دیده‌بان بازارهای جهانی

۱۳۹۹/۱۱/۱۱

بازارهای جهانی (دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰)

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ سهام (۲۰۲۰/۱۲/۲۶)

با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو بازار سهام در اکثر کشورها به یک ثبات نسبی رسیدند. در آمریکا سرمایه‌گذاران همچنان منتظر تصویب بسته مالی جدید هستند. شایعات مبنی رو نهایی شدن این بسته بسیار زیاد شده است. درحالی که بسیاری از نمایندگان به آثار مخرب این بسته در آینده ارزش پولی آمریکا دارند، اما ترامپ همچنان خواستار افزایش حجم بسته مالی است.

در هفته آینده بازار نیمه تعطیلی را شاهد خواهیم بود. این مسئله باعث کاهش حجم معاملات در بورس خواهد شد که لازم است معامله‌گران شرایط فوق را درنظر بگیرند. تصویب بسته حمایت مالی جدید به معنی شروع موج جدید مثبت در شاخص‌های بورس آمریکا و همچنین در اونس طلا است.

بر این اساس و در هفته گذشته شاخص Dow Jones با رشد ۰.۰۷%+ درصدی همراه بود. شاخص S&P500 کاهش ۰.۶۶%- درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز که با گپ منفی شروع کرد؛ نسبت به هفته گذشته با افت ۰.۲۱%- درصدی همراه بود. اما نکته مثبت این است که تغییرات ماه دسامبر همچنان مثبت باقی ماندند.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

+۱.۸۹%

+۰.۰۷%

۳۰۱۹۹.۱

Dow Jones

+۳.۶۱%

-۰.۲۱%

۱۲۷۱۱

Nasdaq

+۱.۸۴%

-۰.۶۶%

۳۷۰۲.۹

S&P 500

با نگاهی به آمار مبتلایان جدید به کرونا شاهد افت محسوس در تعداد بیماران جدید هستیم که خبر خوبی است. طبق آمار جهانی و در پایان هفته گذشته میانگین مبتلایان جدید کرونا در آمریکا به ۱۸۷۶۳۷ نفر در روز رسیده است.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

آمار فوتی‌های آمریکا نیز در مقایسه با اوج هفته قبل، کاهش محسوسی داشته است. طبق گزارش‌ها میانگین تعداد فوتی‌های آمریکا بر اثر کرونا در هفته گذشته به ۲۴۲۷ نفر رسید.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 20

تداوم آمار و کاهش روند بیماری می‌تواند تاثیر مثبتی بر تحرکات ریسک‌پذیر در بازار داشته باشد. توزیع واکسن کرونا همچنان ادامه دارد و اکثر کشورهای جهان به‌زودی واکسناسیون عمومی را شروع می‌کنند. باید دید که تاثیر واکسن در چه حد خواهد بود.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ طلا (۲۰۲۰/۱۲/۲۶)

طلا در هفته گذشته نیز بازار پر نوسانی را تجربه کرد. اما در نهایت با کاهش ۰.۱۰%- درصدی به قیمت ۱۸۷۹.۵۵ دلار رسید. بسته حمایتی آمریکا به نراحل امیدواره‌کننده‌ای رسیده است، اما بعید به‌نظر می‌رسد که قبل از تعطیلات پایان سال تصویب شود. نقره نیز در هفته گذشته با افزایش ۰.۰۴%+ درصدی به قیمت ۲۵.۸۱ دلار رسید.

از دید تکنیکال، طلا همچنان برای خارج شدن از روند اصلاحی خود در تلاش است. طبق تحلیل هفته گذشته، طلا به محدوده بالای ۱۹۰۰ دلار نفوذ کرد؛ اما قیمت نتوانست در آن ناحیه تثبیت شود.

