دارا دوم

تاریخ بروز رسانی: 1399/12/13

پالایش یا همان دارا دوم بخریم یا نه؟


خبر لغو دارا دوم باعث منفی شدن بازار شد. همین نشانه، ثابت می‌کند که بازار به دارا دوم اهمیت می‌دهد. با این وجود خبر پذیره‌نویسی دومین صندوق دارا نتوانست جان رفته را به بازار باز گرداند. دارا دوم چیست و چرا اهمیت دارد؟

همان‌طور که در مقاله آشنایی با صندوق‌های قابل‌معامله بورسی گفتیم، اگر فردی ریسک‌گریز هستید و یا دانش و وقت کافی برای مدیریت سرمایه‌های خود ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله استفاده کنید. صندوق‌های قابل معامله در بورس ETFها انواع مختلفی دارند.

در نیمه دوم اردیبهشت سال جاری، شاهد عرضه قسمتی از سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین در قالب واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری به‌نام صندوق واسطه‌گری مالی یکم با نماد دارا یکم بودیم. در ادامه قصد داریم در رابطه با عملکرد صندوق دارا اول و صندوق دیگری به‌نام صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم با نماد پالایش که پذیره‌نویسی آن از 5 شهریور آغاز شده و تا نوزدهم همین ماه ادامه خواهد داشت، صحبت کنیم.

چه بر سر دارا یکم آمد؟

چند وقت پیش پذیره‌نویسی واحدهای صندوق واسه‌گری مالی یکم با نماد دارا یکم به‌طور همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه‌ بانکی انجام شد. 

موضوع فعالیت این صندوق، مدیریت و نگهداری دارایی‌های اوراق بهادار صندوق و دریافت سودهای تقسیمی سهام موجود در سبد دارایی‌های صندوق بود. فعالیت‌های فرعی این صندوق نیز شامل بازارگردانی واحدهای سرمایه‌گذاری همان صندوق است. از معایب این صندوق می‌توان به عدم وجود بازارگردان و عدم حمایت از واحدهای صندوق اشاره کرد. به‌طوری که این روزها واحدهای صندوق، بسیار پایین‌تر از NAV ابطال آن معامله می‌شوند.

واحدهای این صندوق با تخفیف در اختیار خریداران قرار گرفت و بعد از بوجود آمدن امکان معامله آن، در صورت فروش در همان روز عرضه به کسانی که در پذیره‌نویسی اولیه شرکت کرده بودند بیش از 100 درصد سود تعلق می‌گرفت. اما بعد از شروع عرضه و افت قیمت سهم‌هایی که واحدهای این صندوق را تشکیل داده بودند، قیمت واحدهای آن روز‌به‌روز کاهش یافت. اما دلیل افت قیمت‌ها را الزاما نمی‌توان به اصلاح قیمتی سهم‌های تشکیل دهنده واحدهای این صندوق ارتباط داد.

تغییرات قیمتی صندوق دارا یکم بعد از عرضه

تغییرات قیمتی صندوق دارا یکم بعد از عرضه

وقتی که واحدهای صندوق‌ها را خرید و فروش می‌کنید باید به این نکته توجه کنید که NAV ابطال هر صندوق، ارزش هر واحد آن را نمایش می‌دهد. اگر شما واحدهای یک صندوق را پایین‌تر از NAV ابطال آن بفروشید، مثل این می‌ماند که یک کالا را پایین‌تر از قیمتی که روی آن درج شده به فروش برسانید.

پس اگر شما در پذیره‌نویسی صندوق دارا یکم شرکت می‌کردید و به موقع می‌فروختید سرمایه شما 100 درصد رشد و یا 2 برابر می‌شد. عرضه واحدهای این صندوق‌ با تخفیف، یکی از دلایل جذابیت واحدهای این صندوق بود.

دارا دوم یا همان صندوق پالایشی یکم

چه سهم‌هایی واحدهای این صندوق را تشکیل می‌‌دهند؟

همان‌طور که صندوق دارا یکم، صندوق واسطه‌گری مالی نام گرفت، می‌توان دارا دوم را صندوق پالایشی نامید، چون واحدهای این صندوق از سهام 4 شرکت پالایشی اصفهان (شپنا)، بندرعباس (شبندر)، تبریز (شبریز) و تهران (شتران) تشکیل شده است. سهام این شرکت‌ها ارزنده است، در صورت تکمیل اصلاح، قیمت آن‌ها می‌تواند برای خرید جذاب شود. اگر قصد خرید واحدهای این صندوق را دارید قبل از خرید، شرکت‌های تشکیل‌دهنده واحدهای این صندوق را به‌طور کامل از لحاظ تکنیکال و بنیادی بررسی کنید و در آخر تصمیم خود را بگیرید.

