copay

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

آموزش کار با کیف پول copay


والت کوپِی (copay) یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌هایی است که برای نگهداری بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی و آموزش نحوه استفاده از این کیف پول دیجیتال بپردازیم. اگر راجع به کیف  پول‌ها چیزی نمی‌دانید، بهتر است که ابتدا مقاله آشنایی با کیف پول‌ها در ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید تا با انواع کیف پول‌ها و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا شوید.


در این مقاله می خوانید

قبل از هرچیزی باید بدانیم که بیت‌کوین یک سکه نیست که همانند پول فیزیکی آن را درون کیف پولمان قرار دهیم. بیت‌کوین یک برنامه غیرمتمرکز (متن باز) است که مثل همه برنامه‌های دیگر از یک سری کد برنامه‌نویسی ایجاد شده است. همه این کدها درون بلاکچین بیت‌کوین پردازش می‌شوند. پس درحقیقت وقتی شما بیت‌کوین دارید و مالک آن هستید، درواقع بیت‌کوین شما درون بلاکچین و به‌صورت کد برنامه‌نویسی شده وجود دارد که به واسطه رمزی که ما در اختیار داریم (کلید خصوصی)، دسترسی ما را به بیتکوین‌هایمان مهیا می‌سازد. ما این کلید خصوصی را از طریق بلاکچین و به واسطه کیف پول‌ها به‌دست می‌آوریم.

پس در حقیقت کیف پول بیت‌کوین واسطه‌ای است که ما می‌توانیم با استفاده از آن و رمزی که در اختیار داریم، به بیت‌کوین‌هایمان همواره دسترسی داشته باشیم.

کوپی (Copay) چگونه ایجاد شد؟

در قدیم برای ذخیره بیت‌کوین، والت مخصوص خود هسته بلاکچین بیت‌کوین (Bitcoin Core) وجود داشت که استفاده روزمره از آن بسیار دشوار بود. زیرا برای استفاده از آن والت، مجبور بودیم ابتدا کل تراکنش‌های داخل بلاکچین را به‌عنوان یک نود روی رایانه خود ذخیره کنیم و بعد بتوانیم از والت استفاده کنیم. این عملیات بسیار سخت بود و نیاز به حجم دانلود زیادی داشت. بعدها شرکت Bitpay یک ایده جدید ارائه داد و گفت از این پس بجای این که هر شخص به‌صورت مجزا نیاز به دانلود کل بلاکچین نداشته باشد، من والتی را راه‌اندازی می‌کنم که همیشه بلاکچین آن روی سرورهای اصلی شرکت بیت‌پی آپدیت و به‌روز باشد، بعد یک اینترفیس (پوسته) از آن را بدون هیچ‌گونه دخل و تصرف، در اختیار کاربران قرار می‌دهم تا همه بتوانند از والت بیت‌کوین به ‌راحتی استفاده کنند. و اینگونه شد که والت کوپی (Copay) شکل گرفت.

مشخصات والت کوپی (Copay)

این والت همان‌طور که گفتیم بدون هیچ‌گونه دخل و تصرف از طرف شرکت سازنده در اختیار کاربران قرار گرفته. این جمله یعنی این که این والت به‌صورت غیرمتمرکز (متن باز) منتشر شده است و شما می‌توانید تمامی سورس‌های اصلی برنامه والت کوپی (Copay) را در سایت گیت‌هاب (GitHub) که سایتی برای قراردادن تمامی برنامه‌های متن‌باز دنیا است، مشاهده کنید. این کیف پول در نسخه‌های اندروید، IOS ویندوز و مک منتشر شده‌ است. لازم به ذکر است در نسخه اندروید تنها والت Bitpay دردسترس قرار دارد.

از دیگر ویژگی‌هایی که والت کوپی دارد این است که حتی شما می‌توانید کیف پول چند امضا داشته باشید و دارایی‌هایتان را به‌صورت شریکی و امن نگهداری کنید. این نوع کیف پول‌ها، برای واریز و برداشت هر شخص نیاز به تایید همه شرکا دارد.

والت کوپی

نکات مهمی که قبل از نصب باید بدانیم

نکته مهم: اگر والتی به‌صورت متن باز ارائه شود می‌توانیم مطمئن باشیم که شخص سومی مثل شرکت سازنده در آن هیچ‌گونه دخل و تصرفی نداشته و کاملا امن است.

نکته مهم‌تر: اگر والتی به‌صورت متن باز ارائه می‌شود، حتما مطمئن باشید که از کجا دانلودش می‌کنید. زیرا ممکن است من این برنامه را برداشته و چند خط کد به انتهای آن اضافه کنم و شما بدون آن که بدانید، تمام اطلاعات خود را در اختیار من قرار دهید.

