بیت کوین کش

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/08

بیت کوین کش BCH چیست؟


بیت‌ کوین‌ کش (BCH) نتیجه فورک بیت‌کوین در سال 2017 است. سالی که جامعه بیت‌کوین به دو گروه تقسیم شد. افرادی همچون هایپو یانگ (Haipo Yang)، راجر ور (Roger Ver) و وو جیهان (Wu Jihan) معتقد به ایجاد یک فورک از بیت‌کوین بودند و عده‌ای دیگر مخالف این کار.

سرانجام این هاردفورک انجام و در یکم آگوست 2017، بیت‌ کوین‌ کش متولد شد. این رمز ارز با هدف سرعت بیشتر و کارمزد کمتر به دنیا به وجود آمد. اما آیا BCH توانست به اهدافی که برای آن معین شده بود، برسد؟


در این مقاله می خوانید

بیت کوین کش یا BCH چیست؟

بیت‌کوین‌کش یک پول الکترونیکی همتابه‌همتا است. یعنی می‌توانید فقط با زدن چند کلیک، پول خود را بدون هیچ واسطه‌ای به نقاط مختلف جهان انتقال دهید. این معجزه‌ای است که فناوری بلاک‌چین برای ما به ارمغان می‌آورد. 

بیت‌کوین‌کش نتیجه اختلاف میان جامعه بیت‌کوین در سال 2017 بود. این اختلاف سرانجام منجر به یک هاردفورک از بیت‌کوین شد. در ابتدا لازم است نگاهی به این اختلاف بیندازیم. اینکه اختلاف بر سر چه مسئله‌ای بود؟ 

در این‌که بیت‌کوین یک رمز ارز فوق‌العاده است شکی نیست. اما با گذشت زمان و افزایش حجم معاملات این رمز ارز، بیت‌کوین تبدیل به وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری شد. زیرا افزایش حجم معاملات و شلوغی شبکه بیت‌کوین باعث ایجاد مشکلات اساسی شد.

به‌همین علت، قبل از این‌که به توضیح بیت کوین کش بپردازیم، ابتدا با مشکلات بیت‌کوین آشنا می‌شویم. زیرا علت اصلی هاردفورک و خلق بیت‌ کوین‌کش حل همین مشکلات بود.

بیت کوین کش

اولین مشکل بیت‌کوین، هزینه زیاد کارمزد تراکنش‌ها است. برای مثال اگر شما بخواهید 600 هزار تومان از این کوین را خریداری کنید، باید کارمزدی حدود 350 هزار تومان بپردازید. این کارمزد جدا از کارمزدی است که صرافی از شما کسر می‌کند. با این کارمزد بالا عملا خرید بیت‌کوین در رقم‌های پایین، صرفه اقتصادی ندارد. در حالی که BCH هزینه کارمزد را تا ده برابر کاهش داد.

دومین مشکل اساسی بیت‌کوین، سرعت پایین تراکنش‌ها است. فرض کنید به سوپرمارکت سر کوچه رفته و یک شیرکاکائو می‌خرید. تصمیم می‌گیرید هزینه خرید را با بیت‌کوین پرداخت کنید. 

با سرعتی که هم‌اکنون شبکه بیت‌کوین دارد، احتمالا ساعت‌ها طول بکشد تا بیت‌کوین‌ها به کیف‌پول فروشنده واریز شوند. شاید کمتر فروشنده‌ای پیدا شود که بخاطر پول یک شیرکاکائو چند ساعت صبر کند. BCH توانست هزینه تراکنش‌ها را از چند ساعت به چند ثانیه برساند.

مجموع این مشکلات باعث شد تا جامعه بیت‌کوین در سال 2017 یک هاردفورک از بیت‌کوین انجام دهد. البته قبل از این اتفاق، اقداماتی برای حل این مشکلات انجام گرفته بود. برای مثال می‌توان به راه‌کار لایتنینگ و سگویت (Segwit) اشاره کرد. در نهایت رمز ارز جدیدی به‌نام بیت‌کوین‌کش خلق شد. این رمز ارز با شعار حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین به دنیا عرضه شد.

مزایای بیت‌ کوین‌ کش چیست؟

سایت bitcoincash.org، سایت رسمی بیت‌ کوین‌ کش، به 6 مورد از مزیت‌های بیت کوین کش نسبت به بیت‌کوین اشاره کرده است.

 • سرعت

تراکنش‌ها در شبکه این رمز ارز در عرض چند ثانیه تایید می‌شوند.

 • قابل اعتماد

شبکه‌ بیت‌ کوین‌ کش برخلاف بیت‌کوین، بدون ازدحام و ترافیک شدید کار می‌کند.

 • کارمزد ناچیز

در تاریخ نگارش این مقاله برای خرید BCH، باید 0.001 بیت‌ کوین‌ کش کارمزد پرداخت کنید. با توجه به قیمت 310 دلاری این رمز ارز در تاریخ نگارش این مقاله، کارمزد پرداختی شما حدود سه سنت می‌شود.

 • ساده

استفاده از بیت کوین کش ساده‌ و بدون دردسر خاصی است.