همچنان احتمال تثبیت در بالای کانال ۱۹۰۰ دلاری طلا در هفته‌های آینده وجود دارد. در این‌صورت می‌توان با اطمینان بیشتری راجع به اتمام روند اصلاحی طلا نظر داد. لازم به ذکر است که به دلیل تعطیلات آخر سال نظرسنجی هفتگی کیتکو انجام نگرفته است.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ بیت کوین (۲۰۲۰/۱۲/۲۶)

بیت‌کوین در هفته گذشته یک ath جدید را ثبت کرد. در هفته گذشته بیت‌کوین با رشد ۸.۲۲%+ درصدی نسبت به هفته قبل به قیمت هر واحد ۲۵۴۱۷ دلار رسید (هنوز دو روز به انتهای کندل هفتگی زمان باقی مانده است). شرکت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در این مدت روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری‌‌های بزرگی کرده‌اند. شرکت مدیریت دارایی گری اسکیل (Grayscale) به تازگی اعلام کرد که حجم دارایی‌های این شرکت در ارزهای دیجیتال به ۱۶.۴ میلیارد دلار رسیده است. این درحالی است که سرمایه‌های تحت مدیریت گری اسکیل در هفته گذشته ۱۳ میلیارد دلار بوده است.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 20

به این ترتیب ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال به بیش از ۶۷۹ میلیارد دلار رسید که بیت‌کوین به تنهایی حدود ۴۷۲ میلیارد دلار آن را تشکیل می‌دهد. این درحالی است که بیش از ۳۰۰۰ کوین مختلف در بازار ارزهای دیجیتال حضور دارند. نکته فوق نشان‌دهنده قدرت تاثیرگذاری بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال و حجمه ورود سرمایه‌ها به سمت این کوین محبوب است.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ نفت (۲۰۲۰/۱۲/۲۶)

مطابق تحلیل قبلی، شیوع گسترده ویروس کرونا در انگستان موجب منفی شدن قیمت نفت درهفته گذشته شد. اما همان‌طور که ذکر شده بود این منفی شدن موقتی بود و در پایان هفته بخش زیادی از آن جبران شد. بر این اساس نفت خام آمریکا در انتهای هفته گذشته با کاهش ۱.۵۱%- درصدی به قیمت ۴۸.۲۹ دلار رسید. نفت برنت نیز با افت ۱.۹۳%- درصدی در بازار به قیمت ۵۱.۲۹ دلار معامله شد.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 20

گزارش هفتگی بیکر هیوز همچنان از روند مثبت در تولید نفت حکایت دارد. طبق گزارش این هفته، تعداد چاه‌های فعال در هفته گذشته و در نزدیکی تعطیلات سال نو میلادی، از ۲۶۳ حلقه به ۲۶۴ حقله چاه افزایش پیدا کرده است که نشان از افزایش ۱ حلقه‌ای دارد. این افزایش نشان‌دهنده کاهش تاثیر شیوع بیماری در انگلستان و تاثیر آن بر تقاضا در بازار نفت دارد.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ کامودیتی‌ها (۲۰۲۰/۱۲/۲۶)

با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو احتمالا شاهد کاهش حجم تقاضا و در نتیجه کاهش حجم معاملات در بازار باشیم. این درحالی است که کامودیتی‌ها همچنان در روند صعودی قرار دارند. اما رشد قیمت‌های داخلی برخی از محصولات، متناسب با قیمت‌های جهانی نبوده است. آمارها نشان می‌دهد که رشد قیمت جهانی بیلت فولاد (CIS) از قیمت‌های صادراتی داخلی (FOB)، بیش از ۹% جلو افتاده و این اختلاف می‌تواند محرک قیمت‌های صادراتی فولاد ایران درهفته‌های پیش‌رو باشد (اختلاف قیمت تا ۳% معقول است).

اختلاف قیمت کنسانتره سنگ آهن داخلی نیز در مقایسه با قیمت‌‌های جهانی (CIS)، اختلاف ۹۰% درصدی را نشان می‌دهد. همچنین قیمت شمش فولاد خوزستان این هفته ۱۱.۴۲ میلیون تومان در بازار معامله شد که با دلار نیمایی ۲۵۵۸۰ تومانی معادل ۴۴۶ دلار بوده. این درحالی است که از قیمت جهانی (CIS) 580 دلاری، حدود ۳۰% درصد ارزان‌تر است.

