تاریخ بروز رسانی: 1401/01/24

انتقال اشتباه ارز دیجیتال بین دو شبکه Erc-20 و Trc-20


فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال که یک حوزه نسبتاً جدید است، ریسک‌های خاص خودش را دارد. برای جلوگیری از اشتباهاتی که در این بازار اتفاق می‌افتد، لازم است تا معلومات لازم را کسب کنیم.

یکی از مسائلی که خیلی از فعالان بازار با آن درگیر بوده‌اند، اشتباهاتی است که در ارسال ارزهای دیجیتال پیش می‌آید. در این مقاله به بررسی کامل یکی از این خطاهای رایج، یعنی ارسال اشتباه بین دو شبکه Erc-20 و Trc-20 می‌پردازیم.


در این مقاله می خوانید

انتقال ارزهای دیجیتال از طریق یک سیستم واسطه، مثل صرافی‌های آنلاین یا کیف پول‌ها ممکن می‌شود. برای اینکه بتوانیم ارز دیجیتال خود را از چنین سیستمی جابه‌جا کنیم باید یک سری اطلاعات را به سیستم بدهیم.

برای جابه‌جایی ارزهای دیجیتال به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

  • اول باید اسم ارز دیجیتالی که قصد انتقالش را داریم، از لیست ارزهای دیجیتالی که در صرافی یا کیف پول داریم انتخاب کنیم. 
  • دوم شبکه‌ای که می‌خواهیم آن ارز دیجیتال را از طریقش انتقال دهیم باید مشخص شود. بسیاری از صرافی‌ها در بخش مربوط به برداشت رمز‌ارز، لیستی را به ما نشان می‌دهند که شامل شبکه‌هایی است که از طریق هرکدام از آن‌ها می‌توان ارز دیجیتال مورد نظر را انتقال داد. به‌این‌ترتیب دست کاربر را در انتخاب شبکه انتقال باز می‌گذارند. مثلا برای انتقال تتر از صرافی کوکوین، می‌توانیم شبکه‌های مختلفی را انتخاب کنیم.
  • گزینه سوم وارد کردن آدرس صحیح مقصد است. ارزهای دیجیتالی که ارسال می‌کنیم در این آدرس قرار خواهند گرفت.

تا وقتی که این اطلاعات درست ثبت شوند، مسئله خاصی در انتقال ارزهای دیجیتال نخواهیم داشت.

بیشتر اشتباهاتی که در واریز و برداشت ارزهای دیجیتال، بین آدرس‌های Erc-20 و Trc-20 پیش می‌آید، حاصل خطای ما در وارد کردن اطلاعات مربوط به انتخاب شبکه و یا آدرس حساب مقصد است. جالب است بدانید، این‌طور هم نیست که همیشه رخ‌دادن چنین اشتباهاتی باعث ازبین‌رفتن دارایی شما شود، بلکه گاهی سیستم طوری برنامه‌ریزی شده که تا حدی نسبت به دقیق نبودن اطلاعات انعطاف‌پذیر باشد.

در ادامه به بررسی اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام انتقال آن دسته از ارزهای دیجیتالی پیش می‌آیند که بر روی چند شبکه مختلف، قابلیت جابه‌جایی دارند. (مثل ارز دیجیتال تتر که بر روی چندین شبکه مختلف از جمله Trc-20، Erc-20 و Bep-20 قابل ارسال است).

اشتباهات رایج انتقال Erc-20 و Trc-20 در والت شخصی

برای بررسی بهتر اشتباهاتی که در زمان ارسال ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد، آنها را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنیم. این تقسیم‌بندی بر اساس این است که برای انتقال ارز دیجیتال، از صرافی استفاده می‌کنیم یا از یک کیف پول.

