۱۳۹۹-۰۴-۰۹

131 نظر

تحلیل بنیادی صنعت فولاد

نویسنده: فائزه حیدری

یکی از فلزات مهم دنیا که تقریبا در تمامی زمینه‌ها کاربرد دارد، فولاد است. از فولاد (Steel) برای تولید خطوط راه‌آهن، وسایل حمل‌ونقل، تولید تجهیزات پزشکی و...استفاده می‌شود. فولاد در صنعت ساختمان‌سازی نیز کاربرد زیادی دارد. 

به بیانی دیگر فولاد پرکاربردترین فلز صنعتی است و میزان مصرف آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. این فلز به راحتی قابل بازیافت است و برای تولید آن از انرژی کمی استفاده می‌شود.

تاریخچه صنعت فولاد در ایران

با بررسی تاریخ می‌بینیم که در هزاره سوم قبل از میلاد، آهن کشف شد و با استفاده از آن افراد به ساختن اولین نیزه‌ها، چاقو و... پرداختند. همچنین کشف تعداد زیادی از تیغه‌های خنجر و چاقو فرسوده آهنی در مناطق مختلف ایران نشان‌دهنده استفاده اجداد ما از آهن و فلزات مختلف است.

اولین تلاش‌ها برای راه‌اندازی صنعت فولاد در ایران قبل از سال ۱۹۳۰ میلادی بود. اما به‌دلیل وقوع جنگ‌جهانی دوم، پروژه‌ای که قرار بود با همکاری شرکت‌های آلمانی در ایران راه‌اندازی شود، متوقف شد. بعد از جنگ جهانی دوم تلاش زیادی جهت راه‌اندازی کارخانه‌های فولادسازی انجام شد، اما تعداد زیادی از پروژه‌ها با شکست همراه شدند. سرانجام در سال ۱۳۴۶ از یک کارخانه با ظرفیت ۶۵ هزار تن در سال، در جاده اهواز-خرمشهر بهره‌برداری شد، مواد اولیه این کارخانه نیز از خارج از کشور تامین می‌شد.

تقریبا بعد از گذشت دو دهه از جنگ جهانی دوم، با بهبود وضعیت اقتصادی کشور و افزایش تقاضای داخلی فولاد، نخستین کارخانه تولید محصولات فولادی در ایران پایه‌گذاری شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شرکت‌های تولید کننده فولاد در داخل کشور با یکدیگر ترکیب شده و شرکت ملی فولاد ایران را با نام اختصاری NISCO تاسیس شد.

جایگاه فعلی فولاد ایران در دنیا

بر اساس داده‌ها ISA، در سال ۲۰۱۹ ایران توانست رتبه دهم در بین کشورهای تولید کننده فولاد در جهان را به خود اختصاص دهد. در حالی‌که در سال ۲۰۱۶ در رتبه ۱۴ام قرار داشت. در واقع ایران بزرگترین تولید‌کننده فولاد در منطقه است.

رتبه

کشور

تولیدات سال ۲۰۱۸

۱

چین

۹۲۸/۳ Mt

۲

هند

۱۰۶/۵ Mt

۳

ژاپن

۱۰۴/۳ Mt

۴

آمریکا

۸۶/۷ Mt

۵

کره جنوبی

۷۲/۵ Mt

۶

روسیه

۷۱/۷ Mt

۷

آلمان

۴۲/۴ Mt

۸

ترکیه

۳۷/۳ Mt

۹

برزیل

۳۴/۷ Mt

۱۰

ایران

۲۵/۰ Mt

کیوان جعفری تهرانی کارشناس ارشد بین‌المللی صنایع فولاد در مارس ۲۰۲۰ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ایران قصد دارد طبق برنامه جامع فولادی خود تا سال ۲۰۲۵، میزان تولید فولاد خام خود را به ۵۵ میلیون تن برساند.

او همچنین در رابطه با تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده چنین بیان کرد، با وجود تحریم‌های سخت وضع شده بر این صنایع و مشکلاتی که در زمینه تجارت و صادرات ایجاد شده، تولیدکنندگان فولاد ایران یاد گرفته‌اند که با این تحریم‌ها کنار بیایند و صادرات محصولات فلزی ایران در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

چه کشورهایی مشتریان فولاد ایران هستند؟

کشورهای ASEAN مانندمالزی، سنگاپور، میانمار، تایوان، تایلند، فیلیپین، اندونزی به‌طور کلی کشورهای خاور دور آسیا وارد‌کننده اصلی فولاد ایران هستند. پیش از سال ۲۰۱۷، مقداری از صادرات به بازار اروپا تعلق داشت اما به دلایلی بعد از آن ایران بازار اروپا را از دست داد.

ترکیبات فولاد

اگر ترکیبات این فلز را بررسی کنیم، خواهیم دید که ترکیبات اصلی فولاد، آلیاژی از آهن و کربن است. میزان کربن فولاد بین ۰.۰۸ تا ۱.۵ درصد است و این موضوع باعث می‌شود تا فولاد سخت‌تر از آهن نورد (نورد به معنای شکل‌دهی فلزات با عبور دادن آن‌ها ار بین دو غلتک که می‌توانند صاف یا کالبیردار باشند. این عمل می‌تواند به دو شکل گرم یا سرد انجام شود) باشد و همانند آهن ریخته شده (چدن) شکننده نباشد. کیفیت فولاد  به عوامل مختلفی بستگی دارد. درصد کربن موجود در فولاد، عملیات حرارتی انجام شده و آلیاژهایی که در آن وجود دارد همگی بر کیفیت آن تاثیر می‌گذارند.

