بازیگران سهام چه کسانی هستند

تاریخ بروز رسانی: 1401/05/15

بازیگران سهام چه کسانی هستند و چه تاثیری بر بازار دارند؟


مطمئنا بارها و بارها لفظ بازیگران سهام را شنیده‌اید؛ معمولا در مواقع هیجانی نام بازیگران سهام بسیار به گوش می‌خورد و در بیشتر مواقع عامل صعود یا نزول سهام معرفی می‌شوند.

آیا شما شناختی از بازیگران سهام دارید؟ آیا می‌دانید به چه کسانی بازیگران سهام گفته می‌شود؟برای اطلاع دقیق از جزئیات فعالیت بازیگران سهام با ادامه این مقاله همراه باشید.


در این مقاله می خوانید

تعریف سهامدار حقیقی در بورس

سهامدار حقیقی در واقع به همه افرادی می‌گویند که با در دست داشتن اطلاعات هویتی با نام خود اقدام به دریافت کد بورسی می‌کنند.

سهامداران حقیقی افراد عادی هستند که پس از ثبت‌نام و طی مراحل قانونی کد بورسی دریافت کرده و اقدام به معامله در بازار می‌کنند. این سهامداران معمولا افرادی با دید کوتاه‌مدت و میان‌مدت هستند که اخبار و شایعات تاثیر بالایی بر معاملات آن‌ها داشته و حتی می‌تواند روند معاملات آن‌ها را تغییر دهد.

درصد بالایی از سهامداران حقیقی به‌صورت هیجانی معامله کرده و تجربه و اطلاعات کمی از معامله در بازار سرمایه دارند.

تعریف سهامدار حقوقی در بورس

سهامداران حقوقی جزو معامله‌گران تاثیرگذار بازار سرمایه هستند که رفتار آن‌ها تاثیر به‌سزایی در روند معاملات بازار دارد. سهامدار حقوقی یک فرد عادی نیست بلکه یک شرکت یا سازمان است که مسیر قانونی را طی کرده و دارای شماره ثبت، نام تجاری، کد اقتصادی و موضوع فعالیت است.

سهامدار حقوقی متشکل از هیات مدیره، مدیرعامل و سایر عوامل تاثیرگذار شرکت است.

رفتار معامله‌گری، سهامداران حقوقی بسیار متفاوت از سهامداران حقیقی است. هر یک از سهامداران حقوقی با توجه به تصمیمات هیات مدیره و منافع شرکت استراتژی معاملاتی متفاوتی نسبت به سایر سهامداران حقیقی و حقوقی دارند.

البته لازم به ذکر است که به‌دلیل در دست داشتن نقدینگی بالا فعالیت سهامداران حقوقی تاثیر به‌سزایی در روند معاملاتی سهام دارد.

بازیگران سهام

تفاوت سهامدار حقیقی و حقوقی

علاوه بر تفاوت‌های بنیادی که از تعریف سهامدار حقیقی و حقوقی وجود دارد، یک عامل مهم دیگر نیز می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین تفاوت سهامدار حقیقی و حقوقی یاد شود.

سهامداران حقیقی با این‌که مقدار نقدینگی بسیار کمتری نسبت به سهامداران حقوقی دارند، ولی تاثیر بیشتری بر روند معاملات یک سهم دارند.

در بیشتر مواقع سهامداران حقیقی هیجانی معامله کرده و در لحظات احساسی و هیجانی موج ایجاد شده از قطرات سهامداران حقیقی می‌تواند جریان معامله یک سهم را تغییر دهد.

این در حالی است که سهامداران حقوقی در زمان‌های استراتژیک و خاص اقدام به معامله می‌کنند که در برخی اوقات می‌تواند کاملا برخلاف جهت بازار باشد.

تعریف بازیگر بورس

بازیگر بورس از جمله کلماتی است که در بازار سرمایه و در مواقع بحرانی بسیار به گوش می‌خورد. بازیگران بورس افراد حقیقی یا حقوقی هستند که علاوه‌بر نقدینگی بسیار بالا، تسلط کافی بر بازار سرمایه داشته و به‌راحتی می‌توانند بر جهت معاملات یک سهم تاثیر بگذارند.

در بیشتر صف‌های خرید یا فروش ردپای بازیگران سهام بسیار مشهود است؛ البته ممکن است سهامی، چند بازیگر با چند سیاست متفاوت داشته باشد.

اگر در بازار فعالیت کرده باشید قطع به یقین واژه پول هوشمند را شنیده‌اید؛ در واقع پول هوشمند پول افراد حقیقی است که به‌دلیل مسائل استراتژیک وارد یک سهم خاص می‌شود.

