ایلان ماسک

تاریخ بروز رسانی: 1400/05/01

آشنایی با ایلان ماسک


ایلان ماسک به انگلیسی (Elon Musk) متولد 1971 آفریقای جنوبی، مهندس و مبتکر مشهور در صنایع مرتبط با تکنولوژی و صاحب امتیاز و موسس شرکت‌هایی نظیر خودروسازی تسلا، پی‌پال و ایکس اسپیس است. ایلان ماسک با کسب این افتخارات امروزه در دنیا به‌عنوان یک فرد جاه طلب و موفق در پیاده کردن ایده‌های حتی احمقانه شناخته می‌شود.

اما چگونه ایلان ماسک به موفقیت رسید و چه راهی را طی کرد؟ ایده‌هایش را چگونه جامه عمل پوشاند؟ پی پال چیست؟ تسلا چگونه به موفقیت رسید؟ در مغز ایلان ماسک چه می‌گذرد؟

زندگینامه ایلان ماسک از دیروز تا امروز

ایلان ماسک متولد شهر پرتوریای آفریقای جنوبی است. وی فرزند ارشد یک خانواده پنج نفره بود. پدر وی متولد آفریقای جنوبی و بزرگ شده انگلیس بود و یک مهندس بود و مادر وی نیز کانادیی و متخصص رژیم غذایی و یک مدل بود.

ایلان ماسک

ایلان در سن 10 سالگی اولین کامپیوتر خود را خریداری کرد و وقتی که تنها 12 سال داشت، توانست اولین بازی کامپیوتری خود را به نام Blastar بسازد. مجله Office Technology and PC این بازی را از ایلان ماسک به قیمت پانصد دلار خریداری کرد. بعد از مدتی این بازی بسیار محبوب شد و شهرت جهانی پیدا کرد. قطعا شما هم این بازی را دیده اید و یا ساعت‌ها آن را بازی کرده‌اید، اما نمی‌دانستید که یک پسر بچه هم سن شما این بازی را ابداع کرده است. این امر نشان دیدگاه متفاوت او از کودکی به دنیای پیرامون و علاقه و پشتکار او برای یادگیری علم برنامه نویسی داشت.

ایلان ماسک

ایلان ماسک بعد از مهاجرت به کانادا
ایلان ماسک پس از پایان دوره دبیرستان و در سال 1989 از طریق خویشاوندان مادرش به کانادا مهاجرت کرد و پس از گذراندن دوسال در دانشگاه کویینز، در سال 1991 این دانشگاه را رها کرد و به دانشگاه پنسیلوانیا رفت. او در آن‌جا در رشته‌های کسب‌وکار و فیزیک تحصیل کرد و دو مدرک لیسانس گرفت در این حین نیز برای کسب درآمد به هر شغل کم درآمدی راضی بود و کار می‌کرد. سپس برای ادامه تحصیل در دکترای رشته فیزیک به دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیای آمریکا رفت. اما ایلان تنها دو روز در آنجا دوام آورد.

زمانی‌که وی به دانشگاه استنفورد ورود کرد، مصادف شد با اوج‌گیری شرکت‌های نوپای اینترنتی. به دلیل علاقه شدید ایلان به این دنیا و داشتن ایده‌های مختلف، تصمیم گرفت تا اولین شرکت خود را به نام Zip2 راه‌اندازی کند. این شرکت یک راهنمای آنلاین بود که محتوای لازم برای سایت‌های بزرگی مثل «نیویورک تایمز» و «شیکاگو تریبون» را تامین می‌کرد. موفقیت او در این شرکت به حدی بود که بعد از مدتی شرکت کامپیوتری کامپک (Compaq)، شرکت ایلان ماسک را به قیمت 307 میلیون دلار خریداری کرد.سودی که از این معامله نصیب ایلان شد، حدود 22 میلیون دلار بود اما این تازه اول راه برای این دیوانه موفق بود.