 • پایدار

سیستم پرداختی بیت‌ کوین‌ کش دارای ارزش ذخیره شده ثابتی است. به‌عبارتی بدون این‌که در طول زمان دچار استهلاک بشود، ارزش خود را حفظ می‌کند.

 • امن

فناوری بلاک‌چین این رمز ارز، باعث امنیت زیاد آن می‌شود.

معایب بیت کوین کش چیست؟

در زمان انجام یک فورک، ارز جدید به‌وجود آمده حجم معامله محدودتری پیدا می‌کند. این باعث می‌شود احتمال حمله 51 درصدی در آن افزایش یابد. هم‌اکنون حجم معامله بیت‌کوین‌کش یک‌دهم بیت‌کوین است. 

استخر‌های استخراج بیت‌کوین‌کش بسیار کمتر از استخرهای استخراج بیت‌کوین هستند. به‌عبارتی غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین بسیار بیشتر از بیت‌کوین‌کش است.

شباهت‌های بیت‌ کوین‌ کش با بیت‌ کوین

 1. بیت‌ کوین و بیت‌ کوین‌ کش هر‌ دو کوین هستند و بلاک‌ چین اختصاصی خود را دارند.
 2. هر دو با هدف ایجاد یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و همتابه‌همتا به‌وجود آمدند.
 3. هر دو از الگوریتم (تابع هش) SHA-256 استفاده می‌کنند.
 4. هر دو محدود هستند و در نهایت، تعداد 21 میلیون از آن‌ها قابل استخراج خواهد بود.
 5. هر دو از پروتکل اجماع اثبات کار (Proof Of Work) استفاده می‌کنند.

تفاوت‌های بیت‌ کوین‌ کش با بیت‌ کوین

در بیت‌ کوین‌ کش اندازه بلاک‌ها افزایش یافته‌ است. این افزایش برای کاهش در هزینه کارمزدها و افزایش سرعت در تراکنش‌ها انجام شد. حجم هر بلاک بیت‌کوین 1 مگ است اما حجم هر بلاک در بیت‌کوین‌کش بین 8 تا 32 مگ است.

میانگین تعداد معاملات در بیت‌کوین‌کش حدود 20 برابر تعداد معاملات بیت‌کوین است.

در فورک‌ها معمولا ارز جدید قیمت کمتری نسبت به ارز قدیمی پیدا می‌کند. این اتفاق برای بیت‌ کوین‌ کش نیز افتاد. قیمت بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله 39،000 دلار است. در حالی که، بیت‌ کوین‌ کش در حدود قیمت 300 دلار معامله می‌شود.

توسعه‌دهندگان بیت‌ کوین‌ کش با ایجاد تغییراتی در بلاکچین این کوین، این ارز دیجیتال را برای استفاده در خرید‌های روزمره بهینه کردند. مثلا یکی تغییرات اعمال شده در این رمز ارز، حذف قابلیت جایگزینی تراکنش‌‌ها بود که در بیت‌ کوین وجود دارد اما در این کوین حذف شده‌است .

مقالات پیشنهادی : رپد بیت‌کوین یا WBTC چیست؟

چند نمونه از بهترین کیف‌پول‌های بیت کوین کش

با گذشت زمان، روزبه‌روز به کیف‌پول‌هایی که از بیت کوین کش (BCH) پشتیبانی می‌کنند، اضافه می‌شود. در جدول زیر می‌توانید پنج کیف‌پول از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های موجود در بازار، برای نگهداری بیت‌ کوین‌ کش را مشاهده کنید.

تمامی این کیف‌پول‌ها از سایت رسمی بیت‌ کوین‌ کش گرفته شده‌اند. حتما کیف‌پول‌ خود را از منابع معتبر دانلود کنید. برای مثال می‌توانید از سایت اصلی رمز ارز یا در گوگل‌پلی و اپ‌استور کیف‌پول موردنظرتان را پیدا کرده و دانلود کنید.


اسم کیف‌پول

نوع کیف‌پول

Ledger

سخت‌افزاری

Trezor

سخت‌افزاری

Coinbase Wallet

نرم‌افزاری

Coinomi

نرم‌افزاری

JAXX

نرم‌افزاری


سخن‌آخر

بلاک‌چین یک تکنولوژی نوآورانه است. تکنولوژی هر روز پیشرفت می‌کند. با متولد شدن آلت‌کوین‌ها در سال 2011 بلاک‌چین‌های پیشرفته‌تری به‌ دنیا معرفی شدند. یکی از این آلت‌کوین‌ها بیت‌کوین کش بود که توانست با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر نسبت به بیت‌کوین، جای خود را میان رمز ارز‌ها پیدا کند. اما هر دوی این کوین‌ها از الگوریتم اجماع کار (Pow) استفاده می‌کنند.

این الگوریتم با گذشت زمان دچار مشکلات متعددی شده است. به همین علت، رمز ارزهای جدید مثل اتریوم از الگوریتم‌ بهتری به‌نام الگوریتم اثبات سهام یا Pos استفاده می‌کنند. این الگوریتم مشکلات الگوریتم Pow را حل کرده و رمز ارزهای مبتنی بر آن آینده بهتری خواهند داشت. 

4.7/5 - (3 امتیاز)

درباره نویسنده

محمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی حسابداری در دانشگاه خوارزمی تهران و فعال در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!