران جام جهانی به دلیل اتفاقاتی همچون ورشکستگی صرافی FTX اوضاع بازار حال و روز خوبی نبود، اما پروژه‌های کریپتویی مرتبط با ورزش توانستند، بیشتر مورد توجه قرار گیرند. در این میان پلت‌فرم چیلیز CHZ که در زمینه فن توکن‌ها به خوبی فعالیت می‌کند، توانست رشد 11 درصدی در یک روز را تجربه کند.

بیشتر بخوانید:

همچنین توکن‌های هواداری تیم های ملی به ویژه توکن‌هایی که از جنس NFT بودند نیز مورد استقبال هواداران تیم‌ها قرار گرفتند. توکن هواداری تیم ملی پرتغال (POR)، توکن هواداری تیم ملی اسپانیا (SNFT)، توکن هواداری تیم ملی آرژانتین (ARG) و توکن هواداری تیم ملی برزیل (BFT) بیشترین بازدید و طرفداری را توانستند کسب کنند.

اما در میان همه توکن‌های هواداری از همه جالب‌تر رشد عجیب و غریب توکن عربستان بود. مجموعه توکن‌های غیر مثلی (NFT) عربستان سعودی پس از پیروزی غیرمنتظره تیم فوتبال این کشور مقابل آرژانتین در جام جهانی، به شدت رشد کرد. فروش مجموعه NFT عربستان سعودی به نام "سعودی‌ها" در یک روز 387% افزایش یافت.

جمع‌بندی فن توکن

توکن‌های هواداری از جمله تکنولوژی‌های جدید کریپتوکارنسی است که با توجه به پیشینه و رشدی که تاکنون داشته می‌توان به آینده آن امید داشت.

روز به روز تیم‌ها و گروه‌های ورزشی و هنری که وارد این بخش می‌شوند بیشتر است، البته هنوز بخش هنری نتوانسته به اندازه ورزش خودش را تثبیت کند.

به طور کلی فن توکن‌ها را می‌توان از گزینه‌های سرمایه‌گذاری محسوب کرد و اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستید؛ حتماً به شرایط باشگاه و وضعیت فاندامنتال توکن توجه کنید و در زمان مناسب اقدام به خریداری آن کنید.

حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که فن توکن‌ها ممکن است در طول هفته به شدت نوسان کنند؛ بنابراین میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد کنید و مدیریت آن را با توجه به این ویژگی پیش ببرید.

4/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!