نحوه تولید فولاد

برای تولید فولاد، ابتدا سنگ‌آهن از معادن استخراج شده و در کوره گرم و ذوب می‌شود و سپس ناخالصی‌های آن از بین برده می‌شوند و به آن کربن اضافه می‌شود. برای تولید فولاد معمولا از دو کوره متفاوت به نام‌های کوره ذوب‌آهن و کوره قوس الکتریکی استفاده می‌شود.

کوره‌های ذوب آهن عمدتا مواد خام (سنگ آهن، آهک و کک) را با استفاده از برخی فولادهای قراضه برای تولید فولاد استفاده می کنند. در حالی که کوره های قوس الکتریکی عمدتا از ضایعات فولاد استفاده می‌کنند.

تکمیل زنجیره فولاد

تکمیل زنجیره فولاد دارای مراحل متفاوتی است که به‌ترتیب عبارتند از:

استخراج سنگ‌آهن از معدن، تبدیل آن به کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات فولادی است. برای این‌که بتوانیم با بهره‌گیری کامل از این زنجیره به بیشترین میزان ارزش‌دهی برسیم، باید واحدهایی ایجاد شود که تمامی این زنجیره رویدادها در آن انجام بگیرد. وقتی بتوانیم در یک واحد کل این مراحل را انجام دهیم در این صورت ارزش افزوده ایجاد کرده‌ایم.

زنجیره تکمیل فولاد

زنجیره تکمیل فولاد

همان‌طور که اشاره شد، نخستین و اصلی‌ترین حلقه از زنجیره تولید فولاد، استخراج سنگ آهن است. شرکت‌ها می‌توانند با کامل کردن زنجیره فولاد، دست از خام فروشی بردارند و با کامل کردن این زنجیره با اضافه کردن ارزش افزوده آن را با قیمتی بالاتر به کشورها صادر کنند. مخصوصا در زمان حال که میزان صادرات سنگ‌آهن ما به کشورهای دیگه کاهش یافته است. این شرکت‌ها می‌توانند خود را توسعه بدهند و اقدام به تاسیس واحدهایی برای رسیدن به مرحله آخر تولید بکنند. البته تاسیس چنین واحدهایی علاوه‌بر تکنولوژی مورد نیاز به سرمایه زیادی هم احتیاج دارد.

در ادامه با موادی که به ترتیب در زنجیره تکمیل فولاد مصرف و تولید می‌شوند، آشنا می‌شویم. اولین ماده مورد استفاده سنگ‌آهن است.

سنگ‌آهن (Iron ore)

سنگ‌آهن عنصری فلزی است که از پوسته زمین استخراج می‌شود. سنگ‌آهن به تنهایی خیلی محکم نیست و به راحتی با اکسیژن ترکیب می‌شود. برای این‌که این ماده در بخش‌هایی مثل ساختمان‌سازی قابل استفاده باشد و استحکام آن افزایش یابد آن را با عناصر مختلفی مثل نیکل ترکیب می‌کنند، یعنی آلیاژ آن با استفاده از عناصر مختلف تهیه می‌شود.

سنگ آهن

سنگ آهن

کنسانتره

کنسانتره پودری سیاه رنگ است که از سنگ آهن ایجاد می‌شود. هدف از تولید آن پرعیار‌سازی سنگ آهن بی‌کیفیت و کم‌عیار است. از این محصول برای تولید سایر موارد تشکیل دهنده زنجیره تکمیل فولاد یعنی گندله آهن، آهن اسفنجی، شمش و....استفاده می‌شود. از این محصول در صنایع مختلف مرتبط به ذوب‌آهن نیز استفاده می‌شود.

کنسانتره آهن

کنسانتره آهن

گندله

گُندُله به معنای گلوله‌های تولید شده از نرمه سنگ‌آهن و سایر مواد افزودنی است. این ماده در ابتدای کار خام است و سپس پخته شده و سخت می‌شود و در روش‌های متعدد احیای مستقیم به کار می‌رود. گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است و باید در کوره‌های احیا ویژگی مکانیکی شیمیایی و حرارتی مطلوبی را داشته باشد.

گندله

گندله

آهن اسفنجی (DRI)

آهن اسفنجی که به آن Direct Reduced Iron هم می‌گویند، دارای عیار بالای آهن است. محصول حاصل از احیای مستقیم گندله است. در عملیات احیای مستقیم، بدون نیاز به ذوب سنگ آهن، اکسیژن آن حذف می‌شود. شکل ظاهری آن به‌صورت قطعات کروی (گندله) متخلخل یا اسفنج‌گونه است که دلیل نامگذاری آن هم، همین ظاهر اسفنجی این محصول است.

آهن اسفنجی

آهن اسفنجی (sponge iron)

در ادامه چهار محصول نیمه‌ساخته که به‌عنوان فراورده‌های میانی نورد فولاد نیز شناخته می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

شمش (Ingot)

شمش‌ها سطح مقطع ذوزنقه‌ای، مربع و یا دایره‌ای دارند که طول هر شاخه آن حداکثر ۲ متر است. شکل ظاهری و سایز بزرگ این شمش‌ها حمل و نقل آن‌ها راحت می‌کند. شمش فولاد اولین محصول خروجی از کوره‌های بلند ذوب‌آهن است و شکل ظاهری مرسوم آن‌ها همان مکعب مستطیل است. در شکل زیر نمونه‌ای از شمش فولاد را مشاهده می‌کنید، شکل سایر محصولاتی که نام می‌بریم نیز به همین صورت است و تنها در ابعاد و سایز متفاوت هستند.