شرکت پی‌پال (PayPal)

ایلان ماسک

پس از فروش شرکت Zip2 ایلان بیکار ننشست و وارد دنیای پرداخت‌های مالی و اینترنتی شد و شرکت X.com را ثبت نمود که بعدها و با ادقام با شرکت کانفینیتی (Confinity)، سرویس معروف  پی‌پال (PayPal) را افتتاح کردند. این سیستم یکی از موفق‌ترین سیستم‌های پرداخت بین‌المللی بوده که هم‌اکنون نیز برای پرداخت‌های بین‌المللی در یک شبکه داخلی و متمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد (استفاده از این سیستم برای ایرانیان طبق تحریم‌های جهانی ممکن نیست و درصورت مشخص شدن آن، دارایی‌های شما توسط سیستم بلوک خواهد شد).

PayPal

نتیجه ایجاد چینین سیستم پرداخت بین‌المللی این بود که شرکت بزرگ eBay شرکت PayPal را با قیمت 1.5 میلیارد دلار تصاحب کرد. در آن زمان ایلان ماسک 11% درصد سهام پی‌پال را در اختیار داشت.

شرکت اسپیس ایکس (Space-X)

دومین موفقیت بزرگ نیز ایلان ماسک را متوقف نکرد، بلکه تنها آرزوهای او را بزرگ‌تر کرد. به همین دلیل و در سال 2002 ماسک به سراغ علاقه‌مندی جدیدش یعنی صنعت فضانوردی رفت و شرکت اسپیس ایکس (Space-X) را راه انداخت. او با جاه طلبی تمام قصد داشت با این شرکت صنعت فضانوردی و سفرهای فضایی را وارد فاز جدیدی کند. او که بعد از کسب چند موفقیت شهرتی دست یافته بود، با مطرح کردن این ایده بیشتر موجب خنده سرمایه‌گذاران دیگر و شرکت‌های بزرگ حاضر در این صنعت شد و ایده‌های او در اینترنت سوژه تمسخر عده زیادی شده بود.

ایلان ماسک

اما همه این‌ها ایلان ماسک را از راه رسیدن به هدفش بازنداشت و او قدم به قدم پیش رفت، تا این‌که در سال 2008 توانست با ایده‌ها و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌داد اعتماد ناسا را نیز جلب کند. حال دیگر اوضاع متفاوت شده بود زیرا ناسا قرارداد جدیدی با شرکت Space-X بست که وظیفه انتقال محموله به ایستگاه‌های بین‌المللی فضایی را برعهده ایلان ماسک قرار می‌داد.

سرانجام در سال 2012 ماسک توانست موشک فالکن 9 (Falcon 9) را همراه با 450 کیلوگرم محموله به سلامت به ایستگاه بین‌المللی فضایی برساند و به‌عنوان اولین شرکت خصوصی که این‌کار را کرده بود، در جهان تاریخ‌ساز شود.

شرکت اسپس ایکس بعد از این موفقیت‌های بزرگ دیگری نیز دست‌یافت و اکنون ایلان ماسک به‌دنبال ایده‌هایی است که بتواند با آن سفرهای انسان را دگرگون سازد. بر همین اساس او در سال ۲۰۱۳ یک طرح مفهومی انقلابی را منتشر کرد؛ طرحی که می‌تواند صنعت حمل‌و‌نقل را به‌کلی متحول کند. او از این ایده با نام هایپرلوپ (Hyperloop) یاد می‌کند. این اختراع می‌تواند سرعت جابه‌جایی بین نقاط جغرافیایی مختلف را به شکل محسوسی افزایش دهد.

هایپرلوپ انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر دریافت می‌کند. در این سیستم افراد داخل کپسول‌های مخصوصی می‌نشینند و با سرعت باورنکردنی ۹۶۲ تا ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت جابه‌جا می‌شوند. باوجود تمام انتقادها، همچنان ایلان ماسک سرسختانه روی این پروژه‌ی انقلابی کار می‌کند.

شرکت تسلا (Tesla)

ایلان ماسک همواره به‌عنوان یک طرفدار محیط زیست یکی از مخالفان استفاده از سوخت‌های فسیلی بود. تسلا موتورز (Tesla Motors) نیز بر همین ایده سوار است که در سال 2003 تاسیس شد و ماسک نیز یکی از بنیان‌گذاران اصلی آن بود. او هم‌اکنون نیز به‌عنوان مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌کند.

جالب اینجا است که ایلان ماسک بابت پست مدیریت شرکت تسلا هیچ حقوقی دریافت نمی‌کند و تنها از ارزش افزوده قیمت سهم تسلا سودش را برداشت می‌کند. این حرکت ماسک تعجب بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار بورس آمریکا را به‌همراه داشت تا حدی که برخی او را دیوانه خطاب کردند.

بعد از آن تصمیم ایلان روی خروجی محصولات تسلا متمرکز شد وی در سال 2007 وعده تولید یک خودروی تمام برقی را داد که تنها در 3.7 ثانبه شتاب آن از صفر به یکصد کیلومتر برساعت برسد و با یک‌بار شارژ تا حدود 400 کیلومتر مسافت را طی کند. این وعده او در میان غول‌های خودروسازان جهان نیز فراری و پورشه و لامبورگینی و بوگاتی یک چالش بزرگ محسوب می‌شد. کاری که هیچ‌یک از آن غول‌های خودروسازی نتوانسته بودند تا آن زمان انجام دهند. هیچ‌کس انتظار نداشت تا خودروی Roadster به مشتریانش تحویل داده شود. اما در نهایت ناباوری ایلان ماسک از این خودرو در سال 2008 پرده‌برداری کرد تا دریچه جدیدی در دنیای خودروسازی دنیا باز شود. بعد از آن بود که دیگر نه‌تنها کسی ایلان ماسک را مسخره نکرد بلکه او را دیوانه‌ای موفق می‌نامند که بسیار جاه‌طلب بوده و تمامی ایده‌های به‌ظاهر مسخره را عملی می‌کند.

سهام تسلا (TSLA)

تسلا یکی از محبوب‌ترین و درعین حال عجیب‌ترین سهم‌های خودرویی در دنیا محسوب می‌شود که بازدهی بسیار زیادی را داشته است. از ابتدای حضور تسلا در بازار سهام و در سال 2010 میلادی، قیمت هر سهم شرکت تسلا حدود 17 دلار قیمت داشت. اکنون و در سال 2020 که مصادف با سالگرد 10 سالگی تسلا نیز هست، قیمت هر سهم تسلا در بازار سهام آمریکا بیش از 1400 دلار است. این یعنی بازدهی 7200% درصدی در یک بازه ده ساله. لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری بر روی سهام تسلا یک نوع سرمایه‌گذاری لایه‌ای (Layard Investment) محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال اگر درابتدای حضور تسلا در بازار سهام (سال 1389)، تنها دو میلیون تومان از سهم تسلا را خریداری می‌کردید، اکنون موجودی حساب شما پس از گذشت 10 سال به رقم یک میلیارد و ششصد و سی و سه میلیون تومان می‌رسید. به‌عبارتی دیگر بازدهی سرمایه‌گذاری شما حدود 81666% (این عدد اشتباه نیست!) بوده است.

تسلا سهمی که سود نمی‌دهد

همان‌طور که گفتیم شرکت تسلا با مدیریت ایلان ماسک از طریق عرضه اولیه عمومی و با قیمت حدود 17 دلار وارد بازار سهام آمریکا شد. اما اگر به اطلاعات این سهم مراجعه کنید با نکته‌ای عجیب روبرو می‌شوید که این سهم هیچ‌گونه سود سهام نقدی (Dividend) را به سهامداران خود پرداخت نکرده و نخواهد کرد.

شرکت تسلا:

شرکت تسلا همواره همواره بر این باور است که تمام درآمدهای شرکت را در مسیر تامین اعتبار و رشد و توسعه شرکت در آینده سرمایه‌گذاری کند و نتیجه این کار را در قیمت تسلا می‌توانید مشاهده کنید. این بالاترین سودی است که به سهامداران تسلا پرداخت می‌شود. بنابراین پیشبینی نمی‌کنیم سود سهام نقدی را در آینده بپردازیم.

