به دلیل تغییر روش در عرضه اولیه به مدل بوک بیلدینگ، مقاله‌ی زیر دیگر کاربردی نیست. مقاله روبرو را بخوانید

نکات مهم خرید عرضه اولیه

چه کسی عرضه اولیه مرا خورد؟!

من در خرید عرضه اولیه با مشکل روبرو می‌شوم

سهام عرضه اولیه من رو دزدیدند – دارن باهاش پولدار می‌شن!


نکات کلیدی برای خرید عرضه‌های اولیه

سلام دوست گرامی،

اگر تاکنون برای خرید عرضه اولیه تلاش کرده باشید، حتما احساس تلخ مشکلات در خرید عرضه اولیه را تجربه کرده‌اید.

اما علت این مشکلات چیست؟ بارها در آموزشگاه تالار بورس دانشجویان به من می‌گویند ما از ساعت‌ها قبل مشغول خرید عرضه اولیه آن روز بودیم ولی هرچه کردیم نشد!

 

چرا خرید عرضه اولیه حساس شده است؟

علت این است که در سال‌های اخیر اکثریت عرضه‌های اولیه در مدتی کوتاه، با سود همراه بودند. ۲۰ یا ۳۰ یا حتی ۵۰ درصد و یا بالاتر در مدت بسیار کوتاه! و حساس شدن این موضوع به خاطر این است که همواره تمام کسانی که می‌خواهد عرضه اولیه بخرند نمی‌توانند و این عرضه‌های اولیه به همه نمی‌رسد. البته گاهی هم ممکن است پس از عرضه اولیه قیمت سهام هرروز کاهش پیدا کند و این موضوع یک چیز قطعی نیست.

چه کسی عرضه اولیه مرا خورد؟

دانلود کامل فایل PDF مقاله

اکنون وقت خواندن این مقاله را ندارید؟

اینجا را کلیک کنید و فایل PDF کامل مقاله را دانلود کنید

چرا سهام عرضه اولیه به همه نمی‌رسد؟

فرض کنیم در خیابان بقلی ما که خیابان شلوغی است قرار است فردا ساعت ۱۲:۴۰ دقیقه نذری قیمه پلو پخش شود. به همه کشور هم اطلاع رسانی می‌شود که فردا اینجا نذری داده خواهد شد. قطعا در این مثال همه کشور نمی‌توانند به این خیابان مراجعه کنند، ولی با توجه به اینکه خرید و فروش سهام به صورت آنلاین انجام می‌شود همه کشور می‌توانند برای دریافت نذری مراجعه کنند. حالا همه به خیابان بقل آمده‌اند. فرض کنیم ۵۰.۰۰۰ نفر مراجعه کرده‌اند و می‌گویند راس ساعت ۱۲:۴۰ فقط به ۱۰.۰۰۰ نفر نذری خواهیم داد و بیشتر نداریم. به دست هر کدام از این افراد هم یک دکمه بیسیم می‌دهند که باید راس ساعت ۱۲:۴۰ دکمه را فشار دهید و به ۱۰.۰۰۰ نفر اول نذری را می‌دهیم که دکمه را زودتر فشار دادند. در این میان عده‌ای زودتر از ۱۲:۴۰ فشار می‌دهند و فکر می‌کنند زرنگی کرده‌اند و به آنها می‌رسد ولی اشتباه کردند و درخواستشان حذف می‌شود. عده‌ای هم راس ساعت ۱۲:۴۰ و عده‌ای چندین ثانیه بعد دکمه را می‌زنند. همه تقریبا یک کار درست را انجام داده‌اند. اما درخواست فقط ۱۰.۰۰۰ نفر در سیستم ثبت می‌شود و بقیه باطل می‌شود و دیگر غذا تمام می‌شود و به کسی نمی‌رسد. در خرید عرضه اولیه هم، این چنین است و سفارش ۱۰.۰۰۰ نفر که به موقع سفارش داده باشند پذیرش می‌شود و حتی اگر سفارش شما ۱ میلی ثانیه از نفر ده‌هزارم دیرتر در سیستم ثبت شود، سفارش شما باطل می‌شود. و ما می‌گردیم دنبال اینکه چه کسی عرضه اولیه من را خورد؟!

این مقاله را هم بخوانید: عرضه‌های اولیه چیست؟

عرضه‌های اولیه یا حملات DDOS ؟!

