یرن فایننس

تاریخ بروز رسانی: 1401/01/15

ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) چیست؟


با ایجاد ارزهای رمزنگاری‌ شده و ورود بلاک‌چین به سیستم‌های مالی، انقلابی بزرگ در دنیا ایجاد شده است. بلاک‌چین‌ها شامل قراردادهای هوشمند نیز هستند. این پیشرفت منجر به ایجاد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) شد.

سیستم‌های DeFi با قراردادهای هوشمند بدون دخالت انسان و تقریباً بدون واسطه عمل می‌کنند. در این مقاله ما به توضیح توکن یرن فایننس Yearn.Finance (YFI)، نحوه کار و همچنین نحوه سرمایه‌گذاری در سیستم Defi می‌پردازیم.


در این مقاله می خوانید

ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI)

یرن فایننس به گروهی از پروتکل‌ها گفته می‌شود که بر بستر بلاک‌چین اتریوم اجرا شده است و این فرصت برای کاربران فراهم می‌شود تا بتوانند با استفاده از خدمات وام و تجارت ارزهای دیجیتال، درآمد خود را بهبود ببخشند.

می‌توان گفت که یرن فایننس یکی از برترین پروژه‌های حوزه اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) شده است که خدمات خود را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به یک واسطه مانند بانک‌ها و بنگاه‌های سرمایه‌گذاری، ارائه می‌دهد.

برای درک بهتر این مطلب نگاه کوتاهی به موضوع دیفای خواهیم داشت. دیفای (DeFi) یک سیستم مالی جهانی و باز است که برای عصر اینترنت ساخته‌ شده است. همچنین جایگزینی برای سیستم‌های سنتی و کاملاً کنترل‌شده است. با استفاده از DeFi، بازارها همیشه باز هستند وهیچ مقام متمرکزی وجود ندارد که بتواند جلوی پرداخت‌ها را بگیرد یا دسترسی شما به هر چیزی را رد کند.

نحوه کارکرد یرن فایننس

یرن فایننس پروتکلی است که قراردادهای در بستر بلاک‌چین اتریوم و همچنین سایر صرافی‌های غیرمتمرکز روی آن اجرا می‌شوند مانند Balancer و Curve.

به‌این‌ صورت، کاربران اطمینان دارند که قراردادهای یرن فایننس و همچنین قراردادهای مربوط به Balancer و Curve در اتریوم مستقر می‌شوند تا خدمات تبلیغ‌شده را در اختیار کاربران قرار دهند.

یرن فایننس

چه کسی یرن فایننس را ایجاد کرده است؟

یرن فایننس به‌وسیله شخصی به‌نام آندره کرونژ(Andre Cronje) که یک توسعه‌دهنده مستقل بوده در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. جالب است بدانید که کرونژ هیچ بودجه‌ای برای پروتکل یرن فایننس دریافت نکرد و برخلاف دیگر توسعه‌دهندگان، قبل از راه‌اندازی هیچ واحدی از این ارز را برای خود رزرو نکرد.

آندره کرونژ تا حدی به این پروژه ایمان دارد، که ادعا کرده آخرین فردی خواهد بود که سرمایه خود را از آن خارج خواهد کرد.

در ژوئن سال ۲۰۲۰، پلتفرم یرن فایننس ارز رمزنگاری بومی خود، YFI را راه‌اندازی کرد.

اجزای تشکیل‌دهنده YFI

پروتکل یرن فایننس دارای چندین محصول مستقل است. شامل: APY، Earn، Zap و با استفاده از این ابزار به دنبال این هستند که کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را وام دهند یا معامله کنند.

APY (درصد عملکرد سالانه) - یک جدول داده است که نرخ بهره را در پروتکل‌های مختلف وام نشان می‌دهد.

EARN (درآمد) - تشخیص بالاترین نرخ سودی که کاربران می‌توانند برای وام دادن یک دارایی با جستجو در پروتکل‌های مختلف وام، مانند Aave یا Compound به‌دست بیاورند.