بیشتر اختلاف قیمت‌های به‌وجود آمده ناشی از شیوه‌نامه غلط قیمت‌گذاری در محصولات داخلی است که باعث اعمال نشدن این اختلاف قیمت‌ها در بورس کالا و عقب‌ماندگی آن‌ها از بازارهای جهانی شده است. گپ‌های قیمتی ایجادشده غیرمنطقی هستند و دیر یا زود جبران خواهند شد. جالب‌تر این‌جا است که در مدت زمان مشابه، گروه فلزات اساسی با سرگروهی فولاد و فملی نیز در بورس تهران درحال کاهش قیمت بودند به‌طوری که بیشترین تاثیر منفی را در روند روزهای اخیر شاخص کل داشته‌اند.


دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ سهام (۲۰۲۰/۱۲/۲۰)

بازارهای مالی در هفته گذشته با احتمال نهایی شدن تصویب بسته حمایتی مثبت بودند.
شاخص‌های بورس آمریکا مثل هفته گذشته همچنان در اوج قرار دارند. روند شاخص دلار آمریکا نیز با اینکه کمی حمایت شده، اما همچنان در وضعیتی نزولی قرار دارد. سرمایه‌گذاران منتظر اثرگذاری مثبت توزیع و تزریق واکسن کرونا در جهان هستند. این خبر می‌تواند شوک مثبت جدیدی را در بورس آمریکا به‌وجود آورد. به‌هرحال همچنان سرمایه‌گذاران درحال پیش‌خور کردن سودهای سال ۲۰۲۱ هستند. سهام تسلا نیز در هفته گذشته و پس از کش و قوس‌های زیاد توانست وارد لیست s&p500 شود. ورود تسلا به این لیست موجب اتصال صندوق‌های ETF به آن شد. این امر سبب افزایش شدید حجم معاملات در سهم تسلا شد که ارزش این شرکت را به بالای ۱۴۰ میلیارد دلار رساند.

این عملکرد تسلا در شاخص‌های بورس آمریکا نیز تاثیر مثبتی داشت. شاخصDow Jones با رشد ۰.۴۴%+ درصدی همراه بود. شاخص S&P500 رشد ۱.۸۰%+ درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز با افزایش ۲.۹۳%+ درصدی همراه بود. لازم به ذکر است که بیشتر تاثیر مثبت شاخص‌ها در هفته گذشته، مربوط به عملکرد سهام شرکت تسلا بوده است. بنابراین ممکن است بعد از آرام شدن بازار در هفته آتی، کمی عقب نشینی داشته باشیم.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

+۱.۸۲%

+۰.۴۴%

۳۰۱۷۹.۱

Dow Jones

+۳.۸۰%

+۲.۹۳%

۱۲۷۳۸.۲

Nasdaq

+۲.۵۱%

+۱.۸۰%

۳۷۲۷.۴

S&P 500

آمار مبتلایان جدید کرونا در آمریکا برای سومین هفته متوالی در اوج خود باقی مانده است. طبق آمار جهانی، میانگین هفتگی مبتلایان کرونا در آمریکا به ۲۱۷۶۳۰ نفر در روز رسیده است. بنابراین آمار تعداد افرادی که همزمان در آمریکا به این ویروس مبتلا هستند (active case)، از مرز ۷ میلیون نفر نیز عبور کرده است.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

آمار فوتی‌های آمریکا نیز در مقایسه با هفته قبل، کمی افزایش داشته است. طبق گزارش‌ها تعداد فوتی‌های آمریکا بر اثر کرونا در هفته به ۲۶۲۸ نفر رسید.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 2020