شمش فولاد قبل از سرد شدن

شمش فولاد قبل از سرد شدن

شمشال یا بیلت (Billet)

این محصول طول بیشتری نسبت به شمش دارد. سطح مقطع آن دایره‌ای یا به‌صورت مربع است به‌عبارتی سطح مقطعی کوچکتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع دارد وعرض آن کمتر از ۱۵ سانتی‌متر است. از بیلت برای تولید میلگرد، سیم و کلاف استفاده می‌شود.

شمشه یا بلوم (Bloom)

شکل ظاهری این محصول شبیه بیلت است. اگر عرض بیلت بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد و یا به‌عبارتی دیگر سطح مقطع آن بیش از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع باشد، به آن بلوم فولاد می‌گویند.

از بلوم برای ساخت تیر‌آهن، ریل، قوطی و... استفاده می‌شود.

تختال یا اسلب (Slab)

این محصول یک قطعه فولادی به شکل مکعب مستطیل است که ضخامتی به اندازه ۲۳۰ میلی‌متر دارد. طول اسلب ۱۲ متر و عرض آن برابر با ۲۵/۱ متر است. از این محصول برای تولید ورقه‌های فولادی، تسمه و لوله‌های جوشی و... استفاده می‌شود. اسلب به‌طور مستقیم از اینگت و یا از بلوم ساخته می‌شود.

مولفه‌های اثرگذار بر بهای تمام شده فولاد

 • مولفه‌های مختلفی وجود دارند که تغییر آن‌ها بر بهای تمام شده تولید فولاد تاثیر می‌گذارد. بیشتر کارشناسان این صنعت معتقد هستند که پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های روز دنیا، می‌توانند قسمتی از هزینه‌های تولید را کاهش دهد. استفاده از تجهیزات جدید در زمینه تامین، مصرف انرژی و کیفیت کالای تولید شده تاثیر بسیاری بگذارد. برای مثال اگر از فناوری‌های جدیدی استفاده شود که انرژی کمتری برای تولید محصول نهایی مصرف کند، می‌تواند در کاهش هزینه تامین انرژی تاثیر چشم‌گیری بگذارد.
 • تسهیل دسترسی به مواد اولیه و استخراج آن می‌تواند منجر به افزایش کیفیت فولاد تولیدی شود. با افزایش کیفیت فولاد تولید شده می‌توان آن را به قیمت بالاتری فروخت.
 • یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند هزینه شرکت‌ها را کاهش دهد، مجاورت واحدهای فولادسازی با دریا است. در صورت نزدیک بودن به دریا دیگر شرکت‌ها مجبور نیستند هزینه زیادی بابت حمل‌ونقل متحمل شوند. با کاهش هزینه‌های مربوط با حمل‌و‌نقل، هزینه‌های تولید این محصول نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • تولید فولاد در مقیاس توجیه‌پذیر نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

آسیب‌های محیطی این کارخانه‌ها

این کارخانه‌ها علاوه بر اثرات مثبتی که بر اقتصاد کشور دارند، اما آسیب‌های زیست‌محیطی فراوانی نیز با خود به همراه دارند.

 • این کارخانه‌ها از بزرگترین منابع آلوده‌کننده محیط هستند که سالانه مقدار زیادی گاز کربن‌ دی‌ اکسید را وارد محیط می‌کنند. حتی روش‌های تولیدی متفاوتی که کارخانه‌ها به‌کار می‌برند، میزان آلودگی‌ متفاوتی تولید می‌کند. برای مثال استفاده از کوره بلند نسبت به روش احیای مستقیم، کربن دی اکسید بیشتری تولید می‌کند. 
 • از دیگر معایب این کارخانه‌ها مصرف بالای انرژی است. برای مثال در برخی از روش‌های تولید فولاد از کک استفاده می‌شود اما در برخی روش‌ها از گاز طبیعی. حتی کیفیت مواد اولیه مورد ‌استفاده، نوع فولادی که قصد تولید آن را داریم و حتی فناوری‌هایی که شرکت‌ها استفاده می‌کنند نیز بر میزان آلاینده‌ها تاثیر مستقیم دارد.
 • در بخش قبل گفتیم که نزدیکی به دریا می‌تواند منجر‌به کاهش بهای تمام‌شده کالای تولید شده بشود. اما شرکت‌های مجاور دریا از آب آن به‌منظور خنک‌کردن تجهیزات، کوره‌ها، محصولات و... استفاده می‌کنند. اما این نزدیک بودن کارخانه‌ها به دریا و استفاده از آب دریا به‌منظور خنک کردن باعث آلوده شدن آب دریاها می‌شود.
 • پساب‌های صنعتی نیز نقش فراوانی در آلودگی منطقه دارند. علاوه‌بر آن CO ،NOx SOx و ذرات معلق مهمترین آلاینده‌های صنعت تولید آهن و فولاد هستند. همچنین با بررسی خاک مناطقی که این شرکت‌ها در آن احداث شده‌اند، آلودگی‌‌هایی نظیر فلزات سنگین مثل سرب، روی و... مشاهده می‌شود.

مهم‌ترین شرکت‌های تولید‌کننده فولاد در ایران

اولین اقدام‌ها برای راه‌اندازی صنعت فولاد در ایران به سال ۱۳۰۶ باز می‌گردد که متاسفانه در آن زمان وقوع جنگ جهانی دوم مانع از رشد و گسترش این صنعت در ایران شد. در سال ۱۳۴۲ توافقنامه‌ای بین ایران و سوئد مبنی بر احداث کارخانه فولاد در خوزستان بسته شد. پس از آن بخش دولتی شروع به فعالیت کرد و به‌تدریج واحدها و شرکت‌های مختلفی را در زمینه تولید فولاد احداث کرد.