پس حتما هنگام استفاده از والت‌های غیرمتمرکز (متن‌باز) مطمئن شوید که آن‌ها را از سایت اصلی شرکت سازنده و یا از داخل سایت گیت‌هاب دانلود می‌کنید. دانلود از سایت‌های متفرقه و یا حتی گوگل‌پلی، پلی‌استور و... نیز اگر دقت نکنید می‌تواند خطرناک باشد.

چه کوین‌هایی را در کوپی می‌توان ذخیره کرد؟

شرکت بیت‌پی دو والت را برای ذخیره بیت‌کوین به بازار ارزهای دیجیتال ارائه کرده است. اولی همان کوپی (Copay)  و دومی به نام بیت‌پی (Bitpay). هر دو والت یکسان و مربوط به شرکت بیت‌پی هستند که مشخصات فنی یکسانی نیز دارند. حتی مراحل نصب و استفاده از آن‌ها نیز یکسان است. تنها تفاوتشان این است که در والت بیت‌پی امکان استفاده از ویزا کارت و خدمات مشابه برای خرید و نگهداری رمزارزهای بیت‌کوین (BTC) و بیت‌کوین کش (BCH) فراهم شده است.

کوین‌هایی که می‌توانیم در والت کوپی (Copay) ذخیره کنیم:

در ابتدا این والت تنها برای ذخیره‌سازی بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما بعد از فورک بیت‌کوین کش (BCH)، شرکت بیت‌پی با حمایت از این فورک کوین بیت‌کوین کش را نیز به والت خود اضافه کرد. در آخرین آپدیت این والت می‌توانید کوین‌هایی نظیر بیت‌کوین (BTC)، بیت‌کوین کش (BCH)، اتریوم (ETH)، ریپل (XRP) و همچنین استیبل کوین‌هایی نظیر USD Coin، Paxos Standard، Gemini Dollar، Binance USD Coin اشاره کرد.

کلید خصوصی در والت کوپی (Copay)

همان‌طور که اشاره کردیم کلید خصوصی و امنیت حفظ و نگهداری از آن یکی از مهمترین خصوصیات و ویژگی‌های یک کیف پول است. زیرا هر شخصی که به کلید خصوصی ما دسترسی داشته باشد، درواقع صاحب تمام بیت‌کوین‌های ما است.

خوشبختانه والت کوپی از این امتحان سربلند بیرون آمده و کلید خصوصی که از طریق کیف پول کوپی به‌دست می‌آورید، کاملا در اختیار خودتان است و هیچ شخص دیگری به آن دسترسی ندارد.

نحوه نصب و راه‌اندازی والت کوپی (Copay)

برای نصب و راه‌اندازی والت کوپی ابتدا آن را با رعایت پروتکل‌های امنیتی که در بالا توضیح دادیم، از سایت گیت‌هاب یا سایت اصلی شرکت بیت‌پی Bitpay دانلود می‌کنیم.

در اینجا نسخه ویندوز Copay را نصب می‌کنیم (برای این‌کار نیازبه فیلترشکن خواهید داشت).

والت کوپی

بعد از نصب برنامه و اجرای آن با محیطی به شکل فوق روبرو می‌شویم که روی گزینه Get Started کلیک می‌کنیم و تمامی گزینه‌های موجود را از بالا  به ترتیب تیک زده و بعد از آن گزینه «I Understand» را می‌زنیم.

copay wallet

بعد از انجام مراحل فوق نمای صفحه اصلی (Home) کیف پول برای شما نمایش داده می‌شود.

copay wallet

از طریق منوی پایین گزینه وسطی (Wallets)، شروع به نصب کیف پول ارزهای مختلف می‌کنیم.

copay wallet

در این قسمت باید کوین‌های مورد نظر خود را که می‌خواهیم در والت نمایش داده شوند، انتخاب می‌کنیم.

نکته: برای این که بتوانید استیبل کوین‌های موجود در والت را نمایش دهید، باید حتما کوین اتریوم را تیک زده باشید. زیرا تمامی این توکن‌ها مربوط به بلاکچین اتریوم هستند و برای نمایش آن‌ها نیاز است که حتما اتریوم نیز نمایش داده شود.