به این ترتیب آمار کل فوتی‌های آمریکا به ۳۲۴۸۶۹ نفر رسیده است. این آمار ها هشداری جدی برای بورس و اقتصاد آمریکا به حساب می‌آید. سرمایه‌گذاران درحال حاضر امید زیادی به واکسن کرونا دارند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر واکسن کرونا بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذاران را نداشته باشد، این آمار فاجعه بار می‌تواند باعث وقوع flash crash در شاخص‌های بورس آمریکا شود.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ طلا (۲۰۲۰/۱۲/۲۰)

طلا در هفته گذشته بازار پر نوسانی را تجربه کرد. افزایش احتمال تصویب بسته محرک مالی آمریکا در روند مثبت هفته گذشته بی‌تاثیر نبود. به این ترتیب طلا در هفته گذشته با افزایش ۲.۲۹%+ درصدی به قیمت ۱۸۸۱.۴۸ دلار رسید. نقره نیز به دنبال رشد آخر هفته طلا با افزایش ۷.۸۲%+ درصدی به قیمت ۲۵.۸۰ دلار رسید. از دید تکنیکال طلا با عبور از مقاومت محدوده ۱۸۵۰ دلار راه خود را برای رشد بیشتر در هفته‌های آتی فراهم کرده است. احتمال رسیدن به قیمت ۱۹۰۰ دلار تا پایان سال میلادی نیز وجود دارد.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

نظرسنجی کیتکو این هفته کاهش شدید معاملات شورت طلا را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد. در این نظرسنجی ۷۹% سرمایه‌گذاران کلان و ۷۵% از سرمایه‌گذاران خُرد، برای هفته آینده در پوزیشن‌های لانگ طلا هستند. با مقایسه این آمار با هفته گذشته شاهد کاهش شدید مقدار پوزیشن‌های شورت طلا هستیم. این نکته می‌تواند سیگنالی برای این موضوع باشد که روند اصلاحی طلا اتمام یافته است.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ بیت کوین (۲۰۲۰/۱۲/۲۰)

بیت‌کوین همچنان پربازده‌ترین بازار از ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون است. مطابق تحلیل هفته گذشته، بیت‌کوین پس از اتمام اصلاح و breakout از محدوده مقاومتی ۱۹۵۰۰ دلار، با جهش ۲۲.۱۴%+ درصدی نسبت به هفته قبل به قیمت هر واحد ۲۳۴۲۷ دلار رسید.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 2020

همان‌طور که هفته قبل نیز اشاره شد روند حرکت بیت‌کوین در صعودها به این‌صورت عمل می‌کند که باید هر اصلاح را تنها به چشم فرصتی برای خرید دید. به این صورت که هر اصلاح می‌تواند یک کف‌سازی قیمتی برای فتح قله‌های جدید باشد.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ نفت (۲۰۲۰/۱۲/۲۰)

نفت برای هفتمین هفته متوالی به رالی صعودی خود ادامه می‌دهد. خوشبینی سرمایه‌گذاران بازار بعد از توزیع واکسن در هفته گذشته، به این روند کمک کرده است. اما از طرفی دیگر در انگلستان نیز موج جدید کرونا باعث رشد ۷۰% شیوع بیماری شده است. به‌طوری که اکثر کشورهای دنیا پروازهای خود به این کشور را کنسل کرده‌اند. این آمار می‌تواند در افت تقاضا برای نفت در هفته آینده نیز تاثیر داشته باشد که منجر به افت موقتی قیمت نفت نیز خواهد شد.

به این ترتیب نفت خام آمریکا در هفته گذشته با رشد ۵.۳۰%+ درصدی به قیمت ۴۹.۰۳ دلار رسید. نفت برنت نیز با رشد ۴.۷۰%+ درصدی در بازار به قیمت ۵۲.۳۰ دلار معامله شد.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

گزارش هفتگی بیکر هیوز نشان می‌دهد که تولید نفت همچنان در حال افزایش است. طبق گزارش این هفته، تعداد چاه‌های فعال در هفته گذشته از ۲۵۸ حلقه به ۲۶۳ حقله چاه افزایش پیدا کرده است که نشان از افزایش ۵ حلقه‌ای دارد. به‌عبارت دیگر این امر نشان می‌دهد که افت احتمالی هفته‌های آینده (به‌علت شیوع بیماری در انگستان) نیز موقتی خواهد بود.