حالا فرض کنیم آن دکمه کامپیوتری که برای سفارش باید فشار می‌دادیم نبود. و همه باید ساعت ۱۲:۴۰ از یک در عبور می‌کردیم، احتمالا هزاران نفر زیر دست و پا له می‌شدند… اما در اینترنت هم چنین مساله‌ای وجود دارد. حدود ۱۰ سال پیش وقتی تازه خرید بلیط کنسرت اینترنتی بود و می‌خواستم بلیط کنسرت استاد شجریان رو تهیه کنم با توجه به اینکه متقاضی خرید بلیط چند برابر تعداد صندلی‌ها بود، سایت فروش بلیط ساعتی را مشخص کرد و من در آن ساعت آماده بودم. اما ناگهان سایت قطع شد و نتوانستم بلیط خریداری کنم. چه کسی بلیط من رو خورد؟ هیچی. سرور از کار افتاد. به دلیل اینکه همه در یک لحظه مراجعه کردند و سرور کشش این همه حضور را نداشت در واقع حملات اینترنتی DDOS هم به همین صورت انجام می‌شود و حتی سرورهای شرکت ماکروسافت هم به همین طریق از کار می‌افتد. و چند روز بعد با بهبود سرورها فروش آنلاین موفق بالاخره انجام شد. اما آیا به همه متقاضیان بلیط کنسرت رسید؟ خیر.

کارگزاری مقصر است؟

همه کارگزاری‌ها تلاش می‌کنند Serverهای خودشون را اونقدر قوی کنند که مشکلات نرم افزاری موجب عدم رضایت مشتری‌هاشون نشه ولی گاها می‌شنویم که مشکلات نرم افزاری (یا حتی سخت افزاری) گریبان‌گیر تعدادی کارگزاری میشه و مشتریان اون کارگزاری ناراضی می‌شوند و مرتبه بعد تعدادی دیگر با مشکل روبرو می‌شوند و ایندفعه برعکس می‌شود. اما در نهایت باید بدانیم که وقتی ما نمی‌توانیم سهام عرضه اولیه بخریم، شخصی دیگر مثل ما خرید می‌کند چون تعداد نفرات محدود است و کارگزاری ما نمی‌تواند از نخریدن ما در سهمیه آنلاین هیچ سودی ببرد و یا آنرا برای خودش بردارد. فقط افراد دیگری مثل ما توانستند خرید کنند که این محدود است. اما عموما اکثر مشتریان از این ماجرا باخبر نیستند و فکر می‌کنند حق‌شان رو کسی خورده.

چگونه شانس خود را برای خرید عرضه اولیه بالا ببریم؟

تا اینجا پذیرفتیم که عرضه اولیه به همه نمی‌رسد و اگر به ما نرسد سهم ما را شخص یا گروهی خاص نمی‌خورد، به شخصی دیگری می‌رسد مثل ما و او هم یک سهامدار است که آنروز برای خرید تلاش کرده است. اما تنها کاری که می‌توان کرد رعایت موارد زیر است که ما به خاطر اشتباهات از عرضه اولیه جا نمانیم و مابقی را به شانس بسپریم:

