اردر ترس و حمایت

تاریخ بروز رسانی: 1401/05/19

همه چیز درباره اردر ترس و اردر حمایت در بورس ایران


اردر ترس و اردر حمایت یکی از مباحث مهم تابلوخوانی بورس است که داشتن آگاهی نسبت به آن می‌تواند در کسب سود به معامله‌گران بازار سرمایه کمک کند. آیا شما با واژه اردر ترس و اردر حمایت آشنا هستید؟  آیا می‌دانید چگونه می‌توانید اردر ترس یا حمایت را تشخیص دهید؟

در مقاله همه چیز درباره اردر ترس و اردر حمایت در بورس ایران، درباره این موضوع به‌صورت مفصل صحبت کرده‌ایم.


در این مقاله می خوانید

تعریف اردر یا سفارش

اردر یا سفارش دستور معاملاتی است که به‌واسطه پلتفرم معاملاتی به کارگزاری داده می‌شود. اردر در زبان انگلیسی به معنی سفارش است.

سفارشات در بازارهای مالی به دو دسته اساسی تقسیم می‌شوند:

یک) اردر یا سفارشی برای خرید کردن سهام

دو) اردر یا سفارشی برای به فروش رساندن سهام

البته در بازارهای مالی جهان به‌دلیل دو طرفه بودن بازار می‌توان اردرهای باز کردن معامله و بستن معامله را نیز نام برد.

تعریف اردر ترس

تعریف اردر ترس (سفارش فروش) در بورس

نام دیگر اردر ترس سفارش فروش جعلی یا (fake order) است. این اردر زمانی رخ می‌دهد که افرادی تحت عنوان بازیگران سهم یا حقوقی‌های سهم بخواهند در سایر معامله‌گران عادی بازار اطمینان ایجاد کنند که روند سهم منفی بوده و وقت خروج است.

در واقع در این حالت بازیگران قصد بالا بردن قیمت یک سهم را داشته و منتظر رشد پرسرعتی برای سهم موردنظر هستند؛ به همین دلیل می‌خواهند سهام را از دست معامله‌گران خارج کنند تا سود بیشتری به‌دست بیاورند.

با ایجاد اردر ترس سهامداران خرد با ناامیدی از روند رشد سهام در طرف فروشنده حاضر شده و سهام خود را به قیمت پایین عرضه می‌کنند. در طرف خریدار نیز این بازیگران و سهامداران عمده هستند که با ایجاد ترس باعث فروش سهام، سهامداران خرد شده‌اند.

اردر ترس برای ترساندن سهامداران و برای جمع‌آوری هر چه بیشتر سهام در کف قیمتی است.

روش ایجاد اردر ترس در بورس ایران

بازیگر اردر ترس در طرف تقاضا در قیمت بسیار پایین‌تر سفارش خرید تنظیم می‌کند و در طرف فروش نیز با قیمت پایین‌تر (یعنی در سطرهای دوم و سوم) اقدام به سفارش‌گذاری برای فروش می‌کند.

سفارش فروش هرگز به معامله ختم نمی‌شود؛ زیرا یک سفارش جعلی است و خیلی زود تغییر داده شده و یا حذف می‌شود.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که مدتی شاهد نزول سهم خود باشید و تصمیم به فروش آن بگیرید. بعد از فروش متوجه رشد صعودی سهم می‌شوید؛ در این حالت معامله‌گران خود را بدشانس خطاب می‌کنند. در واقع این یک بدشانسی نیست، بلکه شما به‌عنوان معامله‌گر در دام اردرهای فیک بازیگران سهام افتاده‌اید.

روش تشخیص اردر ترس در بورس ایران

یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود نحوه تشخیص اردرهای فیک برای ترساندن معامله‌گران است. برای تشخیص اردر ترس به سفارشات فروش در ردیف‌های دوم به بعد توجه داشته باشید. اگر متوجه سفارش فروش‌های ناگهانی و بدون دلیل شدید باید آن را به‌عنوان اردر ترس زیر نظر بگیرید.

در این تصویر نیز حجم سفارشات ردیف دوم تا پنجم نسبت به سایر ردیف‌ها حجم بیشتری دارند.