پس از انتخاب کوین‌ها در انتهای صفحه گزینه Create را انتخاب می‌کنیم و گزینه‌های Next و I Understand را می‌زنیم. سپس کمی صبر می‌کنیم تا کیف پول‌های مورد نظر در والت ایجاد شوند.

copay wallet

در این قسمت اگر مایل بودید برای والت خود می‌توانید رمز تعیین کنید که به هنگام ارسال بیت‌کوین و عملیات امنیتی از شما سوال می‌شود. اما توجه داشته باشید که این رمز قابل بازیابی مجدد نیست. پس در حفظ و نگهداری آن دقت لازم را به خرج دهید.

copay wallet

اگر عملیات فوق را تا اینجا درست انجام داده باشید در نهایت با تصویر بالا مواجه می‌شوید که والت‌های انتخابی شما ساخته شده و موجودی صفر در کنار والت شما نمایش داده می‌شود.

نحوه استخراج کلید خصوصی در والت کوپی (Copay)

اگر دقت کنید در کنار اسم هر والت، نوشته نیاز به نسخه پشتیبان (Needs Backup) را مشاهده می‌کنید. در اینجا شما نیاز دارید که کلید خصوصی کیف پولتان را از داخل والت استخراج کنید.

نکاتی که باید قبل از استخراج کلید خصوصی به آن‌ها توجه کنید

  1. توجه داشته باشید که اهمیت حفظ حریم خصوصی و همچنین امنیت دارایی‌های شما به حفظ و نگهداری شما از کلید خصوصیتان مربوط می‌شود. پس در حفظ و نگهداری آن بسیار دقت کنید، زیرا کوچکترین اشتباه در این زمینه، می‌تواند باعث از دست دادن کل سرمایتان شود.
  2. در بسیاری از مواقع دیده شده که از رمز کلید خصوصی والت اسکرین شات گرفته می‌شود. به هیچ‌ عنوان این‌کار را توصیه نمی‌کنیم. زیرا هکرها با هک کردن گوشی شما به راحتی می‌توانند به اطلاعات مهم شما دست یابند.
  3. خیلی از مواقع کلید خصوصی را در شبکه‌های اجتماعی برای یکدیگر می‌فرستند. این نیز یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می‌تواند برای شما گران تمام شود. پس به هیچ عنوان رمز کلید خصوصیتان را چه به‌صورت متنی و چه به‌صورت ویس برای یکدیگر در شبکه‌های اجتماعی نفرستید.
  4. حتما دقت داشته باشید که به‌هنگام یادداشت کلید خصوصی، شخص سوم دیگری نمی‌تواند مانیتور شما را ببیند. در بعضی از مکان‌ها دوربین مدار بسته نیز قرار دارد، حتما دقت کنید که صفحه مانیتور شما توسط دوربین مدار بسته ضبط نشود.
  5. برای یادداشت کردن کلید خصوصی بهترین روش نوشتن آن بر روی یک کاغذ و قراردادن آن در جایی امن است. حتی توصیه می‌کنیم برای مواقع ضروری وصیت کنید و در وصیت نامه خود کلید خصوصیتان را به‌صورت چند تکه به چند نفر بسپارید که همه آن تکه‌ها در کنار هم، کلید خصوصی شما را تشکیل دهند.

برای دست‌یابی به کلید خصوصی والت کوپی از منوی تنظیمات و بخش کلید (key)، در انتهای صفحه گزینه Backup را انتخاب می‌کنیم. اگر رمز پسورد را در ابتدای کار برای والت فعال کرده باشید، در این مرحله از شما سوال خواهد شد. پس از وارد کردن رمزعبور، صفحه زیر برای شما ظاهر می‌شود که در وسط آن 12 کلمه به‌صورت یک به یک برای شما به نمایش در‌می‌آیند. یک به یک کلمه‌ها را بر روی کاغذ یادداشت کرده و گزینه بعدی را بزنید تا در انتهای کار 12 کلمه را یادداشت کرده باشید (دقت کنید که املای صحیح کلمه را یادداشت کرده‌اید).

copay wallet

پس از آن که تمام کلمات را وارد کردید والت برای اطمینان از شما می‌خواهد تا 12 کلمه‌ای که یادداشت کرده‌اید را به ترتیب و از بین تمام کلماتی که به شما نمایش داده است، مجددا انتخاب کنید.

copay wallet

پس از انتخاب و تایید نهایی، عکس فوق برای شما نمایش داده می‌شود که به منزله این است که شما کلید خصوصی (12 کلمه‌ای) را به‌درستی یادداشت کرده‌اید و اکنون مجاز هستید تا از تمام امکانات والتتان استفاده کنید.

