رویداد توکن‌سواپ چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/10/12

رویداد توکن سواپ چیست؟


رویداد توکن سواپ (Token swap) یکی از رویدادهای معمول دنیای کریپتو است که می‌تواند موجب کاهش قیمت یا افزایش ارزش یک ارز دیجیتال شود.

توکن سواپ هنگامی رخ می‌دهد که یک رویداد مهم در مورد بلاک چین یا میزان عرضه ارز دیجیتال در حال رخ دادن است . از این رو برای هولدرها و معامله‌گران کریپتوکارنسی بسیار مهم است که نسبت به آن حساس باشند و بر اساس این رویداد استراتژی خود را تنظیم کنند.

اگرچه توکن سواپ یک رویداد فاندامنتال است و تحلیلگران بنیادی به بررسی آن می‌پردازند، اما تریدرها نیز به آن توجه ویژه‌ای دارند و از آن برای پلن معاملاتی خود استفاده می‌کنند و نسبت به رویدادهای بازار با چشم باز عمل می‌کنند.


در این مقاله می خوانید

برای اطلاع از رویدادهای مربوط به توکن سواپ کافی است سری به سایت کوین‌مارکت‌کال بزنید و با جستجوی عنوان توکن سواپ به رویدادهای پیش رو بپردازید و ببینید که آیا ارزی که نگهداری می‌کنید با این رویداد رو به رو است، یا خیر؟

قبل از هر چیزی باید رویداد توکن سواپ را از سواپ کردن توکن‌ها در صرافی‌ها جدا کنیم. هر دو واژه یکی است و ممکن است در مواقعی این دو را با هم اشتباه بگیریم. سواپ کردن توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز و کیف پول‌های ارز دیجیتال به تبدیل فوری دو ارز دیجیتال به یکدیگر گفته می‌شود.

این فرایند برای جلوگیری از اتلاف وقت و بهینه‌سازی کارمزد صورت می‌گیرد و از این جهت هر چه صرافی‌های غیرمتمرکز و کیف پول‌ها بتوانند این قابلیت خود را افزایش دهند، محبوب‌تر می‌شوند. البته پلتفرم‌های دیگری نیز هستند که سرویس‌های انتقال (Swapping) را ایجاد می‌کنند و حتی برای NFT نیز این قابلیت را فراهم کرده‌اند.

اما نکته‌ای که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود، رویداد توکن سواپ است که از رویدادهای فاندامنتال محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه داشت.

انواع توکن سواپ

توکن سواپ انواع مختلفی دارد و هرکدام نیز می‌تواند تأثیر متفاوتی بر قیمت بگذارد، از این رو نیاز است تا هر کدام را جداگانه بررسی کنیم و بر اساس هر کدام استراتژی متفاوتی داشته باشیم. البته این را مد نظر داشته باشید که توکن سواپ ممکن است که معانی دیگری نیز در کریپتوکارنسی داشته باشد.
البته در این مقاله سعی شده تا همه معانی آن بررسی شود ولی هنگامی که با این واژه در سایت‌هایی همچون کوین‌مارکت‌کال رو به رو شدید، حتماً توضیحات آن را به صورت کامل بخوانید تا مبادا استراتژی اشتباهی برای خودتان در قبال آن انتخاب کنید.

جا به جایی بلاک چین

توکن سواپ

شاید عموم تحلیل گران و فعالان کریپتوکارنسی، توکن سواپ را با این تعریف بشناسند. بر این اساس ممکن است یک پروژه که در حال بزرگ شدن است به تغییر بلاک چین خود بپردازد.

این تغییر می‌تواند ناشی از عوامل گوناگون باشد و برای همین بررسی اینکه چرا یک پروژه به تغییر بلاکچین خود اقدام کرده مهم است. همچنین اینکه یک پروژه به دنبال چه تغییراتی است نیز باید مد نظر قرار گیرد؛ بنابراین حتماً باید توضیحات پروژه نسبت به تغییرات را بررسی کرد.

اگر پروژه به اندازه‌ای بزرگ شده باشد که خودش به دنبال ایجاد یک بلاک چین برود و سپس بلاک چین خود را راه‌اندازی کند، اتفاق خوبی است. چراکه نشان می‌دهد این پروژه در حال رشد و گسترش است و می‌تواند در حد مطلوبی خود را اداره کند.

بیشتر بخوانید:

داشتن یک بلاکچین اختصاصی یعنی اینکه پروژه به اندازه‌ای بزرگ شده که اکنون سعی می‌کند خودش زیرساخت‌های لازم را نیز فراهم کند و به این صورت اقتدار خود را نشان دهد. این اتفاق می‌تواند باعث رشد قیمت پروژه شود چرا که خبر خوبی است و در نتیجه تیم پروژه قابلیت اعتماد را دارد.