دیده‌بان دسامبر ۲۰۲۰ کامودیتی‌ها (۲۰۲۰/۱۲/۲۰)

رشد کامودیتی‌ها بعد از کشف واکسن کرونا همچنان ادامه دارد. در بازار صحبت از تشدید کسری عرضه در سال آینده ناشی از رشد شدید تقاضا از سوی چین است. رشد مطلوب تقضای محصولات معدنی باعث تخلیه انبارهای چین و بالا رفتن قیمت‌های جهانی شده است.

بر همین اساس و طبق تحلیل هفته گذشته، مس با رشد ۰.۸۱%+ درصدی در بازار بورس فلزات لندن (LME) به قیمت ۷۹۶۴ دلار در هر تن معامله شد که رکوردی جدید برای امسال است.

دیده‌بان بازارهای جهانی-دسامبر 20

سنگ آهن ۶۲% با رشد ۰.۳۱% همراه بود و با قیمت ۱۵۲.۴۹ دلار معامله شد. آلومینیوم با افت ۱.۵۰%- درصدی از ابتدای هفته به قیمت ۲۰۱۱.۲۵ دلار رسید. فلز روی (zinc) نیز با افزایش ۰.۹۱%+ درصدی در بازار به قیمت ۲۸۱۱.۲۵ دلار معامله شد.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که اختلاف ایجاد شده در قیمت‌های داخلی و خارجی غیر قابل انکار است و خواه یا ناخواه این موضوع تاثیر خود را روی قیمت‌های داخلی نیز خواهد گذاشت که در آینده باعث سودآوری بیشتر شرکت‌های سهامی خواهد شد. بنابراین عرضه شدید حقوقی‌ها در چنین شرایطی تنها به منظور برهم زدن صف‌های خرید در بازار و نفع بیشتر آن‌ها است. لذا انتظار می‌رود که سازمان بورس نیز سیاستی مشابه فروش سهام عدالت اتخاذ کند تا خروج حقوقی‌های وابسته به دولت، باعث ایجاد نگرانی و تضییع حقوق سهامداران و همچنین خریداران حقیقی نشود.

بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۰/۱۲/۱۳)

شاخص‌های بورس آمریکا در هفته گذشته بعد از ثبت رکوردی جدید کمی عقب‌نشینی کردند. شاخص دلار آمریکا همچنان در وضعیتی نزولی قرار دارد. با این‌که توزیع و پخش اولین سری از واکسن‌های کرونا از این هفته شروع شد، اما سرمایه‌گذاران همچنان به اثربخشی آن شک دارند. همین امر باعث شد تا با سیو سود، کمی عقب‌نشینی کنند تا از نتایج مطمئن شوند.

به این ترتیب شاخص‌های اصلی بورس آمریکا در هفته گذشته، با وجود ثبت رکوردهای تاریخی جدید، منفی بودند. شاخص Dow Jones با افت ۰.۵۷%- درصدی همراه بود. شاخص S&P500 کاهش ۰.۸۲%- درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز با افت ۱.۲۲%- درصدی همراه بود. اما نکته قابل تامل این است که همچنان با این منفی‌ها نسبت به ابتدای ماه دسامبر بازدهی مثبتی داشته‌اند.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

+۱.۳۸%

-۰.۵۷%

۳۰۰۴۶.۴

Dow Jones

+۰.۸۷%

-۱.۲۲%

۱۲۳۷۵.۴

Nasdaq

+۰.۷۲%

-۰.۸۲%

۳۶۶۱.۶

S&P 500

با نگاهی به آمار مبتلایان جدید کرونا در آمریکا می‌بینیم که روند این بیماری از اول ماه دسامبر (۲۰۲۰) برای دومین هفته متوالی رو به افزایش بوده است که نشانه خوبی برای بازار نیست. طبق آمار جهانی، میانگین هفتگی مبتلایان کرونا در آمریکا به ۲۱۷۶۰۰ نفر در روز رسیده است.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

 

آمار فوتی‌های آمریکا نیز در مقایسه با هفته قبل، کمی افزایش داشته است. طبق گزارش‌ها تعداد فوتی‌های آمریکا بر اثر کرونا در هفته به ۲۵۱۹ نفر رسید.