واریز و برداشت بیت‌کوین در والت کوپی (Copay)

برای واریز و برداشت به کیف پول بیتکوین کوپی، باید از منوی (wallets)، روی بیت‌کوین کلیک کنیم تا صفحه‌ای به شکل زیر برایمان باز شود.

copay wallet

اگر قصد داریم که مقداری بیت‌کوین برای شخص دیگری ارسال کنیم، از گزینه send و اگر می‌خواهیم از شخص دیگری بیت‌کوین دریافت کنیم، گزینه Receive را انتخاب می‌کنیم.

همان‌طور که برای دریافت پول شماره کارت بانکیمان را در اختیار فرستنده قرار می‌دهیم، در اینجا نیز برای این که بتوانیم بیتکوین دریافت کنیم باید آدرس والت خود را در اختیار فرستنده قرار دهیم.

برای اینکار روی گزینه Receive کلیک می‌کنیم تا آدرس بیت‌کوین ما به شکل زیر به نمایش در بیاید.

copay wallet

با کلیک بر روی آدرس والت، می‌توانید آن را کپی کنید و در اختیار فرستنده قرار دهید. سعی کنید همواره چهار رقم از ابتدا و چهار رقم از انتهای آدرس والت را قبل از فرستادن برای شخص دیگر دوباره چک کنید که مطمئن شوید آدرس کپی شده با آدرس اصلی داخل والت یکی باشد.

اگر ویندوز پاک شود چه اتفاقی برای کیف پول می‌افتد؟

در ابتدای آموزش گفتیم که بیت‌کوین‌ها در اصل کدهای برنامه نویسی شده‌ای هستند که روی بلاکچین بیت‌کوین وجود دارند و کلید خصوصی نیز دسترسی ما را به بیت‌کوین‌هایمان در داخل بلاکچین فراهم می‌سازد. پس به‌عبارتی دیگر بیت‌کوین‌های ما داخل والت کوپی نیست که با پاک شدن و یا هر اتفاق دیگری باعث شود که سرمایه‌های ما به‌خطر بیوفتد.

شما اگر کلید خصوصیتان را به‌صورت امن نگه دارید، می‌توانید هرجای دنیا که اینترنت داشته باشید، به بیت‌کوین‌های خود نیز دسترسی داشته باشید. برای این‌کار باید بعد از نصب والت، بجای ایجاد یک کیف پول جدید از ابزار دیگری به‌نام وارد کردن کیف پول قدیمی استفاده کنیم.

نحوه وارد کردن کیف پول قدیمی در والت کوپی

برای اینکار ابتدا باید از منوی wallets و گزینه سه نقطه‌ای موجود در بالای صفحه کلیک کنید و گزینه Create or Import a Key را انتخاب کنید.

copay wallet
copay wallet والت کوپی

سپس از صفحه جدید گزینه Import Wallet را زده و مطابق عکس زیر 12 کلمه یا کلید خصوصی خود را وارد می‌کنیم. نحوه وارد کردن کلمات به‌ این‌صورت است که بعد از وارد کردن هر کلمه با کلید space یک فاصله ایجاد کرده و کلمه بعدی را تایپ می‌کنیم و در انتها نیز از بالای صفحه گزینه Import را انتخاب می‌کنیم.

copay wallet

اگر تمامی مراحل فوق را به درستی  انجام داده باشیم، پس از چند لحظه انتظار، اطلاعات کیف پول قدیمی ما به واسطه کلید خصوصی که در اختیار داریم برای ما به نمایش در می‌آید و به‌این ترتیب ما به موجودی خود دسترسی مجدد پیدا می‌کنیم.

سخن آخر

در این مقاله نحوه کار با کیف پول کوپی (Copay) در نسخه ویندوز را یاد گرفتیم. نسخه‌های دیگر این والت نیز مراحل مشابهی را دارند که نیاز به آموزش جداگانه ندارند. از اهمیت حفظ حریم خصوصی و نحوه نگهداری از کلید خصوصی آگاه شدیم و یاد گرفتیم که چگونه از والت کوپی برای ارسال و یا دریافت بیت‌کوین استفاده کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
رقيه
رقيه
3 سال پیش

وقتي پول رابع كيف ديجتالي تبديل كردي ديگه نيازنيازهرروزجك كرد؟
واينكه صرافى هاروشمامعرفى ميكنيد.وتوآموزش بهمون يادميدين چه ارزي بگيريم بهترهست يانه؟
باتشكر

Sepideh
Sepideh
3 سال پیش

سلام وقت بخیر
در مجموع، تیم تالار بورس کدام کیف پول و کدام صرافی رو پیشنهاد میدن؟

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

4
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!