مهم‌ترین شرکت‌های تولید کننده فولاد در ایران سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ذوب‌آهن اصفهان و شرکت فولاد خوزستان هستند که بیش از ۷۰ درصد فولاد مورد نیاز کشور توسط این سه شرکت تامین می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان با وسعتی به اندازه ۳۵ کیلومتر مربع یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی ایران است که در سال ۱۳۷۰ شروع به فعالیت کرد. این شرکت از زیرمجموعه‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران به‌حساب‌می‌آید که فعالیت‌های مختلفی در زمینه‌های فنی، سرمایه‌گذاری و بازرگانی انجام می‌دهد.

مهم‌ترین محصولات تولیدی این شرکت شامل تولید کلاف‌های اسید‌شویی، کلاف نوار باریک، کلاف ورق‌های گرم و سرد است. از این محصولات در صنایع مختلف نظیر خودرو‌سازی، لوله‌سازی، تولید لوازم خانگی، تجهیزات فلزی سبک و سنگین و... استفاده می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان از روش احیای مستقیم جهت تولید محصولاتش استفاده می‌کند و انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های شرکت از طریق گاز تامین می‌شود.

شرکت ذوب‌آهن اصفهان

شرکت ذوب‌آهن اصفهان نخستین کارخانه تولید‌کننده مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی است. این کارخانه در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد و تاکنون در پروژه‌هایی مانند ساخت برج میلاد تهران، احداث سد، مترو و... همکاری داشته است. مهم‌ترین و عمده‌ترین محصولی که توسط این شرکت تامین می‌شود، تیر‌آهن است. این شرکت در کنار تولید تیر‌آهن محصولاتی نظیر میلگرد نیز تولید می‌کند. این شرکت برای تولید محصولات خود از کوره‌های بلند و برای تامین انرژی از کک استفاده می‌کند.

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان در سال ۱۳۶۸ به‌عنوان نخستین مجتمع تولید فولاد از طریق روش احیای مستقیم و کوره قوس الکتریکی بود. این شرکت دارای چند کارخانه اصلی و چند کارخانه جانبی است که کارهایی متفاوت از هم می‌کنند. این شرکت بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد و دومین قطب تولید کننده فولاد خام در کشور است. شرکت فولاد خوزستان توانسته به درجه‌ای از خودکفایی برسد و با استفاده از ماشین‌های ریخته‌گری، فولاد مذاب را به تختال و شمش تبدیل کند. از محصولات این شرکت می‌توان به اسلب، بلوم و بیلت اشاره کرد.

نظرات ارزشمند شما

لطفا اگر این مقاله برایتان مفید بود، سوال و یا نظری درباره آن داشتید، در انتهای همین صفحه نظر خود را ثبت بفرمایید.


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

نسبت P/E چیست؟

  • بسیار مفید و جامع
   مچکر.

 • رضا صفائی گفت:

  خیلی جامع و کامل، مرسی

   • سلام از انجاییی مقاله ای شما بسیار پراززش و پر مغز است .من همیشه استفاده میکنم و همچنین این مقاله.مرا برآن داشت تا به سهم فولاد وذوب در بورس بافزایم.ممنون سپاس

    • دقیقا کدوم قسمتش شما رو برآن داشت که به سهم فولادتون بیافزایید؟!

 • سلام. ممنون از زحمتی که کشیدید. ولی انتظار من براورده نشد. کاش حجم بازار مصرف و کمبود حجم تولید و قیمتهای جهانی و عوامل نشان دهنده ارزشمندی سهم در مقاله گنجانده میشد.

  • سلام خواهش می‌کنم. ما هم به برخی از اطلاعات دسترسی نداریم و ترجیح می‌دیم مطالبی که از درست بودنشون اطمینان داریم را بیان کنیم.
   قصد این مقاله هم معرفی کلی شرکت‌های بزرگ این صنعت بود و ما تاکیدی بر خرید یا فروش سهام این شرکت‌ها نداریم.
   ولی از نظرات شما برای نوشتن مقالات بعدی استفاده می‌کنیم ممنون

 • سلام ممنون از مطالب خوب شما؛ استفاده بردم و کُلی یاد گرفتم.

 • سلام.و خسته نباشید….
  یعنی برای یادگیری بورس باید تمام جزییات کارخونه ها و شرکت ها رو تجزیه تحلیل کنیم؟؟؟اینجوری خوب باید مدام مقاله و مجله خوند

  • سلام
   دوست عزیز شما اگر قصد داشته باشید که سرمایه زیادی را وارد یک شرکت کنید بهتر است که با تمامی عوامل اثر گذار بر قیمتهاو میزان تولیدات شرکت آشنایی داشته باشید تا بتوانید با اطمینان بیشتری این کار را انجام بدهید و ریسک شما پایین بیاید.

   • اصغر احمدی قلعه لر گفت:

    عالی عالی ریشه مطلب را فرمودید.احسنت

 • درود
  مقاله مختصر و مفیدی بود و به فعالین در بورس وسعت نظر بیشتری میدهد که صنایع کانی ارتباط تنگاتنگی با صنعت فولاد داشته لذا نگاه به سهام معدنی ها تواما با فولادی ها انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود

 • علی عباسی گفت:

  سلام
  مثل همیشه عالی سپاس فراوان

 • سجاد کلاتهء گفت:

  به نظرم فولاد برای سرمایه گذاری بلند مدت عالیه

 • سید جمال سرورزاده گفت:

  سلام جناب ثقفی عزیز ممنون از این مقاله کامل و پر بارتون مثل همیشه عالی بود 🌺🌺🌺

 • بسیارعالی ومفیدبود.ممنونم

 • نیلوفر همت گفت:

  عالی بود ممنون از مطالب اموزنده و تلاش زیبای شما برا بالا بردن سطح آموختگی🙏🌺👌💎

 • کتایون یعقوبی گفت:

  سلام مقاله های شما بسیار جامع وتاثیر گذار هست ممنونم ازاینکه به اشتراک میگذارید من مدتی هست فولادخوزستان را دارم تا حالا راضی بودم خودم تا شهریور درنظر دارم نگهداری کنم تا انشالله چی پیش بیاد
  پایدار باشید

 • محمد رمضانی گفت:

  بسیار عالی و جامع بود و این مقاله باعث افزایش سطح دانش نسبت به فولاد نیز شد . با سپاس از شما .

