گرفتن کد بورسی برای اتباع خارجی

تاریخ بروز رسانی: 1401/04/06

نحوه گرفتن کد بورسی برای اتباع خارجی


بازار بورس و اوراق بهادار یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی فعال در ایران است که روزانه حجم بالایی از سهام شرکت‌های کوچک و بزرگ در آن جابه‌جا می‌شود.

متقاضیان برای هرگونه فعالیت در بازار سرمایه ایران باید اطلاعات‌ خود را در سامانه سجام ثبت کرده و بعد از تایید این سامانه به کارگزاری‌های معتبر برای دریافت کد آنلاین معاملاتی مراجعه کنند.

در این بین اتباع خارجی ساکن ایران نیز متقاضی فعالیت در بازار سرمایه ایران هستند. در این مقاله به تفصیل درباره نحوه مراحل دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی صحبت خواهیم کرد و به تمام ابهامات پاسخ خواهیم داد.


در این مقاله می خوانید

نحوه صدور مجوز برای دریافت کد بورسی اتباع خارجی

کلیه اتباع خارجی ساکن در ایران با در دست داشتن پاسپورت و حساب بانکی می‌توانند برای دریافت کد معاملاتی آنلاین اقدام کنند.

در مرحله اول برای دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی باید به‌صورت آنلاین در سامانه سجام ثبت‌نام کنید؛ برای ثبت‌نام در این سامانه علاوه بر پاسپورت و حساب بانکی به یک شماره تلفن همراه ایرانی نیز نیاز دارید.

در مرحله دوم پس از دریافت کد تایید از سامانه سجام باید به یکی از کارگزاری‌های مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کنید و سایر مراحل را به‌صورت حضوری طی کنید. 

البته به یاد داشته باشید که برای مراجعه حضوری باید با در دست داشتن پاسپورت که نام پدر در آن قید شده است به کارگزاری مراجعه کنید؛ در صورتی که نام پدر در پاسپورت قید نشده باشد باید مدرکی به همراه داشته باشید که نام پدر در آن مشخص باشد.

مدارک لازم جهت دریافت کد بورسی اتباع خارجی

مدارک لازم به منظور گرفتن کد بورسی برای اتباع خارجی

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در صرافی‌ها صرفا به پاسپورت خلاصه نمی‌شود. برای تسهیل فرآیند ثبت‌نام در کارگزاری بهتر است، تمامی مدارک مورد نیاز را به‌صورت دقیق به همراه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی عبارتند از :

 • گذرنامه (اصل پاسپورت)
 • ارائه مدرک هویتی که نام پدر متقاضی در آن مشخص باشد
 • داشتن حساب بانکی در داخل ایران به نام متقاضی
 • ارائه اطلاعات و مدارک محل سکونت متقاضی
 • ارائه اطلاعات تماس (شماره موبایل ایرانی، ایمیل)

این‌ موارد مدارکی هستند که برای مراجعه به کارگزاری‌ها مورد نیازتان خواهد بود؛ البته امکان دارد برخی از کارگزاری‌ها مدارک بیشتری درخواست کنند.

مقالات پیشنهادی : با کدام سهم به مجمع برویم؟

مراحل گرفتن کد بورسی برای اتباع خارجی

بعد از ثبت‌نام در سامانه سجام و تهیه مدارک مورد نیاز باید به کارگزاری مراجعه کنید.

پس از مراجعه به کارگزاری و ارائه درخواست برای دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی مراحل زیر طی خواهد شد.

در مرحله اول کارگزاری‌ها برای ثبت‌نام فرم‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که شامل اطلاعات تحصیلی و اطلاعات هویتی است. سپس قراردادی در اختیارتان قرار داده می‌‌شود و به امضای دو طرف (متقاضی و کارگزار) می‌رسد.

در مرحله دوم کارگزار مدارک و فرم‌های تکمیل شده توسط متقاضی دریافت کد بورسی را به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال می‌کند. 

در مرحله سوم کار سازمان بورس شروع می‌شود؛ این سازمان پس از بررسی فرم‌های موردنظر و در صورت تکمیل بودن مدارک، اقدام به صدور کد بورسی برای اتباع خارجی می‌کند.

این مجوز در دو نسخه فارسی و انگلیسی به نام متقاضی صادر شده و به کارگزاری ارسال می‌شود. کارگزاری نیز پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، آن را در طی 7 روز کاری به متقاضی تسلیم می‌کند.

در مرحله چهارم بعد از دریافت مجوز، کارگزاری اقدام به صدور کد معاملاتی آنلاین برای تبعه خارجی می‌کند. پس از طی این مراحل و با دریافت کد معاملاتی آنلاین از کارگزاری شما به‌عنوان تبعه خارجی می‌توانید در بازار سرمایه ایران فعالیت کنید.