معمولا بعد از ورود بازیگران سهام به یک سهم، تقاضا برای سهم افزایش یافته و مورد توجه سایر معامله‌گران قرار می‌گیرد. بعد از ورود معامله‌گران عادی به سهم و رشد قیمت، بازیگران به آرامی با سود هنگفت از بازار خارج می‌شوند.

البته بازیگران سهام تنها به فکر سود خود نیستند و در مواقع زیادی سعی در ایجاد تعادل بین معاملات بازار دارند. برا درک بهتر موضوع بازیگران سهم را به دو دسته بازیگران مثبت و منفی تقسیم کنیم و توضیحات بیشتری درباره آن ارائه می‌دهیم.

بازیگران مثبت سهام

بازیگران مثبت سهام یا همان حامیان سهام بیشتر جزو سهامداران عمده خود شرکت بوده و یا جزو موسسه‌های بازارگردانی هستند که به‌صورت رسمی توسط هیات مدیره شرکت تایید شده است.

این بازارگردان‌ها مسئول جلوگیری از نوسانات شدید قیمت سهم در طی معاملات بازار سرمایه هستند. معاملات بازار سرمایه معمولا تحت تاثیر خبرهای سیاسی و اقتصادی هستند و کوچک‌ترین خبر می‌تواند حجم معاملات هیجانی بازار را به شدت افزایش دهد.

بازیگران مثبت سهام در زمان‌هایی که قیمت سهام به‌سرعت در حال کاهش است به سهم ورود کرده و بخشی از سهام شرکت را خریداری می‌کنند تا مانع کاهش ارزش سهام شرکت شوند.

یا در زمانی که استقبال از سهام بالا رفته و صف‌های خرید تشکیل شده، بازیگران سهام مقداری از سهام را به بازار ارائه می‌کند تا علاوه‌بر جلوگیری از فریز شدن سهم به رشد قیمت سهام نیز کمک کند.

بازیگران منفی سهام

بازیگران منفی سهام در واقع همان سوداگران بازار سرمایه هستند که نقدینگی بسیار بالایی داشته و به‌راحتی می‌توانند بخش بزرگی از سهام یک شرکت را خریداری کنند.

یک استراتژی رایج بازیگران منفی این است که سهام یک شرکت را جمع می‌کنند و در بیشتر مواقع با عرضه قطره چکانی مانع رشد قیمت سهام می‌شوند. در این حالت سهامداران خرد را خسته کرده و سهم آن‌ها را نیز به قیمت بسیار پایین جمع می‌کنند.

بعد از گذشت زمان و جمع کردن سهام اقدام به فروش آن در قیمت‌های بسیار بالا می‌کنند و با کسب سود بالا از سهم خارج می‌شوند.

این فقط یکی از استراتژی‌های رایج بازیگران منفی است، این نوع بازيگران سهام به دنبال کسب سود شخصی خود هستند و می‌توانند جزو سهامداران حقیقی یا حقوقی باشند.

بازیگران بازار سرمایه

تشخیص نوع فعالیت بازیگران سهام در بازار سرمایه

تشخیص نوع فعالیت بازیگران سهام یا تشخیص ورود و خروج آن‌ها کار بسیار دشواری است که نیاز به مهارت‌ بسیار بالایی دارد. در واقع تسلط بر انواع روش‌های تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی می‌تواند به شما در راه تشخیص نوع فعالیت بازیگران بازار سهام کمک کند.

البته باید یک نکته مهم را مدنظر داشته باشید که فعالیت بازیگران سوداگر معمولا در سهم‌های کوچک است؛ بیشتر سهم‌های کوچک هم در بازار پایه قرار دارند.

به‌همین دلیل معامله در بازار پایه ریسک بالایی دارد و معامله‌گران این بازار باید دقت بالایی داشته باشند.

مقالات پیشنهادی : آموزش بورس از صفر

سخن پایانی

بازیگران سهام یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در روند معاملات بازار سرمایه هستند. اگر علاقه‌مند به تشخیص نوع فعالیت بازیگران سهم هستید باید مهارت‌های معاملاتی خود را به‌طور قابل توجهی افزایش دهید. همراه شدن با روند معاملات بازیگران سهام در بیشتر مواقع می‌تواند سودهای کلانی را به ارمغان بیاورد.

آیا تا به‌حال شاهد فعالیت بازیگران سهام در نماد خاصی بودید؟ نظرتتان را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

فریبا وکیلی

معامله در بازارهای مالی مانند شنا در اقیانوس عمیق است؛ افرادی از آن سود خواهند برد که همواره بیاموزند. من به شما در راه آموختن کمک خواهم کرد.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!