 1. فقط راس ساعت گفته شده کلیک کنید
  عموما ساعت عرضه‌های اولیه برای مشتریان آنلاین، بعد از ساعت کاری بازار است و ساعت ۱۲:۴۰:۰۰ می‌باشد. توصیه می‌شود راس ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه و صفر ثانیه دکمه ثبت سفارش را کلیک کنید. نه یک ثانیه دیرتر نه یک ثانیه زودتر.
 2. از ساعت بالای کارگزاری استفاده کنید
  بهترین حالت این است که موقع ارسال سفارش از ساعت بالای صفحه کارگزاری استفاده کنید.
 3. فقط تعداد مجاز را بنویسیم نه بیشتر
  تعداد سهام مجاز برای خرید عرضه اولیه محدود است و در صورتی که سهمیه هر نفر ۴۰۰ سهم باشد و شما ۴۰۱ سهم را وارد کنید سفارش شما باطل می‌شود.
 4. قیمت تعیین شده را وارد کنید
  قیمت سهام در روز عرضه اولیه برای همه مشتریان آنلاین ثابت است و دامنه نوسان ۵ مثبت و منفی در آنروز وجود ندارد و شما نباید ۱ ریال بالا یا پایین‌تر قیمت را وارد کنید.
 5. کمتر از ۱۰۰ هزار تومان نباشد
  ممکن است شما پول کمتری داشته باشید و بخواهید سهام کمتری سفارش دهید. اشکالی وجود ندارد. اما دقت کنید اگر جمع مبلغ خرید شما کمتر از ۱۰۰هزار تومان بشود سفارش شما به خاطر قوانین خرید و فروش آنلاین سهام باطل می‌شود.
 6. حساب کارگزاری شارژ باشد و از محل لینک بانک استفاده نکنیم
  حتما قبل از خرید سهام حساب کنید که چه مقدار باید حساب کارگزاری خودتون رو شارژ کنید. به این مبلغ نیم درصد کارمزد هم اضافه کنید. اگر هم چند هزار تومان حساب شما بیشتر بود اشکالی ندارد و از خطای محاسباتی احتمالی شما جلوگیری می‌شود. بعضی سهامداران، حساب کارگزاری خودشون رو به کارگزاری لینک کرده‌اند تا در لحظه سفارش خرید از آن محل برداشت صورت بگیرد. این کار باعث کندی می‌شود. هرگز برای خرید عرضه اولیه از این امکان استفاده نکنید و حتما حساب خود را به اندازه شارژ کنید.
 7. تعداد، قیمت و ساعت عرضه را دنبال کنید
  از طریق سایت TSETMC بخش پیغام‌های ناظر بازار و یا کانال تلگرام تالار بورس ساعت دقیق عرضه، قیمت و تعداد را دنبال کنید. معمولا حدود یک ساعت قبل از عرضه این اطلاعات منتشر می‌شود و شما باید پیام‌های ناظر بازار را دنبال کنید. ضمنا گاهی ممکن است ساعت عرضه به تاخیر بی‌افتد و شما باید پیام‌های ناظر را همواره چک کنید و صفحه پیام‌ها را Refresh کنید.
 8. از مرورگرهای قدرتمند و به روز استفاده کنید
  بهتر است از Google Chrome و یا Firefox استفاده کنید. توجه کنید که آخرین نسخه از این نرم افزار روی سیستم شما نصب باشد. اگر اطلاع کافی ندارید، آموزش به روزرسانی گوگل کروم و یا آموزش به روزرسانی فایرفاکس را بخوانید.
 9. فندق شکن! یا پروکسی روی سیستم نباشد
  دقت کنید، هنگام خرید و فروش سهام همواره از vpn ها و proxy ها برنامه‌های رایگان و غیررایگان اینگونه استفاده نکنید. زیرا به جز موضوع امنیت، اینترنت شما کند می‌شود.
 10. صفحات اضافی را ببندید
  در هنگام خرید صفحه‌های غیرضروری را ببنید تا سرعت اینترنت شما کاسته نشود.
 11. صفحه را Refresh کنید
  حتما چند دقیقه قبل از زمان بازگشایی نماد، صفحه ارسال سفارش خود را رفرش کنید تا اگر از صفحه خارج شده‌اید، زمان برای ورود دوباره داشته باشید.

این فیلم آموزشی را ببینید: فیلم آموزش کار با سایت TSETMC

 

خیلی هم سخت نگیرید. خرید هم نشد اشکالی ندارد

عرضه‌های اولیه معمولا با سود همراه می‌شوند. اما مبلغ و تعداد آنها معمولا بسیار کم است. برخی ۱۰۰ هزار تومان ، برخی ۲۰۰ هزار تومان و… بنابراین اگر این عرضه سود زیادی هم داشته باشد ممکن است سود هر نفر در حد چند ده هزار تومان باشد. بنابراین اگر هم خرید نشد اتفاق بدی نمی‌افتد. واقعیت این است که عرضه‌های اولیه محدود است ولی بازار بورس نامحدود. اگر شما توانایی خودتان را برای خرید سهام خوب بگذارید هیچ محدودیت مبلغی ندارید و می‌توانید در طول روز بدون هیچگونه شرط و شروط و تعیین زمان و تعداد خاص هر مقدار که می‌خواهید سهام بخرید و حتی ۱۰ها و صدها میلیون تومان سود کنید. پیشنهاد می‌کنم بازار را فراموش نکنید و برای خرید سهام خوب همواره تلاش کنید. می‌توانید از دوره‌های تخصیص آموزشگاه تالار بورس در این زمینه استفاده کنید.

جمع بندی

در مجموع خوب است که شما این موضوع را تجربه کنید و تلاش برای آن اشکالی ندارد. اما نکات کلیدی ذکر شده بالا را به دقت عمل کنی و اگر هم نشد، نشد. خرید عرضه اولیه مثل بازی چرخیدن دور صندلی‌ها است که همیشه تعداد صندلی‌ها از تعداد بازیکنان کمتر است و همیشه یک یا چند نفر نمی‌توانند روی صندلی بنشینند. سعی کنید در بازار بورس با مدیریت سبد و قوانین بقا در بورس خرید و فروش کنید و اصل تمرکز و تفکر خود را به قوی شدن در بازار سهام و تجربه و یادگیری برای موفقیت در این بازار بپردازید.

موفق باشید

حامد ثقفی

حامد ثقفی

چه کسی عرضه اولیه مرا خورد؟

دانلود کامل فایل PDF مقاله

اکنون وقت خواندن این مقاله را ندارید؟

اینجا را کلیک کنید و فایل PDF کامل مقاله را دانلود کنید

 • مجید افشار گفت:

  از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما قرار میدهید و نیز اطلاعات تان را به اشتراک میگذارید بینهایت سپاسگذارم
  مطمئن باشید قدر انرا میدانیم

 • حسین گفت:

  بسیار عالی بود.سپاس از شما

 • حسن گفت:

  دست مریزاد انشالله در کارتون موفق باشید و از آگاهی که به ما میدین ممنون

 • آرمین گفت:

  سلام جناب ثقفی استاد گرانقدر
  کلیپ صوتی بزارید تو تلگرام
  خیلی صداتون جذابه
  متشکرم از شما

  • سلام.
   ممنونم از نظر شما.
   فایل‌های صوتی دیگری هم به زودی منتشر می‌شود.
   موفق باشید

 • رضا گفت:

  تشکر از راهنمایی شما خیلی خوب بود

 • محسن گفت:

  سپاسگزارم جناب حامد ثقفی.

 • سینا گفت:

  خیلی موافق نیستم که کارگزاری با دستکاری در عرضه اولیه بین مشتری های خودش هیچ سودی نمیبره. مسلما با اولویت دادن به مشتریهای با ارزش میشه از مهاجرت اونها به کارگزاری دیگه جلوگیری کرد. مخصوصا که هیچ مانعی برای خرید سهام از کارگزاریهای مختلف وجود نداره.
  یه مسئله دیگه اینه که کارگزاریهای مختلف عملکرهای متفاوتی دارن. کارگزاری هست که سی ثانیه قبل از شروع عرضه اولیه ثبت سفارش میکنه و اکثر اوقات سهم به آدم میرسه.

  ولی شدیدا قبول دارم که ملت برای چندرغاز سود سر عرضه اولیه رقابت میکنن. واقعا با این محدودیتهای خرید عرضه اولیه سود صد درصدی هم چیزی عاید آدم نمیکنه.

  • در بخش خرید آنلاین عرضه اولیه، کارگزاری‌ها نمی‌توانند هیچ دخالتی انجام دهند و صرفا از طریق یک API سفارشات را به هسته مرکزی سازمان بورس ارسال می‌کنند. همچنین سفارشاتی که قبل از ساعت مقرر به هسته معاملات ارسال شود همان لحظه reject می‌شود و بیشتر موجب کندی سیستم می‌شود و برای همین چنین اتفاقی نمی‌افتد. البته عرضه اولیه ۲ بخش است بحث اولویت دهی شما صحیح است، یکی بخش کشف قیمت، دومی بخش خرید مشتریان آنلاین، که در بخش اول کارگزاری‌ها برای مشتریان حقوقی و یا پرگردش می‌توانند مقدار بیشتر اختصاص دهند. اما نکته این است سهمیه مشتریان آنلاین و سهمیه کشف قیمت متفاوت است و غیر قابل انتقال به یکدیگر هستند و سهمیه آنلاین فقط به مشتریان آنلاین می‌رسد و غیر قابل دستکاری است.

  • مهدی گفت:

   تکنولوژی اولویت دهی به سفارشات مشتریان بر اساس عملکرد اون هم در کسر ثانیه خیلی پیچیده و پر هزینه است! مسلما نیاز به این همه هزینه نیست و کارگزاری ها از سهمیه کشف قیمتشون به مشتریان پر گردش اختصاص می دن. نیازی به دستکاری سفارشات آنلاین نیست!
   ضمنا چون سیستم مدیریت سفارشات آنلاین OMS مستقیما به هسته معاملات متصل است و در واقع سیستمی وجود ندارد که سفارشات را یکجا جمع کند و بعد ارسال کند بنابراین ارسال سفارش قبل از عرضه به هسته غیر ممکن است. در مواردی که به نظر چنین کاری ممکن می آید درواقع کندی سرور های کارگزاری موجب بروز اختلاف زمان بین ثبت سفارش و ارسال آن به هسته شده است. به عبارت دیگر به صورت کاملا اتفاقی زمان کند شده توسط سرور با زمانی که زودتر سفارش را ارسال کرده اید یکی شده است.

 • علی گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  بابت مطالب ارزشمندتون ممنون و سپاسگزارم. اگر میشه راجع به مسائل تکنیکی و نحوه ی تحلیل سهام ها در شرایط کنونی هم مطلب بگدارید.

 • حمید گفت:

  سلام،
  در قسمت نظرات در خصوص کشف قیمت گفتید.
  سوالی همیشه توی ذهن من وجود داشته و اونم در مورد فرآیند کشف قیمت هست.
  توی کشف قیمت فقط قیمت داده میشه یا معامله ای هم انجام میشه؟
  و اینکه به کسانی که در کشف قیمت شرکت میکنند، سهام 100 تومنید اده میشود و اونها با قیمت کشف قیمت شده میفروشند؟

  • سلام
   عرضه اولیه در واقع اولین روزی است که سهام در بورس از مالکیت سهامداران اصلی به عموم عرضه می‌شود. و از فردای عرضه اولیه، شرایط این سهام مانند بقیه سهام‌ها خواهد بود. اما در روز عرضه‌اولیه ، سهام در دو بخش به فروش می‌رسد. اول فرایند کشف قیمت: در فرایند کشف قیمت، سهامداران بزرگ نرخ‌هایی را به کارگزاری اعلام می‌کنند و با توجه به تحلیلی که انجام داده‌اند می‌گویند تا فلان قیمت خرید انجام دهید و بالاتر نخرید. شرکت عرضه کننده هم قیمت جذاب برای عموم را قبلا بررسی کرده و سعی می‌کند قیمتی عرضه کند که متقاضی به اندازه داشته باشد. فرض کنید قرار است ۲۰ میلیون سهم یک شرکت به صورت عرضه اولیه در بازار به فروش برسد. طبق هماهنگی سازمان بورس، این عرضه به ۲ بخش تقسیم می‌شود. مثلا بخش کشف قیمت ۸ میلیون سهم و بخش معامله‌گران آنلاین ۱۲ میلیون. حالا در فرایند کشف قیمت ۸ میلیون سهم بین کارگزاران تقسیم می‌شود. البته کارگزاری موظف است این ۸ میلیون سهم را بین مشتریان خود با رعایت عدالت تقسیم کند و معمولا این بخش را به سهامداران حقوقی و یا با گردش معاملاتی بالا تقسیم می‌کند و البته از طرف سازمان بورس محدودیت‌هایی برای سقف مجاز تخصیص برای هر مشتری، به کارگزار اعلام می‌شود. پس از این تخصیص و حدود یک ساعت بعد، معامله‌گران آنلاین می‌توانند خرید خود را انجام بدهند. که در این مقاله به موضوع سهمیه معامله‌گران آنلاین پرداختیم. در این زمان سازمان بورس اعلام می‌کند مثلا هر مشتری آنلاین مجاز است حداکثر ۸۰۰ سهم خریداری کند. و همه باید با قیمت کشف شده و راس ساعت اعلام شده، سفارش خود را وارد سیستم کنند. در این زمان فقط معامله‌گران آنلاین می‌توانند خرید کنند و فرقی نمی‌کند از کدام کارگزاری. در این مثال حدودا ۱۵.۰۰۰ نفر می‌توانند خرید آنلاین انجام دهند و هر کسی که پس از ساعت اعلام شده، زودتر سفارش خود را ثبت کند می‌تواند خرید کند. که گاها متقاضی خرید چند برابر تعداد سهام قابل فروش است.

 • زهرا تی جی گفت:

  با عرض سلام و تشکر
  میخواستم در مورد بهترین راه برای اینکه فردای روز عرضه اولیه یا در کل دو سه روز ابتدایی بشه اون سهم رو خرید ، توضیح بدین . یعنی چکار کنیم که اول صف بیفتیم. میشه اردر فردا رو امروز بگذاریم? یعتی خودمون ماکسیمم قیمت فردا رو محاسبه کرده و اردر رو روز قبل بگذاریم?
  یک سوال مهم دیگه هم دارم، اگر برفرض من امروز یک اردر بگذارم با تاریخ انقضای نامحدود، این اردر میره توی صف، حالا فردا که پنج درصد به قیمت اضافه شد اگر من فقط قیمت خریدم رو اول صبح یعنی ساعت هشت و نیم ویرایش کنم، آیا اردر من نوبت قبلی خودش در صف رو حفظ میکنه یا بر اساس زمان ویرایش من میره آخر صف?

  • سلام
   برای اینکه روزهای عرضه اولیه ابتدای صف قرار بگیرید، تنها راه این است که راس ساعت 8 و 30 دقیقه صبح سفارش خودتون رو روی آستانه بالای قیمت (5+%) ثبت کنید و نمی‌توانید از روز قبل این کار را انجام دهید. اما با توجه به اینکه هزاران نفر مثل شما مایلند سر صف قرار بگیرند، تقریبا به صورت تصادفی شما در صف قرار خواهید گرفت.
   در مورد سوال دوم شما که order بگذارید با انقضای نامحدود (معتبر تا لغو) هر زمانی که شما یک سفارش رو ویرایش کنید، در قیمت مورد نظر به انتهای صف خواهید رفت و نوبت قبلی باطل می‌شود. حتی اگر فقط تعداد را ویرایش کنید شما به انتهای صف می‌روید.

 • جمشید آقائی گفت:

  متشکر ، مطالب خیلی خوب و آموزنده بود

 • امیر گفت:

  باسلام
  تمام نوشته ها درست….ولی پشت پرده بازهم اتفاقاتی میافتد که حتی خود شما هم نمیدانید شاید کارگزاریها اطلاع داشته باشند ولی برای موقعیت خودشان هم که شده سکوت میکنند……
  اولآ سئوال پیش میاید که چرا در قیمت گذاری ما نمیتوانیم شرکت کنیم؟
  و بعد از قیمت گذاری در صف خرید چه کسانی در سر صف میباشند؟
  که هیچکدام از ما حتی سایه اش را هم نمیتوانیم ببینیم…چه برسد که بتوانیم مثلآ در روز بعد خرید کنیم, و فقط به عنوان سیاهی لشکر از ما استفاده میشود.
  و داستان ادامه دارد……….

 • الناز گفت:

  سپاس از مطلب مفیدتون.

 • محمد گفت:

  سلام، اینکه گفته اید راس ساعت 12:40باید اقدام کنیم، به نظرم چند ثانیه جلوتر هم ثبت سفارش انجام می شود مثلا 12:39:50

  • سلام. البته ممکن است به دلیل زود کلیک کردن، سفارش شما لغو شود و معمولا نتیجه آن را چند دقیقه بعد می‌توانید مشاهده کنید.

 • محمد رضا گفت:

  با سلام، من از طریق سامانه کارگزاری ام تعدادی سهام عرضه اولیه موسسه ثامن را خریداری کردم لیکن علیرغم کسر مبلغ آن از حساب بانکی ام تاکنون به سبد سهام اضافه نشده است. چه اتفاقی افتاده و نظر شما در این خصوص چیست؟ با تشکر

  • سلام
   شما عرضه اولیه نخریده‌اید. شما در پذیره نویسی شرکت کرده‌اید.
   با امور سهامداران شرکت ثامن تماس بگیرید و اطلاعات بیشتر و زمان حضور این شرکت در بورس را جویا شوید.

 • میثم گفت:

  سلام استاد – ممنون که وقت میذارید و نتیجه زحماتتون رو به رایگان در اختیار مردم میذارید
  همسر بنده در کلاس های آموزشگاه شما شرکت میکنن – چند تا سوال برام پیش اومده بود که تو نظرات دوستان پرسیده بودند و شما جواب داده بودین و جواب سوالاتم رو گرفتم – ممنون که حوصله میکنید – موفق باشید

 • جلالی فر گفت:

  سلام من سال 92سهام موسسه نور را خریدم ولی از مجامع ان هیچ خبری ندارم لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام
   نام شرکت را در سایت Codal.ir جستجو کنید و یا با امور سهامداران شرکت تماس بگیرید و اطلاعات کامل و وضعیت حساب خود را دریافت کنید.

 • حسن گفت:

  جناب ثقفی من میخوام شروع کنم میشه راهنمایی بفرمایید و بگید با کدوم کارگزاری ارتباط برقرار کنم ؟ البته میخوام اینترنتی شروع کنم و از بورس خیلی چیز نمیدونم .بزرگترین مشکلم اینه انتخاب سهام یک شرکت بر چه اساسی باید انتخاب بشه ؟ اینکه سهمش در حالت کاهش هست یا افزایش؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • محمداسدی گفت:

  سلام اقای ثقفی تمام فایلهای صوتی چندبارگوش دادم ودربخش ثبت انلاین ثبت نام کردم ودرادامه اصلاح وافتتاح همه ردیف پرکردم دیگ چکاری ناز است انجام دهم که کارگزار انتخاب کنم

 • الهام گفت:

  سلام ممنون بابت مطالبتون اما این نکته هم فراموش نشه که کارگزاری ها نورچشمی هایی دارند که عرضه اولیه های خوب رو برا اونها کنار میگذارند !

 • سید حسن هاشمی جوان گفت:

  جناب ثقفی ممنون از مقاله مفید و کاربردی شما.

 • بهروز گفت:

  امیدوارم همیشه موفق باشی آقای ثقفی

 • Ramin. A گفت:

  آقای ثقفی ممنون از شما که پیگیر مطالب آموزشی هستید و نکات خوبی رو برای تازه کارهایی مثل من مطرح میکنید. من همه فایلها رو دیدم و خوندم و برای فهم موضوع بورس کمکم کرده. موفق و پر انرژی باشید.

 • حسین زاده گفت:

  ممنون عالی استفاده کردم

 • محمد گفت:

  ممنون از به اشتراک گذاشتن مطالبتون. خیلی استفاده کردم. متشکرم

 • محمد آدینان گفت:

  سلام
  مطالبتون شسته رفته و جذابه
  آدم از خوندن یا دیدن یا شنیدنشون دلزده یا خسته نمیشه
  صاف و پوست کنده و مرتب
  واقعا ممنونم و امیدوارم به زودی امکانی فراهم بشه تا حضوری خدمت برسم
  با تشکر از شما دوست بزرگوار
  ارادتمند
  آدینان

 • محمد آدینان گفت:

  راستی یک سئوال:
  اگر توی چندتا کارگزاری (با یک کد بورسی) حساب و اشتراک داشته باشم ایا این امکان هست که از همه اون حسابها (و فقط با یک کد بورسی) عرضه اولیه خریداری کنم؟

 • حسین گفت:

  مطلبون خیلی کمک کرد

 • حسین گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 • hossein گفت:

  مرسی از این همه اطلاهات مفید و وقتی که اختصاص میدید.
  امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید

 • ashkan گفت:

  جالب بود!

 • رضا گنجی گفت:

  سلام ممنون از راهنماییهایتان.

 • محمد صمدی گفت:

  باسلام
  با سپاس فراوان اززحمات استاد عزیزم اقای ثقفی
  عرضه اولیه روبرای اینکه هم عدالت رعایت بشه برای همه برسه هم اینکه سرورها به مشکل برنخورن نمیشه تدابیری بیندیشن که ازطریق کارگزاریها انجام بشه.

 • سیروس گفت:

  با تشکر از شما جناب ثقفی و تیم همراه شما
  ارادتمند
  سیروس کریمی

 • مجتبی گفت:

  بسیار عالی و جامع بود
  از عوامل زحمتکش تالار بورس که این اطلاعات رو بدون هیچ گونه چشم داشتی در اختیار سایرین قرار میدهند سپاسگزارم

 • A گفت:

  عالی هستین. ممنون

 • احسان گفت:

  ممنون از راهنمایی هاتون

 • مهدی گفت:

  دمت گرم
  بچه ها زدشت عرضه اولیه واره جا نمونید

 • محمد گفت:

  استاد عزیز لطفا بگید در عرضه اولیه سهام باید بالاترین قیمت تعیین شده رو وارد کنیم یا فرقی نمیکنه؟