 • عباس صدقی گفت:

  بسیار جالب و اموزنده .تشکر و سپاس فراوان

 • ممنون بابت مقاله مفید که خیلی ساده و روان توضیحات رو ارایه دادید🌹🌹🌹

 • کمال پهلوانی گفت:

  با سلام احتراما مطالب بسیار ارزشمند و مفید وکامل بود سپاسگزارم

 • سلام ممنون از تحلیل دقیق و ارزشمندتان

 • مبینا مهدوی گفت:

  بسیار شیوا و مفید

 • منصور یعقوبی گفت:

  باسلام مقاله خیلی مفیدی بود.
  تشکر می کنم.

 • علیرضا پورابراهیمی یخدانی گفت:

  عالی بود

 • خوب بود اطلاعات فولادیمون زیاد شد فقط فکر میکردم تو تحلیل بنیادی به نکات ریزتری هم اشاره بشه

 • جواد ساحلی گفت:

  سلام
  باتشکر ،مطالب فوق بسیارمفیدبوده وایکاش مقداری هم درخصوص ترازمالی شرکت ها صحبت به میان می آمد.

 • مرتضی ابراهیمی گفت:

  از اطلاع رسانی شما سپاسگزارم.

 • سلام
  یا بنده چیزی درباره تحلیل بنیادی نمی دانم یا این مقاله چیزی به دانسته های بنده اضافه نکرد. ضمن احترام به نویسنده این مطالب را ممکن بود با یک سرچ ساده پیدا کنیم.

 • علی زاهد گفت:

  عالی بود وباتشکر ازشما استاد عزیز

 • اطلاعات خیلی جامع و مفیدی بود برام ممنونم ازتون

 • باسلام وسپاس ازجناب ثقفی مدیریت محترم آموزشگاه تالاربورس
  چنانچه درابتدا فرمودید تصمیم براین است که به مرور تحلیل بنیادی وبررسی وشناختی جامع از شاخه های صنایع مختلف که دربازاربورس فعال هستند رااراده دهید ،
  بدیهی است اگرهمانند مقاله اخیر (تحلیل بنیادی صنعت فولاد به نویسندگی سرکارخانم فائزه حیدری که جای تقدیردارد) سایرصنایع وصنوف نیز بطورکامل وجامع وساده معرفی وشناسانده شوند و مانندهمین مورد ، دراختیارفعالان بورس وسرمایه گذاران تازه کارودانش جو در بازاربورس قرارگیرد .
  جای بسی تقدیردارد .

 • سلیمان شریف پور گفت:

  عالی, واقعا جامع و کامل به بررسی تمام جوانب پرداخته بودید سپاس

 • احمد ذوالفقاری گفت:

  با سلام
  با احترام فراوان و خسته نباشید به شما و همکاران محترم از طریق این مقاله رتبه تولید و جایگاه کشورمان برایم مشخص شد و همچنین بازار صادراتی…
  ممنون

 • خیلی جامع و کامل ممنون
  از این دست مطالب اگر بیشتر نوشته شود ممنون می شویم

 • بسیار خوب و عالی خسته نباشید

 • لیلا کرمی گفت:

  ممنون عالی بود
  فرقی میکنه از این سه شرکت کدامهایش در بورس سرمایه گذرای کنیم؟

  • خواهش می‌کنم. دوست عزیز این مقاله صرفا برای آشنایی شما با صنایع فولادی و شرکت‌های اولیه و بزرگ فعال در این صنعت بود و ما توصیه‌ای بر این نداریم که شما سهام این شرکت‌ها
   رو بخرید یا نخرید، هرچند که از نظر بنده سهام این سه شرکت، جزو سهم‌های خوب بازار به حساب می‌آیند اما توصیه‌ای به خرید یا فروش آن‌ها ندارم.

 • سپاس از شما بخاطر تمام زحماتتون

 • میگم فقط اسم شرکت ها رو گفت

 • سلام جناب حامد خان عزیز واقعا که خدا قوت تون بده هم به شما، هم به تیمتان. من که لذت بردم

 • قربانعلی باستانی خوجین گفت:

  عالی ممنون اززحماتتون

 • محمدحسین احمدزاده گفت:

  سلام علیکم عالی عالی عالی متشکرم

 • با سلام احترام
  جهت اطلاع در خصوص معرفی فولاد خوب بود ولی ارتباط آن را در خصوص تحلیل مالی بعنوان نمونه فرمودید اصلا چرا متن قرار دادید وقتی تحلیلی روش انجام ندادید

 • حشمت اله گفت:

  ممنون از توضیحات شما برای داشتن اطلاعات عمومی از فولاد خوب بود

 • اصلا ربطی به تحلیل بنیادی نداشت!!!