دسته اول این خطاها، مربوط به اشتباهاتی است که در هنگام برداشت ارز دیجیتال از حساب یک کیف پول رخ می‌دهد. این اشتباهات را در دو گزینه زیر بررسی می‌کنیم:

1) وارد کردن اشتباه آدرس مقصد

اگر آدرس مقصد غلط تایپی داشته باشد یا به‌جای آدرس حساب فرد موردنظر، آدرس شخص دیگری را وارد کرده باشیم، در صورت انجام و تائید تراکنش، دارایی ما قابل برگشت نخواهد بود.

لازم به ذکر است که بعضی از کیف پول‌ها به‌صورت اتوماتیک هنگامی‌که آدرس مقصد اشتباه املایی داشته باشد، آن را تشخیص داده و از انجام تراکنش خودداری می‌کنند. اما به‌هرحال باید در درست نوشتن آدرس مقصد دقت به خرج دهیم.

بنابراین سعی کنید که همیشه بعد از کپی کردن آدرس مقصد و قبل از ارسال نهایی، آن را چک کنید. معمولا چهار حرف اول و چهار حرف آخر آدرس را برای اطمینان از صحیح بودن آن چک می‌کنند.

2) اشتباه در انتخاب نوع آدرس مقصد یا شبکه انتقال

وقتی یک ارز دیجیتال را از یک ولت (کیف پول) به جایی انتقال می‌دهیم، باید بدانیم که امکان انتقال مستقیم یک رمز‌ارز بین دو شبکه Erc-20 و Trc-20 وجود ندارد. آدرس مبدا، شبکه انتقال و آدرس مقصد، نباید تفاوتی با هم داشته باشند و الزامی است که همیشه از یک نوع و همجنس باشند.

در هر حالتی به جز این، ارزهای دیجیتالی که منتقل کرده‌ایم، از بین خواهد رفت. دقت کنید که این حالت، فقط برای انتقال از کیف پول شخصی صدق می‌کند.

برای مثال می‌خواهیم مقداری تتر از شبکه Trc-20 (تتر شبکه ترون) که در یک کیف پول شخصی داریم را به آدرسی دیگر انتقال دهیم. در این حالت تنها راهی که موجب می‌شود دارایی ما سلامت به مقصد برسد، این است که شبکه انتقال نیز بر روی Trc-20 تنظیم شده باشد و آدرس مقصد هم متعلق به تتر Trc-20 باشد.

اگر در همین مثال (که آدرس اولیه تترها از نوع Trc-20 است)، آدرس مقصد یا شبکه انتقال یا هر دوی آن‌ها را از شبکه Erc-20 انتخاب کنیم و تراکنش انجام شود، تترهای ارسالی از بین خواهد رفت.

در ارسال از یک کیف پول شخصی، اگر هر سه گزینه آدرس مبدا، آدرس مقصد و شبکه انتقال از یک شبکه نباشند، یک اشتباه غیرقابل‌جبران رخ خواهد داد و ارزهای دیجیتال انتقال‌داده‌شده، قابل بازیابی نخواهند بود.

اشتباهات رایج انتقال Erc-20 و Trc-20 در صرافی آنلاین

دسته دومِ اشتباهات رایج، خطاهایی هستند که هنگام برداشت از مبدا یک صرافی آنلاین پیش می‌آیند. این خطاها را به دو بخش زیر تقسیم می‌کنیم:

1) واردکردن اشتباه آدرس مقصد

درصورتی‌که آدرس مقصد حاوی غلط تایپی باشد یا اشتباهی آدرس فرد دیگری را در صرافی ثبت کنیم، بعد از انجام تراکنش، تنها راهی که داریم این است که مشکل را با پشتیبانی صرافی در میان بگذاریم. ممکن است آن‌ها بتوانند ارزهای دیجیتالی که اشتباه ارسال شده را به‌حساب ما برگردانند.