البته شاید روند دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی به همین آسانی نباشد؛ همیشه چند مشکل و سوال بر سر راه قرار می‌گیرد. 

سوالات متداول متقاضیان دریافت کد بورسی خارجی

سوالات متداول متقاضیان دریافت کد بورسی خارجی

در این بخش به سوالات متداول شما در رابطه با مشکلات دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی صحبت خواهیم کرد.

نحوه افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی به چه شکلی است؟

کلیه اتباع خارجی (ساکنین داخل ایران یا مسافرین خارجی) برای انجام هرگونه امور اداری باید شناسه منحصربه‌فرد خود را داشته باشند؛ این شناسه کد فراگیر نام دارد.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی

اتباع خارجی برای افتتاح حساب بانکی در داخل ایران به مدارک زیر نیاز دارند:

 • داشتن حداقل 18 سال تمام
 • معرفی دو نفر از مشتریان بانک یا معرفی‌نامه کتبی از سوی ارگان‌های دولتی مانند کنسول‌گری، سفارت‌خانه یا بانک‌ها و موسسات مالی معتبر
 • داشتن پاسپورت و پروانه اقامت معتبر
 • ارائه مدارک معتبر از نشانی محل اقامت دائمی
 • نداشتن سابقه چک برگشتی
 • داشتن کد فراگیر

این موارد بخشی از مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی است؛ البته امکان دارد برخی از بانک‌ها مدارک بیشتری یا کمتری از شما درخواست کنند.

آیا امکان دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی زیر سن قانونی وجود دارد؟

اتباع خارجی زیر 18 سال باید به همراه والدین خود به کارگزاری‌ها مراجعه کنند.

آیا امکان دریافت کد بورسی با برگ سبز وجود دارد؟

نخیر؛ دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی با برگ سبز ممکن نیست.

آیا امکان دریافت کد بورسی با کد فیدا وجود دارد؟

بله؛ کد فیدا همان کد فراگیر است.

آیا امکان احراز هویت و ثبت‌نام در کارگزاری‌ها از خارج کشور ممکن است؟

بله؛ در سال‌های اخیر بسیاری از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام متقاضیان به‌صورت کاملا آنلاین را فراهم کرده‌اند. حتی به‌صورت آنلاین می‌توانید در سامانه سجام نیز ثبت‌نام کنید و تاییدیه بگیرید.

مشکلات اتباع خارجی برای دریافت کد بورسی

بسیاری از اتباع خارجی از روند سخت‌گیرانه افتتاح حساب بانکی و سایر امورات برای دریافت کد بورسی گلایه دارند. در برخی موارد روند دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی بسیار طولانی و فرسایشی می‌شود؛ از طرف دیگر وجود انواع کدهای متعدد که توسط ارگان‌های دولتی صادر شده باعث سردرگمی اتباع خارجی می‌شود.

در برخی از موارد کارگزاری‌ها سلیقه‌ای عمل کرده و و از ثبت‌نام اتباع خودداری می‌کنند. در این بین یک مشکل بزرگتر و اساسی‌تری به‌نام عدم امکان دریافت سود سالانه سهام از طریق بانک‌ها وجود دارد.

اتباع خارجی برا دریافت سود سهام خود باید از طریق کارگزاری منتخب اقدام کنند که این باعث طولانی شدن فرایند دریافت سود سهام می‌شود.

وجود سرمایه‌گذاران خارجی در هر کشوری می‌تواند باعث رونق بازارهای مالی داخلی شود؛ بنابراین دولت باید مراحل اداری برای سرمایه‌گذاری اتباع خارجی را تسهیل کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به تفصیل درباره روش‌ دریافت کد بورسی برای اتباع خارجی صحبت کنیم؛ شاید در نگاه اول کمی دشوار و طولانی به‌نظر بیاید، اما بهتر است، بدانید بیشتر این مراحل برای ایرانیان داخل کشور نیز وجود دارد.

اگر شما نیز جزو اتباع خارجی هستید و با خواندن این مقاله هنوز در این باره ابهام دارید، ما مشتاقانه منتظر سوالات شما هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

فریبا وکیلی

معامله در بازارهای مالی مانند شنا در اقیانوس عمیق است؛ افرادی از آن سود خواهند برد که همواره بیاموزند. من به شما در راه آموختن کمک خواهم کرد.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

آیا با کارت آمایش معتبر میشه کد بورس دریافت کرد

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام.
اگر اقامت با پاسپورت دارید می‌توانید برای دریافت کد بورسی اقدام نمایید اما با کارت آمایش این امکان در حال حاضر وجود ندارد.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!