 • با سلام
  ضمن تشکر از معرفی اجمالی صنعت فولاد ، با توجه به عنوان مقاله که تحلیل صنعت فولاد است ، چشم براه تحلیل بنیادی این صنعت و ضعف و مزیتهای اقتصادی آن نسبت به سایرصنایع داخلی و نیز رقبای منطقه ای و بین المللی هستیم .

  • سلام، مرسی از نظرتون. پیشنهادهای شما رو در مقالات بعدی در نظر می‌گیریم و این مقاله هم در آینده کامل تر خواهد شد.

 • سلام و عرض خداقوت
  ایمیل امده تحلیل بنیادی صنعت فولاد …..
  چیزی در این مورد نبود . بازم تشکر

   • به نظر من فولاد یک خمیر مایه است پس فولاد تویی دید بلند مدت یکی از بهترین سرمایه گذاری به حساب می آیددددد

   • در یک تحلیل بنیادی علاوه بر این تاریخچه ای که شما ارایه دادید باید دید ارزش تجهیزات ،میزان استهلاک و طول عمرو…بطور کلی ارزش این تشکیلات چقدر است تا بشه یه تحلیل درست داشت؟به هر حال متشکر

    • بله در تحلیل شرکت‌ها تمام این موارد در نظر گرفته می‌شود، اما در این‌جا ما فقط صنعت را بررسی کردیم.

 • مهدی علیپور گفت:

  مثل همیشه عالی بود .من شما رو دنبال میکنم اقا حامد .میشه یک دوره ارزون بزارید .تا من بتونم استفاده کنم .

 • طاهره غلامی گفت:

  با سلام
  ممنون از زحمات شما استفاده کردم از مطالب ولی درنهایت به یک جمع بندی هم نیاز داشت
  با تشکر از همه عوامل تالار بورس

 • تحلیل بنیادین یک شرکت شامل تحلیل گزارش‌ها مالی و سلامت مالی شرکت، مدیریت و امتیازات رقابتی، رقبا و بازارهای مربوطه ‌است.
  تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای پیش‌بینی قیمت است.
  لطفاً برای وقت افراد ارزش قائل باشید.

  • بله حق با شماست. اما دقت کنید ما نوشتیم تحلیل بنیادی صنعت فولاد نه شرکت فولاد. البته این مقاله در روزهای آتی کامل تر هم می‌شه.

 • محمد منجذب گفت:

  عالی بود. دستتان درد نکنه.

 • امین پیکر گفت:

  سلام خسته نباشد .مقاله ارزشمندی بود بااینکه خودم ۲۰ سال تو قسمت ذوب فولاد خوزستان کار میکنم.ولی بازم استفاده کردیم استاد.مرسی

 • محمود جليلي گفت:

  سلام خسته نباشید
  ممنون از توضیحات کامل و بی نقص تون و اگر در مورد نمادهای این کارخانه ها و تولیدات مربوطه هم توضیح مختصری میدادید کاملتر میشد و از شما سپاسگذارم جلیلی

 • محمد بنکدار گفت:

  مطلب خلاصه ومفید بود ومن الله التوفیق

 • نرگس گل زردی گفت:

  باسلام توضیحات مفاله خوب وجومع بورد و استقاده بردم لطف کنید در مقادات بعدی صتعت های دیگر رو هم مثا فوداد بررسی کنی راتشکر

 • با سلام مقاله را مطالعه کردم اطلاعات خوبی در مورد صنعت فولاد به دست آوردم . متشکرم

 • رحیم بزمی انباردان گفت:

  بسیار عالی بود و خیلی ممنونم که اطلاعات مفیدی عنوان کردید

 • علی دزفولی گفت:

  سلام اطلاعات اولیه خوبی بود ولی ناقص از محیط زیست گفته شدولی از درآمد وهزینه ونهایت ازقیمت تمام شده نه و اهواز یک گروه صنعتی فولاد دیگر هم است گه توجه ایی به آن نشد

 • علی شجاعی گفت:

  خوب بود اما اما نقش مولفه های اثر گذار برقیمت فولاد وسوداوری آن هم مورد بحث قرار گیرد

 • عزیزی حقیقت گفت:

  سلام عالیییییییی بود ممنون سپاسگزارم

 • سلام با تشکر.ولی خیلی کلی بود.

 • مهندس پوریان گفت:

  با سلام
  اطلاعات بسیار مفیدی گرفتم . اگه یه زمانی بروزرسانیش فرمودید ، خبرمون کنید .. ممنون از زحماتتون

 • عااالی بود.مرررسی🙏🌸

 • اسدالله رسولی گفت:

  درود بر شما بسیار عالی و آموزنده بود

 • علی جمشیدی گفت:

  باسلام و تشکر از مطلب بسیار مفید شما. ممنون

 • سلام اوقاتتون به خیر
  براى مقاله ممنونم
  یک سوال و یک درخواست دارم
  سوال:
  آوردن اطلاعاتى که بیشتر علمى هستند در یک تحلیل بنیادى به چه منظوره؟
  یک خواننده عام، یا اون ها رو نمى خونه و یا به مى خونه و به سرعت فراموششون مى کنه!
  در واقع استفاده از این بخش براى کمک به تحلیل، از یک کاربر غیرمتخصص برنمیاد(مگر این که هدف، متخصصین در اون حوزه خاص باشه که باز اون ها هم احتمالا خودشون بیشتر از این بلدن)‌
  و درخواست:
  اگر در همین تحلیل فولاد، به عنوان یک نمونه، در آخر یک جمع بندی و بررسی در زمان حال و نتیجه گیری هم موجود باشه، روش استفاده از اطلاعات هم آموزش داده میشه که خیلی مفید خواهد بود.
  سپاس گزار شما هستم
  سلامت و بهروز باشید

 • حسین رجبی گفت:

  باسلام اصولا در تحلیل بنیادی مطالبی عنوان میشه که بیشتر وضعیت مدیریتی ومالی وساختاری شرکت مورد بررسی قرار بگیره در این مقاله هیچ گونه از این اطلاعات وجود نداشت

  • سلام، بله ولی هدف این مقاله معرفی صنعت فولاد بود و ما شرکتی را بررسی نکردیم که راجع به مدیریتش بنویسیم،
   از نظرات شما برای نوشتن مقالات بعدی، اگر خواستیم شرکت‌ها را بررسی کنیم، حتما استفاده می‌شود.