2) اشتباه در انتخاب نوع آدرس مقصد یا شبکه انتقال

در ارسال ارزهای دیجیتال از یک صرافی، ضروری است شبکه انتقال و آدرس مقصد از یک جنس باشند. یعنی اگر برای انتقال تتر از شبکه Trc-20 استفاده شود، باید آدرس مقصدِ تراکنش هم از نوع تتر  Trc-20 باشد. در این حالت مهم نیست که تترهای ما در آدرس مبدا، روی چه شبکه‌ای قرار دارند.

بنابراین اگر آدرس مبدا با شبکه انتقال و آدرس مقصد متفاوت باشد، در انتقال ارز دیجیتال از صرافی به مشکلی بر نمی‌خوریم.

اما اگر شبکه انتقال و آدرس مقصد، ناهمسان و از دو شبکه جداگانه باشند، ارزهای دیجیتالی که ارسال کرده‌ایم به مقصد نمی‌رسند. به‌عنوان مثال اگر شبکه انتقال تتر را  Trc-20 انتخاب کنیم ولی آدرس مقصد ما از نوع Erc-20 باشد، اشتباه ما از نوع غیرقابل برگشت خواهد بود.

برای قابل‌لمس بودن این قضیه به یک مثال دیگر توجه می‌کنیم:

فرض کنیم من مقداری تتر در صرافی کوکوین دارم. حال می‌خواهم آن مقدار را به کیف پول تراست ولت خود ارسال کنم. برای این کار، بعد از رفتن به بخش برداشت ارز دیجیتال در صرافی و انتخاب ارز دیجیتال تتر، باید از لیست شبکه‌های انتقالِ تتر، گزینه دلخواهم را انتخاب کنم.

انتقال-اشتباه-بین-erc-20-و-trc-20

من در اینجا از شبکه Trc-20 استفاده می‌کنم. قبلا هم اشاره کردیم که به دلیل این‌که انتقال را از صرافی انجام می‌دهیم، بنابراین مهم نیست که تترهای ما در آدرس مبدا، روی چه شبکه‌ای قرار دارند.

همچنین در صفحه انتقال صرافی، باید آدرس مقصد را در بخش Wallet Address وارد کنم.

فرض کنیم من دو آدرس مربوط به تتر در تراست ولت را یادداشت کرده‌ام. یکی آدرس زیر که مربوط به تتر اتریومی (تتربر روی شبکه Erc-20) من است.

0x6025221860163b7C13071fdEDDc2204313d8c22b

و دیگری هم این آدرس که متعلق به تتر ترونی (تتر روی شبکه Trc-20) است.

TS3k5bjq5Hqg7E81S1bs7iX1dmZqH7HHtJ

حالا شما حدس بزنید. باید کدام یک از این دو آدرس را به‌عنوان حساب مقصد در نظر بگیرم؟

بله در این مثال چون شبکه انتقال از نوع Trc-20 انتخاب شده، باید آدرس مقصد هم متعلق به تتر Trc-20 (تتر شبکه ترون) باشد.

اگر در مثال بالا، آدرس مقصد بر روی شبکه اتریوم باشد، تترهای ارسالی ما به مقصد نخواهد رسید و اشتباه ما قابل برگشت نخواهد بود.

سخن آخر

باتوجه به اشتباهات متعددی که در زمان انتقال ارزهای دیجیتال، بین دو شبکه Trc-20 و Erc-20 پیش می‌آید. سعی کردیم انواع خطا را در این حوزه دسته‌بندی کرده و نتیجه هر اشتباه را خدمت شما توضیح دهیم. 

به‌عنوان یک اصل مهم، همیشه باید دقت داشته باشیم تا اطلاعات مربوط به انتقال ارزهای دیجیتال را به‌درستی ثبت نماییم. دقت در ابتدای کار از وقوع بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کند.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

حمیده آقایی پور

دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا بزرگی
مونا بزرگی
2 سال پیش

عالی بود

فریبا وکیلی
فریبا وکیلی
پاسخ دادن به  مونا بزرگی
1 سال پیش

سپاس از توجه شما

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!