در توضیح این مسئله آمده است که شرکت تسلا همواره بر این باور است که تمام درآمدهای شرکت را در مسیر تامین اعتبار و رشد و توسعه شرکت در آینده سرمایه‌گذاری کند و نتیجه این کار را در قیمت تسلا می‌توانید مشاهده کنید. این بالاترین سودی است که به سهامداران تسلا پرداخت می‌شود. بنابراین پیش‌بینی نمی‌کنیم سود سهام نقدی را در آینده بپردازیم.

مقایسه تسلا و تویوتا

تسلا با این روش ارزش‌گذاری سهام و همچنین گزارش‌های مثبت و فوق‌العاده خود در سال‌های اخیر، باعث شد تا در سالگرد ده سالگی تاسیس، ارزش این شرکت از غول بزرگ خودروسازی دنیا یعنی تویوتا (Toyota) نیز عبور کند و تسلا به رتبه اول دنیای خودروسازان جهان تبدیل شود.

تویوتا نیز در دنیای بازار سهام به‌عنوان سهمی قابل اعتماد و تقریبا با ثبات قیمت شناخته می‌شود که هرساله از محل سودهای انباشه شرکت، سودهای تقسیمی خوبی را به سهامداران خود پرداخت می‌کند، درحالی که اصل سرمایه سرمایه‌گذاران نیز در کمترین حالت ریسک قرار می‌گیرد. در این حالت دو استراتژی و سبک سرمایه‌گذاری مختلف شکل می‌گیرد.

اول این‌که ریسک کنید و سهام تسلا را خریداری کنید، بدون هیچ‌گونه سود تقسیمی و تنها از طریق ارزش افزوده بر روی قیمت سهم سود کنید.

دوم این‌که ریسک کمتری کنید و سهام تویوتا را خریداری کنید و هرساله از محل تقسیم سود سودهای خود را برداشت کنید.

نمودار مقایسه قیمتی دو سهم تسلا و تویوتا را در نمودار زیر می‌توانید مشاهده کنید:

ایلان ماسک

چگونه سهام تسلا بخریم؟

همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاری در بازار بورس آمریکا برای ایرانیان به دلیل تحریم‌ها ممنوع است. اما برخی از بروکرها این امکان را در اختیار ما ایرانیان قرار داده‌اند که از طریق معاملات CFD بتوانیم ارزش سهام تسلا و یا سایر شرکت‌های حاضر در بازار بورس آمریکا را معامله کنیم. دقت کنید که در معاملات CFD شما مالک سهم نیستید و تنها ارزش سهم را معامله می‌کنید، پس قانونا هیچ مالیاتی نیز برای معاملات خود نمی‌پردازید و نکته بعدی این‌که به دلیل این‌که شما مالک سهم نیستید، پس هیچ‌گونه سود تقسیمی نیز نمی‌توانید دریافت کنید. در این‌جاست که ارزش سهمی مثل تسلا که سود انباشته خود را تماما در راه توسعه شرکت خرج می‌کند و نتیجه آن را در قیمت سهام تسلا نمایان می‌سازد برای ما بیش از پیش مشخص می‌شود.

سخن آخر

استفاده از اشخاصی نظیر ایلان ماسک و ایده‌هایش در دنیای تکنولوژی و سرمایه‌گذاری برای ما یک فرصت استثنائی محسوب می‌شود که شاید هر صدسال یکبار این اتفاق رخ دهد تا بتوانیم با انیشتین دوران زمانه خود ملاقات کنیم. درسال 2018 قرارداد ایلان ماسک با شرکت تسلا به‌مدت ده سال تمدید شد و تسلا نیز در همین دوره تاکنون بیش از 400% رشد داشته است و ارزش این شرکت درحال حاضر حدود 274 میلیارد دلار است. ایلان ماسک در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «این تنها گام اول از برنامه‌ای گسترده است که بر اساس آن ارزش سهام تسلا باید در بازار بورس آمریکا به 650 میلیارد دلار برسد» و این تنها آغازی برای موفقیت یک دیوانه است.
می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس دنبال کنید.

3/5 - (3 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ابراهیم سهرابی
ابراهیم سهرابی
3 سال پیش

لایک داری

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

1
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!