دیده‌بان بازارهای جهانی (دسامبر 2020)

بازارهای جهانی طلا (۲۰۲۰/۱۲/۱۳)

طلا در هفته گذشته بازار پر نوسانی را تجربه کرد. دلیل این امر افزایش احتمال تصویب بسته محرک مالی آمریکا بود که در آخر هفته مذاکرات به بن‌بست رسید. همچنین سیو سود برخی از سرمایه‌گذاران در بازار سهام نیز در این امر بی‌تاثیر نبود. به این ترتیب طلا در هفته گذشته با افزایش ۰.۰۳%+ درصدی به قیمت ۱۸۳۹.۳۰ دلار رسید. نقره نیز به دنبال کاهش آخر هفته طلا با افت ۱.۰۵%- درصدی به قیمت ۲۳.۹۳ دلار رسید که احتمالا در هفته جدید نیز مجددا منفی باز شود. از دید تکنیکال مقاومت محدوده ۱۸۵۰ دلار برای طلا یکی از مهمترین عوامل برای تعیین روند حرکت قیمتی در هفته‌های آینده خواهد بود. در غیر این‌صورت همچنان روند اصلاحی ادامه خواهد داشت.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

نظرسنجی کیتکو این هفته کاهش معاملات لانگ روی طلا را نشان می‌دهد. در این نظرسنجی ۳۳% سرمایه‌گذاران کلان و ۵۴% از سرمایه‌گذاران خُرد، برای هفته آینده در پوزیشن‌های لانگ طلا هستند. با مقایسه این آمار با هفته گذشته شاهد کاهش مقدار پوزیشن‌های لانگ طلا هستیم. این نکته می‌تواند سیگنالی برای این موضوع باشد که هنوز روند اصلاحی طلا ادامه دارد.

بازارهای جهانی بیت‌کوین (۲۰۲۰/۱۲/۱۳)

بیت‌کوین در هفته گذشته ابتدا کمی اصلاح داشت اما در آخر هفته و با بازگشت خریداران، مجدد توانست به بالای کانال ۱۹۰۰۰ دلار برگردد. افت ارزش شاخص دلار (dxy) نیز می‌تواند در این موضوع موثر باشد. به این ترتیب درپایان کندل هفتگی، بیت‌کوین با افت ۱.۱۸%- درصدی نسبت به هفته قبل به قیمت هر واحد ۱۹۱۸۰ دلار رسید.

دیده‌بان بازارهای جهانی - دیده‌بان دسامبر 2020

همان‌طور که هفته قبل نیز اشاره شد روند حرکت بیت‌کوین در صعودها به این‌صورت عمل می‌کند که باید هر اصلاح را تنها به چشم فرصتی برای خرید دید. از نگاه تکنیکال همچنان اصلاح بیت‌کوین ادامه دارد. اما انتظار می‌رود که این اصلاح بیشتر به شکل زمانی باشد تا قیمتی. درصورت عبور از مقاومت روانی ۲۰ هزار دلار می‌توانیم اهداف بالاتری را نیز برای این رمزارز دیجیتالی محبوب درنظر داشته باشیم.

بازارهای جهانی نفت (۲۰۲۰/۱۲/۱۳)

نفت برای ششمین هفته متوالی به رالی صعودی خود ادامه می‌دهد. خوشبینی سرمایه‌گذاران بازار بعد از توزیع واکسن در هفته گذشته، همچنان در حوزه نفت هم تاثیرگذار بوده است.