 • سلام مقاله مفیدی نبود. عنوان مقاله با مطالب همخوانی نداشت

  • سلام نظر شما محترم هست. انشالا بتونیم کیفیت مقالات را بهتر کنیم.
   اما توجه داشته باشید که ما در عنوان هم گفتیم صنعت فولاد را می‌خواهیم بررسی کنیم که فکر می‌کنم تا حدودی هم این کار رو انجام دادیم ولی میتونه کامل‌تر هم بشه، که در آینده حتما کامل می‌کنیم این مقاله را.
   دقت داشته باشید که صنعت رو بررسی کردیم نه شرکت‌ها رو

   • اصغر احمدی قلعه لر گفت:

    سلام اطلاعات بعنوان تهایخه فولاد در ایران (البته بصورت امروزی نه سنتی ) خوب است.
    احتمالا دوستان در انتخاب نام موضوع بحث داشته باشندکه بحق هم هست.متشکر از زحماتتان.

 • اخلاقى نسب گفت:

  با سلام
  مقاله بیشتر در مورد تاریخچه صنعت فولاد در ایران بود که اینجانب در مورد آن آگاهى داشتم و ارتباط چندانى با تحلیل بنیادین شرکت ها نداشت؛ بیشتر نیاز به دانستن مطالب بازار رقابتى؛ پرتفوى شرکت ها؛ برترى آن ها و گزارش هاى مالى سود شرکت ها و … را دارم.
  با سپاس

  • سلام بله حق با شماست ولی در این مقاله همانطور که از اسمش معلومه به بررسی صنعت پرداختیم. انشالا در مقالات آینده نیز بتونیم شرکت‌ها را بررسی کنیم.

 • سلام.بله مفید بود.تشکر
  درمورد نوسانگیری ودیگرموارد لازم درموردسودسهام هم خلاصه وساده توضیحات مفیدی بذارید.موفق باشیدانشالله
  آموزشهایتان خوبه.

 • سلام بسیار عالی
  کاش از نظر سهام آن و اینده شان نیر تحلیل می داشت

 • ABBAS MOHAMMADAMINI گفت:

  با سلام ضمن ارج نهادن به نظرات سایر دوستان به نظرم فارغ از مسایل مربوط به بازار سرمایه و بورس به اطلاعات خوبی اشاره شده بود . پاینده باشید .

 • این بیشتر تاریخچه بود تا بنیادی .لطفا اطلاعات خودتونا تکمیل کنید بعد مقاله بنویسید یا عنوان را بررسی کنید

 • Rezghi Vahidollah گفت:

  با سلام بسیار عالی و قابل فهم بود ممنونم …..خودم قبلا در شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بخش احیا مستقیم و کوره قوس الکتریکی کار میکردم .

 • ما که چیزی از تحلیل بنیادی نفهمیدیم،پیش خودم گفتم شاید با خوندن این مقاله بتونم بهتر روی سهامش سرمایه گذاری کنم یا تصمیماتی که در مورد سهامش دارم رو تجدید نظر کنم ولی نه هیچ ربطی نداشت🤔🤔🤔🤔

 • حمیدرضامرادی گفت:

  سلام به نظر شما سهام فولاد خوزستان برای بلند مدت سودی خوبی میده؟

 • منوچهر نوری گفت:

  اطلاعات ارایه شده برای من مفید بود .باسپاس

 • در عرض یک سالی که در بورس فعالیت دارم، تا اونجایی که من در مورد تحلیل بنیادی می دونم، این مقاله چیزی بیش از معرفی فولاد و کارخانه های فولاد ایران نداره! تحلیل بنیادی، حداقل باید اطلاعاتی در مورد روند توسعه یا پسرفت تولید، ارزش تولید، فروش، صادرات و … به صورت سنواتی (حداقل دوسال) رو به خواننده بده…

 • حبيب اله قويدل گفت:

  مطالب بسیار ارزنده ومفید
  استفاده بردیم یک دنیا ممنون

 • واقعا عجب تحلیل بنیادی جذابی .واقعا به اطلاعات بورسیم اضافه شد!!!

 • با سلام ترجمه بسیار خوبی بود فقط عنوان ترجمه باید به تحلیل بنیادی تاریخجه صنعت فولاد تغییر یابد . با تشکر از زحمات مترجم

 • جمشید حیدری گفت:

  تشکر و درود بشما که امروز خیلی خوشحال هستم و خواندن مقاله ارسالی شما حال خوبی به من داد ضمنا بنده افتخار این را دارم و درحال گزارندن دوره آموزشی تالار بورس هستم موفق باشید

 • عنایت عظمت گفت:

  ممنون ازمقاله جامعی که نوشته بودیدبسیاراطلاعات خوبی بدست داد،اگراشاره ای کوتاه دربورس وآثار آن درامروز وفردای بازار سرمایه میشدواقعا عالی میشد

 • علی دهقانی گفت:

  سلام.اطلاعات خوبی بود.ممنونم.