Zap - با استفاده از این قابلیت می‌توان با یک کلیک، چندین تجارت را انجام داد. به‌عنوان‌مثال، یک کاربر می‌تواند DAI را با yCRV (ارز رمزنگاری‌شده دیگر DeFi) در یک اقدام معامله کند. در مقایسه با سایر سیستم‌های دیفای، عملکرد یرن فایننس، باعث می‌شود که در کار و هزینه صرفه‌جویی بیشتری شود.

VAULTS (خزانه‌ها) - مجموعه‌ای از راهبردهای سرمایه‌گذاری برای ایجاد بالاترین میزان بازده از دیگر پروژه‌های DeFi است.

از ۳۰ آگوست سال گذشته، ۱۰ استراتژی در Vaults موجود است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با قفل‌کردن برخی ارزهای دیجیتال مانند DAI، USDC، USDT، TUSD یا sUSD در قراردادهای یرن فایننس که با سیستم‌عامل‌های تجارت Balancer و Curve DeFi فعالیت می‌کنند، ارز دیجیتال YFI را به دست آورند.

 ارز دیجیتال YFI

به‌این‌ ترتیب، یرن فایننس از فرایندی به نام تولید محصول بهره می‌برد که در آن کاربران، ارزهای دیجیتال را در پروتکل دیفای قفل می‌کنند تا ارز YFI بیشتری کسب کنند. هرچه مقدار دارایی‌هایی که کاربران در یک سیستم قفل می‌کنند بیشتر باشد، ارزهای بیشتری به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

این پروژه با جذب دارایی در حدودِ هشتصد میلیون دلار در اولین ماه فعالیتش توانست خود را به‌عنوان یکی از سریع‌ترین پروژه‌های دیفای در این زمینه مطرح کند.

آیا توکن YFI ارزش دارد؟

توکن YFI، ارز رمزنگاری‌شده‌ بومی سیستم‌عامل یرن فایننس است. هرشخصی که مالک مقداری از توکن YFI باشد، می‌تواند در امور مدیریتی و نحوه عملکرد این سیستم شرکت کند و حق رای داشته باشد. به‌عنوان مثال برای تصویب یک پیشنهاد در یرن فایننس، آن پیشنهاد به بیش از ۵۰٪ آرا نیاز دارد. هرکسی ممکن است پیشنهادی ارائه دهد اما فقط دارندگان YFI می‌توانند به آن رأی دهند.

توکن YFI عرضه کلی به تعداد 36٫666 توکن دارد. اما نکته قابل‌ توجه برای سرمایه‌گذاران این است که اگر دارندگان توکن YFI در رای‌گیری‌ها شرکت کنند، این تعداد می‌تواند افزایش یابد.

YFI برای تشویق کاربران به قفل‌کردن ارزهای رمزنگاری‌شده در یرن فایننس و قراردادهای آن در Balancer و Curve استفاده می‌شود.

هرکسی که دارای توکن YFI است می‌تواند درآمد جمع شده توسط پروتکل را به‌صورت پاداش دریافت کند. کاربرانی که در یرن فایننس فعالیت می کنند، برای استفاده از خدمات، مقداری کارمزد به سیستم پرداخت می‌کنند. بخش کوچکی از این درآمدها برای توسعه پلتفرم یرن فایننس، در اختیار توسعه دهندگان پروژه قرار می‌گیرد.

اما بخش دیگر آن، بین کاربرانی که توکن YFI را نگهداری می‌کنند، به‌عنوان پاداش توزیع می‌شود.

طبق سرویس تحقیقاتی Messari، ظرف یک هفته از راه‌اندازی توکن YFI بیش از ۴۶۰۰۰ دلار کارمزد جمع شده است. یعنی یرن فایننس می‌تواند با سرعت بالایی تولید شود تا بیست و یک میلیون دلار هزینه سالانه داشته باشد.

چرا باید از YFI استفاده کنیم؟

اگر بخواهید سود ارزهای دیجیتال خود را بدون نیاز به اعتماد به متولی یا واسطه به دست آورید، YFI می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر یرن فاینانس در انجام ادعایی که در نحوه عملکرد سیستم خود دارد، موفق شود؛ ممکن است یک سرمایه‌گذاری جالب باشد.