ثبت‌نام در این صندوق مثل ثبت‌نام در صندوق دارا اول، برای تمام ملت ایران از طریق کد ملی امکان‌پذیر است و خریداران، به مدت ۲ هفته (پایان 19 شهریور) پس از شروع پذیره‌نویسی، می‌توانند برای خرید اقدام کنند. پذیره‌نویسی این صندوق از چهارشنبه پنجم شهریور آغاز خواهد شد.

بعد از گذشت یک ماه از پایان مهلت پذیره‌نویسی (بعد از 19 شهریور)، قابلیت معامله این واحدها در بازار ثانویه یعنی همان بورس اوراق بهادار تهران ایجاد می‌شود.

چگونه برای خرید واحدهای این صندوق اقدام کنیم؟

برای خرید واحدهای این صندوق و شرکت در پذیره‌نویسی دو روش خرید از طریق کد بورسی و خرید با استفاده از کد ملی امکان‌پذیر است. افراد زیر 18 سال هم می‌توانند در این پذیره‌نویسی شرکت کنند. 

پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس، سامانه‌های آنلاین معاملاتی، درگاه‌های غیر‌حضوری و حضوریِ بانک‌های منتخب امکان‌پذیر است. اگر دارای کد بورسی هستید می‌توانید از طریق پنل کارگزاری خود در این پذیره نویسی شرکت کنید. اگر کد بورسی ندارید می‌توانید از طریق درگاه‌های غیر‌حضوری و حضوری بانک‌های منتخب برای خرید واحدهای صندوق اقدام کنید.

افرادی که تمایل شرکت در این پذیره‌نویسی را دارند، نهایت تا سقف 5 میلیون تومان می‌توانند در این پذیره‌نویسی شرکت کنند. اگر 2 میلیون تومان دارا یکم خریده بودید، حالا مجاز به خرید 3 میلیون تومان هستید، اما اگر در دارا یکم شرکت نداشتید، حال می‌توانید تا سقف 5 میلیون تومان را خرید کنید. 

آیا به واحدهای این صندوق تخفیف تعلق می‌گیرد؟

اخبار متفاوتی در این رابطه از گوشه و کنار شنیده می‌شود، بعضی از کانال‌های خبری چنین بیان کرده‌اند که تنها کسانی که از تخفیفات دارا اول استفاده نکرده‌اند، مشمول تخفیف در پذیره‌نویسی جدید می‌شوند. اما بعضی دیگر چنین ادعا می‌کنند که در خرید واحدهای دارا دوم 30 درصد و در خرید واحدهای بعدی تخفیف بیشتری اعمال خواهد شد. 

باتوجه به گفته‌های رئیس کل سازمان خصوصی سازی می‌توان گفت واحدهای این صندوق با اعمال 20 درصدی تخفیف روی قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی (یعنی 4 شهریور) به فروش خواهد رفت. اما اگر در پذیره‌نویسی دارا یکم شرکت کرده باشید، برای واحدهای صندوق پالایشی می‌توانید تا سقف 3 میلیون تومان پذیره‌نویسی انجام دهید.

ریسک خرید واحد‌های این صندوق‌ها چقدر است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از واحدهایی تشکیل شده است که خود این واحدها از سهام چند شرکت مختلف ساخته شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید با تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری (پرتفوی) ریسک سبد کم می‌شود. با توجه به این که هر واحد این صندوق، از سهام چند شرکت مختلف ساخته شده است، بنابراین ریسک کمتری نسبت به خرید یک سهم برای فرد دارد. اگر در واحدهای این صندوق، سهام چند شرکت غیر پالایشی نیز قرار می‌گرفت، ریسک واحدهای آن به مراتب پایین‌تر می‌آمد، چرا که ریسک صنعت (مثل نوسانات نرخ خوراک) نیز خنثی می‌شد.

همچنین گفته شده که پنج درصد از مبلغ جمع‌آوری شده در دوره پذیره‌نویسی به بازارگردانی واحدهای سرمایه‌گذاری همین صندوق تعلق خواهد گرفت.

با توجه به گفته‌های رئیس سازمان خصوصی‌سازی، علیرضا صالح، در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد عرضه صندوق‌های دارای سوم و چهارم نیز خواهیم بود. مطابق به شنیده‌ها می‌توان گفت که صندوق دارا سوم شامل سهام شرکت‌های خودروسازی و برخی از صنایع مانند مس و فولاد خواهد بود.

دارا دوم بخریم یا نه؟

دارا دوم به‌خصوص برای کسانی که کد بورسی ندارند، در بلندمدت می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد. البته تصمیم‌گیرنده نهایی خودتان هستید و ما کسی را به خرید و یا عدم خرید واحدهای این صندوق یا هر دارایی دیگری دعوت نمی‌کنیم. 