در حالتی دیگر ممکن است یک پروژه از یک بلاکچین قوی به یک بلاکچین ضعیف‌تر نقل مکان کند که این حالت مناسبی نیست. چراکه در صورت خروج از یک بلاکچین قوی مثل اتریوم ممکن است آن توکن از انظار عمومی دور شود و همچنین نقل و انتقالات درون‌شبکه‌ای آن به خوبی کار نکند.

بنابراین به این رویداد نمی‌توان به اندازه کافی امید بست تا قیمت ارز رشد کند.

حالت سومی نیز وجود دارد که توکن سواپ در تغییر بلاکچین رخ می‌دهد و آن اینکه پروژه از یک بلاکچین ضعیف به یک بلاکچین قوی‌تر می‌رود یا اینکه از یک بلاکچین قوی به یک بلاکچین هم‌سطح دیگر به دلیل مزایای آن می‌رود. به عنوان نمونه هنگامی که پروژه‌های داخل اتریوم افزایش پیدا کردند این بلاکچین با مشکلات گوناگونی همچون افزایش کارمزد رو به رو شد.

در نتیجه بسیاری از پروژه‌ها سعی کردند بار خود را از اتریوم ببندند و به سایر بلاکچین‌ها همچون سولانا و بایننس اسمارت چین بروند تا بتوانند با کارمزد کمتر و سرعت بیشتری تراکنش‌های خود را انجام دهند.

به این جا به جایی توکن از یک بلاکچین به بلا‌کچین دیگر مهاجرت توکن (Token migration) نیز می‌گویند.

تغییر یا آپدیت قرارداد هوشمند

توکن‌ها همه بر بستر بلاکچین‌ها شکل می‌گیرند و از این رو نیاز دارند تا قرارداد هوشمند متناسب با بلاکچین را تهیه و بر اساس استانداردهای آن به تنظیم و برنامه‌نویسی پروژه خود بپردازند.

حال ممکن است که این قرارداد هوشمند در زمان‌هایی ناکارآمد باشد و نیاز باشد تا آن را اصلاح و بازنویسی کنند و یا آپدیت شود تا پروژه بتواند کارکرد بهتر و بیشتری داشته باشد. بنابراین همواره این احتمال وجود دارد که پروژه‌ها بخواهند به رشد و گسترش خود با تغییر یا آپدیت قرارداد هوشمند بپردازند.

این رویداد می‌تواند در کل به نفع پروژه باشد، مگر اینکه قرارداد هوشمند جدید دارای باگ‌ها و ایراداتی باشد که موجب کاهش کارایی پروژه شود.

بنابراین اگر با دقت بیشتری به مطالعه آثار قرارداد هوشمند و تغییرات آن بپردازید و دانش خود را در این زمینه بالاتر ببرید بهتر می‌توانید پیش‌بینی کنید که چه اتفاقی برای قیمت کریپتویی که به معامله و هولد آن می‌پردازید، قرار است رخ دهد.

تغییر در ساپلای ارز دیجیتال

تغییر در ساپلای ارز دیجیتال

سومین اتفاقی که ممکن است در مورد توکن سواپ با آن رو به رو شوید، تغییر در ساپلای ارز Supply (ارزهای دیجیتال در گردش) است. بسیاری از ارزهای دیجیتال می‌توانند تغییرات مهمی در نسبت عرضه خود در زمان‌های گوناگون داشته باشند تا از این طریق تعادل در عرضه و تقاضا را مدیریت کنند.

ممکن است تیم پروژه تصمیم بگیرد تا عرضه آن را بیشتر کند تا گردش آن در بازار بیشتر شود. اما اکثر پروژه‌ها بعد از مدتی سعی می‌کنند تا با کاهش عرضه (Token reduction) به مدیریت تورم عرضه‌های زیاد در ارز دیجیتال خود یا مقابله با کاهش قیمت ارز در زمان‌های گوناگون که ناشی از پروژه یا شرایط اقتصادی است بپردازند تا توجه رسانه‌ها، فعالان ارزهای دیجیتال و هولدرها را به خود جلب کنند.

این موضوع نیز می‌تواند به شدت قیمت ارز را دستکاری کند. اگر هولدر باشید، به احتمال زیاد در این بازه جای نگرانی نیست و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال از این گونه رویدادها حمایت و پشتیبانی می‌کنند. اما اگر تریدر هستید حتماً به این فکر کنید که چه استراتژی بر اساس ساپلای خواهید داشت.