کیف پول‌های مناسب جهت نگهداری YFI

ارز YFI یکی از توکن‌های شبکه اتریوم است و می‌توانید برای نگهداری آن از کیف پول‌هایی که ارزهای این شبکه را پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. نوع استفاده شما از این ارز می‌تواند در انجام این انتخاب تاثیرگذار باشد.کیف پول‌های سخت‌افزاری (معروف به کیف پول سرد) مانند Ledger یا Trezor با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین، ایمن‌ترین گزینه را ارائه می‌دهند.

این کیف پول‌ها گران‌تر و استفاده از آن‌ها کمی دشوارتر است. بنابراین برای کسانی که دارای تجربه کافی و مقادیر زیادی از این ارز هستند پیشنهاد می‌شوند.

گزینه ساده‌تر و رایگان، کیف پول‌ نرم‌افزاری است. این کیف‌پول‌ها را می‌توان در تلفن هوشمند یا کامپیوترهای شخصی نصب کرد. مانند کیف پول تراست ولت (Trust Wallet). کیف پول‌های نرم‌افزاری برای انجام معاملات راحت‌تر هستند، اما از امنیت کمتری نسبت به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری برخوردارند. به‌این معنی که برای کاربران کم‌تجربه با مقادیر کمتری از توکن YFI مناسب‌ترند.

آخرین مورد هم کیف پول‌های آنلاین (تحت وب) است. به‌عنوان مثال کیف پول‌های شخصی در صرافی‌های آنلاین هم در این دسته قرار می‌گیرند. این کیف‌پول‌ها از امنیت کمتری نسبت به گزینه‌های دیگر برخوردار هستند.

استکینگ یا سپرده‌گذاری ارز YFI

کاربران یرن فایننس و دارندگان ارز YFI می‌توانند سهام خود را به روش‌های مختلف در سپرده‌گذاری قرار دهند و سود کسب کنند.

یک گزینه این است که به‌سادگی این ارز را نگه‌دارید و درصدی از هزینه‌های پلتفرم یرن فایننس را به دست آورید. به‌طور متناوب یک کاربر ممکن است تصمیم بگیرد YFI خود را در یک یا خزانه (VAULTS) سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاری در یک خزانه معمولاً بازده یا نرخ بهره بالاتری را برای کاربر فراهم می‌کند، اما به دلیل ناپایداری ماهیت خزانه‌ها با خطر بیشتری روبه‌رو می‌شود.

yearn.finance

نگاهی به نمودار قیمت ارز یرن فایننس YFIیرن فایننس با نماد اختصاری YFI در زمان نگارش این مطلب (۱۷ تیر ۱۴۰۰)، با ارزش بازار حدود ۱.۳۲ میلیارد دلار، در رتبه ۶۳ بازار قرار داشته و سهم ۰/۰۸ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد .

هر واحد از یرن فایننس در این روز با قیمت ۳۶۰۰۰ دلار، با احتساب نرخ تتر ۲۵,۰۹۰ تومان معادل ۹۰۳,۴۹۶,۹۳۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۶۵/۸۴ میلیون دلار است.

نمودار قیمت ارز یرن فایننس  YFI

نتیجه‌گیری

یرن فایننس اگر بتواند روند حرکتی رو به‌ جلوی خود را در حوزه DeFi و به‌طور خاص Yearn ،حفظ کند، مجموعه محصولات مالی غیرمتمرکز آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار خواهد گرفت. در این صورت افراد می‌توانند با استفاده از این سیستم و بدون دخالت یک شخص ثالث دیگر، در این بازار سپرده‌گذاری و سود کسب کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

محمد مهدی خسرو زاده

فارغ التحصیل رشته کامپیوتر و علاقه‌مند به تکنولوژی، بازار‌های مالی جهانی و عاشق دنیای زیبای ارز‌های دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!