گزارش اجماع تحلیلگران سود این سهم‌ها را برای سال مالی 99 و 1400 به این صورت پیش‌بینی می‌کند. 

نماد

EPS-ttm

EPS 99

درصد رشد

EPS 1400

درصد رشد

شبریز

862

2361

174%

3046

253%

شپنا

532

1308

146%

1436

170%

شتران

592

1043

76%

1220

106%

شبندر

724

1844

155%

1958

170%

همان‌طور که می‌بینید، گزارش اجماع تحلیلگران نسبت به آینده سهم‌های حاضر در دارا دوم امیدوار است و برای آن آینده‌ای روشن را به تصور می‌کشد. از طرف دیگر، منفی‌های بازار باعث شده که قیمت این سهم‌ها به خصوص با احتساب تحفیف بیست‌درصدی، به نقطه بسیار جذابی برسد. 

نظرات ارزشمند شما

لطفا اگر این مطلب برایتان مفید بود، سوال و یا نظری درباره آن داشتید، در انتهای همین صفحه نظر خود را ثبت بفرمایید.


امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
25 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید قربانی
سعید قربانی
3 سال پیش

سلام و خسته نباشید
من برا اعضای خانواده و بچه هام میخوام ثبت نام کنم.
باتوجه به سن بچه های من حدود 12 سال میباشد خودم میتونم مدیریت خرید و فروش اونا رو تو دست بگیرم از طریق کد بورسیم یا نه.
ممنون میشم پاسخ بدید.

امیری
امیری
پاسخ دادن به  سعید قربانی
3 سال پیش

سلام
بله می تونید

M
M
3 سال پیش

سلام به نظرتون با توجه به قیمت طلا … ارزش داره طلا بفروشیم دارا دوم بخریم؟

طاهره
طاهره
پاسخ دادن به  M
3 سال پیش

خير

مرتضی
مرتضی
3 سال پیش

سلام دارا دوم با توجه به pe آن بسیار گران است و بازار مانند گذشته هرگز اینقدر حباب ندارد که سود داشته باشد

شهرزاد
شهرزاد
3 سال پیش

سلام میخواستم بدونم قدرت نقد شوندگی این صندوق چقدر است؟ آیا میتونیم در کوتاه مدت بصورت آن لاین بفروشیم؟ از طریق معاملات بر خط نقد میشود؟ ممنونم

مصطفی خیرخواه
مصطفی خیرخواه
3 سال پیش

همه این صندوق رو میخرن چرا؟ 1- چون همه با خودشون فکر میکنن که این صندوق هم مثل صندوق اولی 100% سود در چند روز میده و اگه سریع بفروشن توی چند روز پولشون دو برابر شده! واسه همین چون میخوان مثلا زرنگی کنن اگه 100% سود کنه، توی همین 100% یا حتی زودتر واحدهاشونو می فروشن چون از قبل یه حالت مقاومت روانی ایجاد کرده واسه همه 🙂 2- نکته بعدی اینکه با خودشون میگن چون دارا سومی هم هست، دولت واسه اینم سود خوبی میده تا اونو بتونه بفروشه! 3- به قول خود شما این صندوق واسه بازار… ادامه مطلب »

ستار
ستار
3 سال پیش

سلام . احتمال اين زياد هست كه دول تاين صندوق رو هم مث دارايكم رها كنه . از 32هزار تومن رسيد به 16هزار تومن . و فكر مي كنم خريد خود سهم هاي 4شركت به طور مجزا حتي گرونتر بهتر از خريد سهم هاي صندوق باشه

حسام
حسام
3 سال پیش

کسی که دارا یکم خریده میتونه تخفیف دارا دوم بگیره ممنون

rasoul.sejam
rasoul.sejam
3 سال پیش

سلام
ممنون از توضیحات جامعتون
آیا در مجموع دارادوم هم مثل دارا یکم میتونه سود کوتاه مدت خوبی(۱۰۰%) داشته باشه؟؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدید

فاطمه احمدی گوهری
فاطمه احمدی گوهری
3 سال پیش

عالی بود سپاسگزارم

رضا
رضا
3 سال پیش

سلام
با تشکر از مطالب آموزنده تان،
آیا خرید سهام دارا دوم، از طریق کارگزاری یا بانک، از نظر کارمزد فرق داره یا نه؛
اگه از طریق بانک خرید کنیم، آیا کارمزد کمتری پرداخت می‌کنیم؟
و اگه از طریق بانک خرید کنیم، چگونه می توانیم سود یا زیان روزانه مان را مشاهده کنیم؟

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

25
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!