 • ابوالفضل گفت:

  بسیار مفید و عالی.خدا قوت جانانه.بازم از این کارا کنید

 • درصد کربن مجاز فولاد ۱ درصد تا نهایتا ۱.۱ درصد است. و درصد اضافه باعث افزایش فاز سمنتیت در فولاد و سخت و شکننده شدنش میشه که عملا تبدیل به آشغال میشه

 • شاهپور عباسی گفت:

  با تشکر از تحلیل کلی که کردید من خودم مهندس عمران هستم وچیزهای جدیدی یاد گرفتم

 • بسیار عالی بوداطلاعاتم ناکافی بود

 • بسیارعالی بود.بررسی بنیادی شرکتها به ادم دید واقعی جهت سرمایه گذاری دراز مدت میده

 • سلام خانم حیدری
  ضمن تشکر از کپی کردن این مطالب از مرجع های مختلف میخواستم عرض کنم که متوجه ارتباط این همه اطلاعات با سرمایه گذاری بنده در بورس نشدم.خوب این مطالبی که در مورد فولاد نوشته بودید در تمام صنایع به همین شکل هست و در نهایت متوجه ارتباطش به خودم نشدم. اگه بنا باشه این همه بدونیم تا سرمایه مون در بورس چند برابر بشه خوب میریم کتاب دایره المعارف میخونیم.

  • سلام، دوست عزیز شما اگر بخواهید با صنعتی آشنا باشید باید بدونید چی تولید می‌کنه، چه عواملی بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارند، این که یک شرکت چه نوع سوختی مصرف می‌کنه، هزینه‌هاش به چه صورت هست هم بر روی تحلیلی که از یک شرکت می‌خواهید بکنید تاثیر داره. شما باید بدونید درآمد یک شرکت از چه محلی هست، هزینه‌هاش به چه صورت هستش.
   این که مثلا قیمت گاز افزایش پیدا کنه بر بهای تمام شده کالا تاثیر می‌گذاره همه و همه از عواملی هستن که بر نوع تحلیل تحلیلگران تاثیر می‌گذارند. ما هم سعی کردیم تو این مقاله به قسمت کوچیکی از عوامل اشاره کنیم.
   شما مختارید هر چیزی و که علاقه دارین بخونید.

   • با سلام و احترام به همه دوستان…
    به نظر شما اگر تیتر لینک “تحلیل بنیادی صنعت بستنی یخی” بود کسی روی لینک کلیک میکرد؟ مسلما خیر.
    اینکه ما از حساسیت و نیاز مخاطب استفاده کنیم تا ترافیک سایت رو بالا ببریم در جایی که میدونیم مخاطب ما بخش خاصی از جامعه هستند و در مطالب به دنبال سرنخ هایی برای تحلیل سهام میگردند، ارائه مطالبی آموزشی و نه کاربردی با عناوینی چشم نواز اصولا عملی غیر حرفه ایست.
    به نظر من به جای توجیه عمل اشتباه و به منظور جلب رضایت بازدیدکنندگان سایت، یک عذرخواهی ساده با مضمون “متن غیر مرتبط با تیتر” و سعی در ارائه مطالبی حرفه ای درخور بازدیدکنندگان سایت شایسته و بایسته است.
    مجددا از تلاش همه دوستان تشکر میکنم

    • سلام دوست عزیز
     اتفاقا این مطلب برای شما می‌تونه خیلی مفید باشه، که ببینید تحلیل یک صنعت «نه یک نماد» شامل چه مواردی می‌شه. هرچند مطلب می‌تونه کامل‌تر باشه، مثلا به ریسک‌های این صنعت هم اشاره بشه. اما اساسا تحلیل صنعت به همین شکل است.
     اگر دنبال سیگنال رایگان خرید توی اینترنت می‌گردید، درسته، این مطلب کمکی به شما نمی‌کنه. اما اگر می‌خواید موقع خرید یک سهم بدونید در صنعت مربوطه چه می‌گذره و دارید پولتون رو کجا می‌برید، مطالبی از این دست راهگشا خواهند بود.

 • در کل قدری اطلاعات عمومی مرا افزایش داد.ممنون

 • فرشته صابرمطلق گفت:

  با سلام ، تمام مطالبی که تا بحال از شما خوانده ام برایم مفید بوده و خوشحالم که با گروه شما آشنا شده ام.من هم مثل خیلی از هموطنان قصد سرمایه گذاری دارم ولی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی تا بحال اقدامی نکرده ام. اگر از یک شرکت فعال در زمینه کشت و بهره وری گیاهان دارویی اطلاعاتی مثل همین مقاله برایم بفرستید با کمال میل میخوانم ویا حتی در باره شرکت هایی که در زمینه تولید انرژی خورشیدی فعال شده اند مایل هستم که بیشتر بدانم.
  با تشکر از زحمات شما

 • کامل حسین زاده گفت:

  مقاله پر محتوا و دارای نکات و معلومات ارزنده ای بود
  ممنون

 • هر مطلبی بلاخره یه ارزشی داره و این مقاله اطلاعات من را با صنعت فولاد بیشتر از قبل کرد .

  و آما بیشتر از اون یه سری مطالب توی چندتا از نظرات بود که خیلی بیشتر از خود مقاله ارزش اطلاعاتی داشت و در کل بخاطر اینکه مقاله شما باعثش بود سپاسگذارم .

  مثل این:
  تحلیل بنیادین یک شرکت شامل تحلیل گزارش‌ها مالی و سلامت مالی شرکت، مدیریت و امتیازات رقابتی، رقبا و بازارهای مربوطه ‌است.
  تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای پیش‌بینی قیمت است.

  و چندتا نظر دیگه

  ممنون .

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >