ارزهای دیجیتال

تاریخ بروز رسانی: 2022/02/20

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال


در دهه اخیر ارزهای دیجیتال به یکی از پرحاشیه‌ترین بحث‌های سرمایه‌گذاری در دنیا تبدیل شده است. بعضی‌ها ارزهای دیجیتال را مشابه حباب دات کام و حباب گل لاله می‌دانند و معتقدند که ارزهای دیجیتال سرابی برای سودآوری و رویای پولدارشدن مردم شده است. برخی از کارشناسان دیگر نیز همواره از آینده بزرگی برای ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند.

به‌راستی کدام‌یک درست می‌گویند و آینده ارزهای دیجیتال به چه شکل خواهد بود؟ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال چگونه است و چه استراتژی هایی را می‌توانیم برای سودآوری در این بازار مالی جذاب داشته باشیم؟ در ادامه به همه سوالات فوق پاسخ خواهیم داد.

ارزهای دیجیتال از گذشته تا امروز

وقتی می‌خواهیم تازه وارد یک بازار مالی شویم و یک سهمی را در بازار بورس و به قصد سرمایه‌گذاری خریداری کنیم، معمولا به نمودار شاخص آن یک نگاه می‌اندازیم. این‌که این شاخص کل آن بازار از گذشته تا به اکنون چه روندی را طی کرده  است و این‌که اصلا سودآور بوده یا خیر؟

برای بازار ارزهای دیجیتال نیز ما نمودار کل مارکت‌کپ (MARKETCAP) یا ارزش کل بازار را درنظر می‌گیریم. برای این‌کار به سایت COINMARKETCAP مراجعه کنید.

ارزهای دیجیتال

نمودار روند ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال (لگاریتمی)

با نگاهی اجمالی به نمودار می‌توان فمهید که در دراز مدت همواره بازار ارزهای دیجیتال درحال رشد بوده است. به‌طوری که ارزش کل بازار در دراوج قیمت‌های سال 2014، برابر 14.6 میلیارد دلار بوده. اما اکنون و بعد از دوسال ریزش و دوری از اوج قیمت‌های سال 2018، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال حدود 269 میلیارد دلار ارزش دارد.

این امر نشان‌دهنده این است که با بازار کاملا جدید و رو به رشدی طرف هستیم که به اصطلاح کارشناسان کاملا بچه است. البته از نگاه دیگری هم می‌توان به آینده بازار ارزهای دیجیتال نگاه کرد. به این شکل که ارزش این بازار را با بازارهای مالی و ثروت‌های بزرگ دنیا مقایسه کنیم.

چشم‌انداز گردش ثروت در جهان (2020)

براساس بروزرسانی این چشم‌انداز در سال 2020، میزان گردش ثروت در جهان به ترتیب زیر است:

  • ارزش کل بیت‌کوین‌های جهان 160 میلیارد دلار
  • ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال (کریپتو کارنسی) 247 میلیارد دلار
  • ارزش کل سهام آمازون 1.22 تریلیون دلار
  • ارزش کل سهام اپل 1.38 تریلیون دلار
  • ارزش کل دلارهای در گردش 1.87 تریلیون دلار
  • ارزش کل طلای جهان 9 تریلیون دلار
  • ارزش کل پول فیزیکی (داخل حساب بانک‌ها) 40 تریلیون دلار
  • ارزش کل بازار سهام (Stock Market) 80 تریلیون دلار
  • ارزش کل کل ثروت جهان 95 تریلیون دلار
ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین‌ و ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای مالی دنیا بسیار کوچک هستند.

همان‌طور که مشخص است ارزش بازار ارزهای دیجیتال باوجود رشدی که در دهه اخیر داشته، اما هنوز جز کوچکترین بازارهای مالی در دنیا محسوب می‌شود. برای این‌که مقدار کوچک و ناچیز بودن این بازار را بهتر درک کنید، بهتر است بدانید که تنها بودجه بخش نظامی آمریکا در سال 2020 بیش از 700 میلیارد دلار است. به‌عبارت دیگر یعنی اگر کل ارزهای دیجیتال در دنیا را هم بفروشیم، درحال حاضر بودجه نظامی یک سال آمریکا را هم نمی‌توانیم تامین کنیم.

یا چرا راه دور برویم، در همین بازار سهام آمریکا و ریزش‌های ماه مارس 2020، به علت ترس سرمایه‌گذاران از شیوع کرونا باعث شد تنها در یک هفته بالغ بر چهار تریلیون دلار از ارزش بازار کم بشود. این عدد یعنی حدود شانزده برابر ارزش کل ارزهای دیجیتال!!

ارزهای دیجیتال پول آینده

اگر یادتان باشد در گذشته برای جابه‌جایی پول باید حتما به بانک مراجعه می‌کردیم. اما چندی بعد و با پیشرفت تکنولوژی و ورود اینترنت به زندگی، تحولی عظیم در نحوه پرداخت‌های اینترنتی شکل گرفت و در نتیجه همه ما امروزه با کارت‌های شتاب پول را انتقال می‌دهیم. واقعیت این است که کسی نمی‌تواند جلوی پیشرفت تکنولوژی در دنیا را بگیرد.

وقتی موبایل اختراع شد، تلفن ثابت از بین نرفت اما امروزه همه یک موبایل داخل جیبشان دارند. با اختراع کارت‌های بانکی و پرداخت‌های اینترنتی، فیش بانکی از بین نرفته اما همه امروزه یک کارت اعتباری در جیبشان دارند.

با معرفی بلاکچین به صنعت امروز، دنیا در آینده‌ای نزدیک تغییرات بزرگی می‌کند. چه بخواهیم و چه نخواهیم، دنیای پرداخت‌ها و پول فیزیکی هم در این بین تغییراتی خواهد کرد. یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور اتفاق بیفتد، همین  جایگزینی ارزهای دیجیتال و پول‌های الکترونیک، به‌جای پول‌های فیزیکی در دنیا است.

حال با یک حساب ساده می‌توان فهمید که اگر حجم پول‌های فیزیکی دنیا (در سال 2020) حدود چهار تریلیون دلار باشد، می‌توان استنباط کرد که طبق توابع نمایی حجم آن در 10 سال آینده به حدود 40 تریلیون دلار خواهد رسید. در این بین اگر بازار ارزهای دیجیتال، تنها 50% از این حجم را هم بخواهد در آینده به خود اختصاص دهد، می‌بینیم که حجم کل مارکت کپ (Marketcap) ارزهای دیجیتال می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به بیست تریلیون دلار هم برسد؛ که یعنی بیش از هشتاد برابر ارزش کل فعلی ارزهای دیجیتال!

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری پَنترا کپیتال (Pantera Capital Management) آقای دن مورهد در جریان مصاحبه‌ای با بلومبرگ در مورد آینده ارزهای دیجیتال گفت: 

در حال حاضر بیت‌کوین با قیمت‌های کنونی یک فرصت سرمایه‌گذاری بی‌نظیر برای آینده خواهد بود.

- دن مورهد -

او چشم‌انداز ده ساله بازار ارزهای دیجیتال را بسیار مثبت ارزیابی کرده و حتی اشاره کرد که بازار ارزهای دیجیتال، پتانسیل رشد تا چهل تریلیون دلار را هم دارد. اما نه در آینده‌ای نزدیک، بلکه باید به این بازار نوپا فرصت داد.

شاید جالب باشد که هم‌اکنون نیز می‌توانید در دنیا کشورهایی را پیدا کنید که بیشتر معاملات در آن کشور با بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال انجام می‌پذیرند. اکثر این کشورها از کاهش ارزش پول ملی و یا تحریم‌های گسترده و مشکلات اقتصادی فراوان رنج می‌برند. ونزوئلا یکی از همان کشورهایی است که مردم کشورش به همین علت، مبادله با ارزهای دیجیتال را به پول ملی خود ترجیح می‌دهند. در آینده نیز پیشبینی می‌شود که کشورهای پذیرنده ارزهای دیجیتال، بیشتر شوند.

آینده بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، دش، لیسک و سایر ارزهای دیجیتال دربازار همگی نام شبکه‌های غیرمتمرکز پرداخت همتا به همتا در قالب دنیای ارزهای دیجیتال هستند که هرکدام به‌صورت مستقل رهکارهایی نوین را برای ارائه این خدمات به جهان امروز گدید آورده‌اند. در دنیای ارزهای دیجیتال به هریک از این پروژه‌ها یک رمز‌ارز (COIN) می‌گویند.

به دلیل این‌که سیستم‌ این رمز‌ارزها کمی پیچیده هستند، شاید توان درک آن برای نسل‌های گذشته مثل پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان کمی دشوار باشد. از این رو بیشتر قشر جوان از جوامع مختلف در دنیا به سمت این بازار جذاب کشیده شده‌اند.

قیمت بیت‌کوین در سال 2010، فقط 0.01 دلار بود، اما از آن زمان تا به‌حال با افزوده شدن علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران جدید به این حوزه، تا انتهای سال 2017 قمیت آن به 20 هزار دلار هم رسید.

اکنون می‌توانیم درک کنیم با رشد این بازار، در آینده و ورود هر روزه سرمایه‌های جدید به بازار ارزهای دیجیتال، حتی عدد 20 هزار دلار هم برای بیت‌کوین قیمت کمی محسوب می‌شود و بیت‌کوین این پتانسیل را دارد که به اعداد خیلی بالاتری هم دست یابد. البته همیشه باید در سرمایه‌گذاری‌ها جوانب احتیاط را هم درنظر گرفت. از آن‌جایی که این بازار یک بازار نوپا و رو به رشد است که هنوز به تکامل نرسیده، پس ممکن است با تغییرات بزرگی هم همراه شود که در این بین نواسانات شدیدی را نیز تجربه کنیم. به‌عبارت دیگر به‌دلیل این‌که هنوز بازار عمق مناسبی ندارد، ممکن است با خرید و فروش‌های بزرگ، قیمت آن نیز دچار نوسان‌های شدیدی بشود. به‌طور مثال در سال 2017 و در بازار صعودی ارزهای دیجیتال، در بعضی از مواقع بیت‌کوین در روز به‌اندازه 1000 دلار جابه‌جا می‌شد. شاید برای کسی که آن زمان تازه وارد بازار شده بود، این امر کمی غیر طبیعی بود. اما قدیمی‌های این بازار، از این روزها را قبلا هم تجربه کرده‌اند.

آقای «توماس فری» یکی از آینده‌‌پژوهان و استراتژیست‌های رده بالا در گوگل معتقد است که بیت‌کوین در مبادلات تجاری آینده نقش بسیار زیادی را خواهد داشت. به‌طوری که تا سال 2030  ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از روش‌های معمول تبادل پول و کالا شناخته خواهند شد.

تا سال 2030 بیت‌کوین جای 25 درصد پول‌های ملی را خواهد گرفت و تاثیر آن خیلی بیشتر از این حرف‌ها بوده و بیت‌کوین در مسیر ایجاد این تغییر قرار گرفته است.

- توماس فری -

مشکلات ارزهای دیجیتال در آینده

اشاره کردیم که ارزهای دیجیتال بازاری نوپا و درحال رشد است، پس طبیعی هم است که تا زمانی‌که بخواهد به تکامل برسد، مشکلاتی هم بر سر راهش باشد. در ادامه به چند مورد از بزرگترین مشکلاتی که ممکن است چالشی برای آینده این بازار نیز محسوب شوند، اشاره می‌کنیم.

راحت نبودن نقدشوندگی

یکی از مشکلاتی که هم‌اکنون هم بسیاری از کاربران را دچار مشکل می‌کند، راحت نبودن شیوه استفاده و نقد کردن ارزهای دیجیتال است. درواقع بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال هنوز در بیشتر کشورها به عنوان راهی برای انتقال سرمایه جا نیفتاده است. هستند هنوز مردمی در دنیا که هنوز واژه بیت‌کوین به گوششان هم نخورده است. البته از نگاهی دیگر، همین موضوع می‌تواند فرصتی مناسب هم برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

عدم نظارت

نبودن هیچ سیستم نظارتی قانون‌گذاری شده، یکی‌دیگر از مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال است. به‌طوری که خیلی از کلاهبرداران با تعریف پروژه‌های مصنوعی و با هدف تنها جذب سرمایه از سایر مردم جهان وارد این بازار می‌شوند. وقتی هم که مبالغ مورد نظرشان را جمع‌آوری کردند، پروژه را به حال خود رها کرده و متواری می‌شوند. اوج این کلاهبرداری‌ها را در سال 2017 و 2018 با برگزاری ICO ها دیدیم. انتظار می‌رود با بازگشت بازار صعودی، مجددا شاهد ورود کلاهبرداران این‌چنینی باشیم.

آینده ارزهای دیجیتال در ایران

در دنیایی که به‌صورت تدریجی از جهان واقعی به جهان مجازی درحال مهاجرت است، ما هم باید سهمی از این آینده داشته باشیم. طبق آن‌چه که قبلا از پتانسیل رشد این بازار در آینده گفتیم، اگر اقتصاد ایران تنها 1% از اقتصاد جهان را تشکیل ‌دهد، پس باید اکنون به تشکیل یک صندوق ETF با حداقل 210 هزار بیت‌کوین موجودی فکر کرد. این عدد برای یک کشور عدد بسیار کوچکی محسوب می‌شود و باید تا زمانی‌که فرصت داریم بر روی آینده سرمایه‌گذاری کنیم. گرچه دولت هم نگرانی‌هایی در این زمینه دارد. و کسانی هم در این بین مخالف هستند. زیرا می‌گویند از ارزهای دیجیتال برای پولشویی و مقاصد غیر اخلاقی استفاده می‌شود. اما از هر تکنولوژی در جهان دو جنبه مثبت و منفی دارد که می‌توان از آن درجهت منفی هم استفاده کرد.

به‌عنوان مثال آیا به‌دلیل وجود سایت‌های غیراخلاقی در اینترنت، باید کلا اینترنت را از سبد ملی خانوار حذف کرد؟ یا باید با تدابیر اصولی، راه استفاده صحیح آن‌را به جامعه آموخت و از آن استفاده درست کرد؟ حال فکر کنید که اگر دولت استفاده از اینترنت را ممنوع می‌کرد چه اتفاقی برای پیشرفت علم در کشور می‌افتاد.

سخن‌آخر

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای بی‌انتهایی است. من همیشه مثال می‌زنم که شاید مخترع برق هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد که امروزه در دنیا ما تلویزیون‌های بزرگ و مانیتور و رایانه داشته باشیم تا شما بتوانید اکنون از هرجای دنیا این مقاله را بخوانید. ارزهای دیجیتال نیز به مانند اختراع برق نقطه عطفی در دنیای پولی ایجاد کرده‌اند، بر همین اساس باید باور داشته باشیم که آینده دنیای مالی نیز به همین مقدار تغییر خواهد کرد. درواقع اکنون ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین فرصتی برابر برای تمامی کشورها و مردم دنیا به‌وجود آورده تا بتوانیم سهمی از این آینده داشته باشیم.

از طرفی دیگر سلطه کشورهای ابرقدرت دنیا در سیاست و اقتصاد، سالهاست که سایه سنگینی بر کشور ایران افکنده است. به‌طوری که از هیچکس پوشیده نیست که دولت و مسئولین دهه‌های گذشته، در کنترل تورم و کاهش ارزش پول ملی نتوانسته‌اند که راهکار درستی را ارائه دهند. در این‌جاست که ارزهای دیجیتال می‌تواند به‌عنوان راهکاری برای کنترل اوضاع برای دولت بسیار کارآمد باشد ضمن این‌که هر گونه سرمایه‌گذاری صحیح و درست در حوزه ارزهای دیجیتال، طی سال‌های آینده باعث بازگشت ده‌ها برابر سرمایه به کشور خواهد شد. شنیده می‌شود که همچنان دولت درحال بررسی ابعاد این موضوع است، به‌طوری که در مجلس هم مصوباتی در این زمینه داشتیم که هنوز اجرایی نشده‌اند. به هرحال امیدواریم که با تصمیمی عاقلانه و قانون‌گذاری صحیح در این صنعت نوین، شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشورمان در آینده‌ای نزدیک باشیم.

4/5 - (8 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
26 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
استیک (Stake) کردن چیست؟ – تالاربورس | حامد ثقفی
1 سال پیش

[…] کردن چیست؟ کسب درآمد کردن از ارزهای دیجیتال تنها به خرید و فروش و یا نگهداری و استخراج آن‌ها محدود […]

trackback
دپس (Dapps) اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟ – تالاربورس | حامد ثقفی
1 سال پیش

[…] نظیر پرداخت و…، جهان دچار تحولی عظیم شده است. پیدایش ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به دنیا نشان داد که سطح جدیدی از شیوه اعتماد […]

trackback
آموزش خرید و فروش بیت کوین در ایران – تالاربورس | حامد ثقفی
1 سال پیش

[…] تبدیل هر کدام از ارزهای دیجیتال به ریال، و خرید ارزهای دیجیتال توسط ریال (خرید و فروش ارزهای دیجیتال با واحد پول […]

trackback
بررسی کیف پول تراست والت (Trust wallet) – تالاربورس | حامد ثقفی
1 سال پیش

[…] از کیف پول‌های ساده و پرکاربرد برای مدیریت و نگهداری ارزهای دیجیتال است که امکانات بسیاری را در اختیار کاربران قرار […]

علی حمد یاوری
علی حمد یاوری
1 سال پیش

صرافی‌های مثل بایننس به علت تحریم‌ها با ایرانیها کار نمی کنند اما صرافی‌های مثلcoinexمیشود باهاشون کار کرد و پول رو بلوکه نمی کنند؟؟

علی حمد یاوری
علی حمد یاوری
1 سال پیش

ارزی مثل بیت کون 20میلیون موجودی در بلاک چین هست و 17میلیون آن صاحب دارد اگر 3میلیون دیگر آن هم در انحصار و صاحب پیدا کند آیا امکان خرید ارز بیت کون وجود ندارد دیگه؟

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
پاسخ دادن به  علی حمد یاوری
1 سال پیش

اول باید عرض کنم ماین بیتکوین به صورت تدریجی انجام میشود و تازمانی که تمامی 21 میلیون بیتکوین ماین شود و به بازار تزریق شود، بیش از 100 سال دیگر زمان نیاز است.
دوم این که من از شما سوال میکنم. اگر زمانی تمام معادن طلای دنیا به اتمام برسد، و دیگر طلایی برای استخراج وجود نداشته باشد، آیا شما دیگر قادر به خرید طلا نخواهید بود؟ پس قطعا این طور نخواهد بود که هیچ معامله ای صورت نپذیرد.

علی حمد یاوری
علی حمد یاوری
1 سال پیش

خیلی خوب بود

پیمان
پیمان
1 سال پیش

سلام
چگونه کوین دش بخرم؟؟
بیت کوین بهتره یا کوین دش؟؟

trackback
با کوین دش (DASH) میلیونر شوید! - تالاربورس
1 سال پیش

[…] ارزهای دیجیتال یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری لایه‌ای محسوب می‌شوند. در این بین شاید شناخت کافی از این‌که، هرکدام از کوین‌های مختلف حاضر در بازار چه خاصیتی دارند، کمک بزرگی برای انتخاب یک سرمایه‌گذاری بهتر محسوب شود. در این مقاله قرار است به معرفی کوین دش (DASH) بپردازیم و بگوییم که DASH چیست و چگونه می‌توان با کوین دش بهترین سرمایه‌گذاری را انجام داد؟ […]

trackback
فورک (Fork) چیست؟ - تالاربورس
1 سال پیش

[…] بلاکچین و ارزهای دیجیتال، دنیایی پر از پیچیدگی‌های زیاد است. گاها اسم فورک را […]

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


درخواست مشاوره ثبت نام دوره‌های آموزشی

اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالاربورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

26
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x