ریبرندینگ

ریبرندینگ

بارها در میان ارزهای دیجیتال بحث ریبرندینگ مطرح می‌شود که البته در بسیاری از مواقع همراه با آپدیت قرارداد هوشمند یا جا به جایی بلاک چین است و بنابراین چند رویداد داخل یکدیگر ادغام می‌شوند. اما ممکن است که یک پروژه صرفاً بخواهد از جهت تبلیغاتی به ریبرندینگ بپردازد.

در این هنگام نام آن ارز دیجیتال تغییر می‌کند و ممکن است فرایندهای تبلیغاتی همچون ایردراپ و کمپین‌هایی برای آن تشکیل شود تا بتواند توجه بیشتری از افراد را به خود جلب کند. در این راستا، ممکن است قیمت ارز تغییراتی نیز داشته باشد.

اگر هولدر هستید به احتمال زیاد کیف پول‌ها به پشتیبانی از این موضوع می‌پردازند و نام ارز دیجیتال شما تغییر می‌کند و در صرافی‌ها نیز همین اتفاق رخ می‌دهد.

اما اگر تغییر نام و ریبرندینگ با رویدادهای دیگری همراه است حتماً به مطالعه سایر اتفاقاتی که در نسبت با پروژه قرار است رخ بدهد، فکر کنید و ببینید که آیا کیف پول و صرافی که شما با آن‌ها کار می‌کنید از رویدادهای پروژه حمایت می‌کنند یا نه؟

نکات مربوط به توکن سواپ

اولین موضوعی که باید در مورد رویداد توکن سواپ در نظر داشته باشید این است که این رویداد تأثیر بلندمدت می‌تواند بر قیمت ارز داشته باشد. بنابراین در ابتدا ممکن است به دلیل تغییراتی که در مورد پروژه ایجاد می‌شود و ترس هولدرها شاهد کاهش قیمت رمز ارز خودتان نیز باشید.

اما در بلندمدت مدت بسته به نوع فعالیت و استراتژی‌هایی که تیم دارد، می‌توان به رشد قوی ارز دیجیتال امید داشت. پس نسبت به توکن‌سواپ در کوتاه‌مدت نمی‌توان به طور دقیق تحلیل ارائه داد.

دومین موضوع حمایت و پشتیبانی کیف پول و صرافی از این صرافی است. اگر دیدید که در اطلاعات درج شده در مورد این رویداد نام کیف پول یا صرافی وجود ندارد حتماً پیگیر این قضیه شوید چرا که ممکن است ارزهای دیجیتال شما بلوک شود و برای آزادسازی آن‌ها دچار دردسر شوید.

عموماً صرافی‌ها و کیف پول‌ها همراه رویدادهای توکن سواپ هستند اما اگر دیدید که از آن پشتیبانی نمی‌کنند سریعاً ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول و صرافی که تغییرات را ساپورت می‌کند، انتقال دهید.

سومین موضوع در مورد استخرهای نقدینگی است. اگر ارزهای دیجیتال خود را در استخرهای نقدینگی نگهداری می‌کنید، حتماً قوانین تغییراتی که قرار است اتفاق بیفتد را مطالعه کنید. بهترین کار این است که موقتاً آن‌ها را از استخر نقدینگی خارج کنید تا دچار مشکلات زیادی نشوید و بعد بتوانید دوباره راحت‌تر و سریع‌تر به پول خود دست پیدا کنید.

جمع‌بندی

عده‌ای ممکن است فضای فاندامنتال کریپتوکارنسی را در نظر نگیرند و در مورد تأثیر رویدادهای آن بگویند که این رویدادها تأثیر ناچیزی می‌گذارند. اما برای اینکه بتوانید در فضای کریپتوها به خوبی کار کنید و کمترین دردسر و ضرر را ببینید باید آشنایی کافی با فاندامنتال آن داشته باشید.

رویدادهای گوناگون یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحلیل بنیادی کریپتوکارنسی است و یکی از رویدادهای بزرگ آن نیز همین رویداد توکن‌سواپ است که یک پروژه از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر می‌رود، میزان ساپلای آن تغییر می‌کند یا با ریبرندینگ فضای جدیدی ایجاد می‌کند.

بنابراین برای اینکه بتوانید یک معامله‌گر حرفه‌ای باشید نیاز است تا نسبت به اتفاقاتی که در فضای کریپتوکارنسی رخ می‌دهد، آشنا باشید و بدانید که در بازار چه خبر است. در غیر این صورت ممکن است با نوسانات شدیدی که در بازار و ارزها رخ می‌دهند، شوکه شوید. اما در صورت آگاهی نسبت به مسائل کاملاً متوجه تغییرات خواهید بود و با پیش‌بینی آن‌ها می‌توانید سود بالایی نیز کسب کنید. 

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!