تشخیص اردر ترس و اردر حمایت

تعریف اردر حمایت (سفارش خرید)

اردر حمایت نیز به مانند اردر ترس یک نوع سفارش جعلی است ولی این نوع اردر در جهت حمایت از سهم ایجاد می‌شود. اردر حمایت بیشتر برای حمایت و پشتیبانی از سهم و جلوگیری از ریزش قیمت آن ثبت می‌شود، اما گاهی نیز ممکن است بازیگر با انگیزه فروش سهام خود در قیمت بالاتر دست به ایجاد سفارش‌های جعلی خرید بزند تا سایر معامله‌گران راغب به خرید سهام در قیمت‌های بالاتر شوند.

بعد از اردرهای حمایت و هجوم معامله‌گران عادی برای خرید سهام، بازیگران سهام، سهم خود را در قیمت‌های بالا به سایر معامله‌گران فروخته و به اصطلاح سهم را خالی می‌کنند.

روش ایجاد اردر حمایت در بورس ایران

اردر حمایت نیز یکی از روش‌های فریب معامله‌گران بازار سهام است. در اردر حمایت نیز اردهای خرید سهم برای فریب معامله‌گران در ردیف دوم به بعد درج می‌شوند تا معامله‌گران را ترغیب به خرید سهم مورد نظر کنند. برای تشخیص نیز باید اردرهای ردیف پایینی را بررسی کنید، در ردیف‌های پایین سفارشات خرید با حجم بالا اردر گذاری می‌شود و با نزدیک شدن قیمت معامله به قیمت سفارش اردر حذف می‌شود.

به این شکل معامله‌گران در ظاهر گول اردرهای حمایت را خورده و شروع به خرید سهام شرکت مورد نظر می‌کنند.

اردر مخفی (حجم نمایشی)

در بازار سرمایه یکی از امکانات جالبی که وجود دارد، امکان پنهان کردن اردرهای خرید و فروش است. در اردر مخفی حجم واقعی پنهان شده و تنها بخشی از اندازه واقعی سفارش در تابلو معاملات به نمایش درمی‌آید.

اردر مخفی در اردرهای ترس و حمایت بسیار تاثیرگذار هستند. زمانی که بازیگر سهم با اردرهای فیک شرایط مطلوب خود را ایجاد کرد برای عدم اطلاع معامله‌گران عادی از فیک بودن اردرها و تغییر نکردن شرایط از اردر مخفی استفاده می‌کند.

راه‌کارهایی برای نیفتادن در دام اردر ترس یا حمایت

برای نیفتادن در دام اردر ترس یا اردر حمایت باید مواردی را مدنظر قرار دهید:

  1. برای نیفتادن در دام اردرهای فیک باید دانش و مهارت خود را افزایش دهید تا به‌درستی بتوانید شرایط بازار را تحلیل کنید.
  2. علاوه‌بر افزایش دانش و مهارت باید بر اصول روانشناسی بازار نیز تسلط داشته باشید تا بتوانید هیجانات خود را در شرایط بحرانی بازار کنترل کنید.
  3. سعی کنید درگیر حواشی بازار و اطلاعات نادرست کانال‌های بورسی نشوید. زیرا با دادن اطلاعات ناقص سعی در ایجاد موج هیجانی در بازار دارند.
  4. اگر به اندازه کافی مهارت معامله در بازار را ندارید می‌توانید از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

با رعایت این موارد ساده می‌توانید تا حد زیادی در مقابل اردر ترس و اردر حمایت مقاومت کنید.

سخن پایانی

اردر ترس و اردر حمایت یکی از مباحث بحث برانگیز بازار سرمایه است که عدم آگاهی از آن می‌تواند معامله‌گران را در دام معاملات هیجانی گرفتار کند.

با آموزش و افزایش آگاهی به‌راحتی می‌توان از دام چنین سفارش‌هایی گریخت.

آیا تا به‌حال درگیر اردر ترس یا اردر حمایت شده‌اید؟

3/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

فریبا وکیلی

معامله در بازارهای مالی مانند شنا در اقیانوس عمیق است؛ افرادی از آن سود خواهند برد که همواره بیاموزند. من به شما در راه آموختن کمک خواهم کرد.

اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

باتشکر فراوان عزیز ، بسیار عالی 😘👍🌹

موسی
موسی
1 سال پیش

خیلی عالی بود ممنون از مطالب ارزنده تان امید وارم مطالب آموزنده بیشتری به اشتراک بگذارید

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

3
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!