به این ترتیب نفت خام آمریکا در هفته گذشته با رشد ۰.۹۸%+ درصدی به قیمت ۴۶.۵۶ دلار رسید. نفت برنت نیز با رشد ۱.۸۶%+ درصدی در بازار به قیمت ۴۹.۹۵ دلار معامله شد.

دیده‌بان بازارهای جهانی (دسامبر 2020)

گزارش هفتگی بیکر هیوز نیز در همین راستا افزایش ۱۲ حلقه‌ای را نشان می‌دهد. طبق این گزارش، تعداد چاه‌های فعال در هفته گذشته از ۲۴۶ حلقه به ۲۵۸ حقله چاه افزایش پیدا کرده است. شدت رشد تولید در چاه‌های نفتی آمریکا قابل ملاحضه است. لازم به ذکر است که افزایش متوالی تعداد دکل‌های تولید نفت آمریکا می‌تواند سیگنال مثبتی برای افزایش تقاضا و تداوم حرکت صعودی در قیمت نفت تلقی شود.

بازارهای جهانی کامودیتی‌ها (۲۰۲۰/۱۲/۱۳)

طبق تحلیل هفته قبل روند مثبت بازار کامودیتی‌ها در هفته گذشته همچنان تداوم داشت. بر همین اساس زغال سنگ و سنگ آهن ۶۲% به‌عنوان پیشتازان هفته بودند. همچنین در هفته گذشته مس توانست روند صعودی خود را حفظ کند و بدون تغییر نسبت به هفته قبل در بازار بورس فلزات لندن (LME) به قیمت ۷۷۴۱.۵۰ دلار در هر تن معامله شود. از دید تکنیکال روند صعودی مس همچنان ادامه دارد و در هفته‌های آینده باید منتظر ثبت اعداد بالاتری در قیمت این کامودیتی باشیم.

دیده‌بان بازارهای جهانی (دسامبر 2020)

قیمت میلگرد فولاد چین در هفته گذشته ۵.۷۷%+ درصد افزایش داشت و به قیمت ۴۱۲۵ یوان در هر تن رسید؛ تا افت هفته قبل را جبران کرده باشد. آلومینیوم با رشد ۱.۹۶%+ درصدی از ابتدای هفته به قیمت ۲۰۳۹.۲۵ دلار رسید تا گپ منفی ایجاد شده را پر کند. فلز روی (zinc) با افزایش ۲.۶۵%+ درصدی در بازار به قیمت ۲۸۱۵.۵۰ دلار معامله شد.

دیده‌بان بازارهای جهانی (دسامبر 2020)

اما برای سنگ آهن ۶۲% نیز در هفته گذشته باز هم شاهد افزایش ۷.۴۱%+ درصدی قیمت بودیم. به این ترتیب قیمت سنگ آهن ۶۲% در هفته گذشته به ۱۵۲.۰۲ دلار رسید. این رقم بالاترین قیمت در ۷ سال گذشته محسوب می‌شود. گرچه هنوز آمار بیماری کرونا در جهان در مرز هشدار قرار دارد، اما روند بازار نشان می‌دهد که با توزیع واکسن، خوشبینی‌ها به بازگشت بیشتر تقاضا به بازار کامودیتی‌ها نیز بیشتر شده است.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده بفرمایید. 

 # 
پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
armenian
armenian
9 ماه پیش

عالی بود
نفت
نفت برای ششمین هفته متوالی به رالی صعودی خود ادامه می‌دهد. خوشبینی سرمایه‌گذاران بازار بعد از توزیع واکسن در هفته گذشته، همچنان در حوزه نفت هم تاثیرگذار بوده است.

به این ترتیب نفت خام آمریکا در هفته گذشته با رشد ۰.۹۸%+ درصدی به قیمت ۴۶.۵۶ دلار رسید. نفت برنت نیز با رشد ۱.۸۶%+ درصدی در بازار به قیمت ۴۹.۹۵ دلار معامله شد.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

2
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x