۱۴۰۰/۰۱/۲۲

بازارهای بورس چه موقع رشد می‌کنند؟

اقا اصحاب رسانه های مختلف به من میگن نوشته هات رو ادیت کن دستی به سر و روشون بکش بده ما منتشر کنیم. بنده از همین تریبون اعلام می کنم نوشته هام خیلی هم خوبند. خودتون دست به سر گوش رسانه تون بکشید. ???
—-
تحلیل گرای بنیادی معتقدند قیمت به سمت ارزش حرکت می کنه. مثلا اگر ارزش سهام شرکتی ٧٠٠ تومان و قیمت ٣٠٠ تومان است، قیمت در بلند مدت به سمت ٧٠٠ تومان حرکت می کنه.
تحلیلگران تکنیکی معتقدند قیمت حول ارزش نوسان می کند. یعنی همین سهم ممکنه ٧٠٠ تومان رو رد کنه و به ١٢٠٠ تومان هم برسه.
بازار سهام بین خوش بینی مطلق و بدبینی مطلق نوسان می کنه. یک ثانیه مونده به آغاز بحران، کل بازار در خوش بینی مطلق فرو رفته و به شکل مشابه یک ثانیه مونده به پایان بحران کل بازار در بدبینی مطلق فرو رفته.
گروهی برای کار تحقیقی در وال استریت چند سال کامل نظر سنجی می کردند و هر روز صبح از معامله گران این سوال رو می پرسیدند به نظر شما بازار صعود خواهد کرد یا نزول؟
نتیجه شگفت انگیز اینکه در بالاترین نقطه ی بازار ٩۵٪‏ از معامله گران معتقد بودند بازار در ابتدای رشد خود قرار دارد و صعود به شدت ادامه خواهد داشت ولی، دقیقا از فردای آن روز، ریزش بزرگ شروع می شد.
ضرب المثل هایی مثل ” وقتی همه می فروشند بخر و وقتی همه می خرند بفروش” از دل همین اتفاق بیرون اومده. ( که البته من الزاما باهاش موافق نیستم)
اما چرا؟
چه اتفاقی می افته که بازار ناگهان تغییر جهت می دهد؟
اینجا رو دقت کنید می خوام حرف مهم در کنم از خودم:
اقتصاد دانان کلاسیک معتقدند قیمت رو عرضه و تقاضا مشخص می کنه. خب این حرف درسته ولی هم عرضه و هم تقاضا محدودیت دارند. دقیقا بحران های مالی و نوسان بازار ها از همین جا نشات می گیرد.
زمانی معامله گران معتقدند بازار صعود می کند و پول هم دارند خب معلومه بازار صعود می کنه.
ولی
زمانی هم هست که معامله گران معتقدند بازار صعود می کند ولی هیچ پولی ندارند چون با همه ی پول شون خرید کردند. در این حالت طرف عرضه که به دلیل رشد قیمت ها تحریک شده ( همه تو سود اند) در چشم به هم زدنی کنترل بازار رو در دست می گیره.
توجه کنید برخلاف فرض های کلاسیک که قیمت را عرضه و تقاضا مشخص می کند، حالتی در بازار سهام وجود دارد که جامعه بیشترین نقدینگی ممکن رو وارد بازار سهام کرده و چه بازار جذاب باشد چه نباشد، دیگر پولی وجود ندارد که قیمت ها را به بالا سوق دهد.
به صورت معکوس در کف ها، طرف عرضه، آنقدر عرضه می کند که به محدودیت خود نزدیک می شود یعنی صرفنظر از اینکه طرف تقاضا در چه حالیه دیگر عرضه کننده ای وجود ندارد.
یکی از نشانه های این حالت این است که حجم معاملات به شدت کم می شود، قیمت ها در خط مستقیم گاهی بالا گاهی پایین حرکت می کنند.
????????????
***حامد، مدیر تالار بورس به من گفته وسط متن ات ایموجی بزار خواننده خسته نشه ????
زمانی تو یه شرکتی کار می کردم. بازار یکی دو سالی بود که به سمت بالا می تاخت. یه روز آبدارچی اون شرکت اومد به من گفت مهندس می خوام سهم بخرم من رو راهنمایی کن.
اون شب خوابم نبرد. یاد داستان اون پسر واکسی و سوروس افتادم که پسره به سوروس گفت من سهم خریدم و سوروس همون لحظه تمام سهام اش رو فروخت.
یکی از سیگنال های انتهای صعود اینه که مردم عادی به شدت تشویق به ورود میشن. دلار ٣ هزار تومانی و سکه ی ١.۵ میلیونی یادتون که نرفته؟
??????? حامد خوبه؟؟؟؟
یک معامله گر خوب باید در هر لحظه بتونه تشخیص بده کجای این نقشه ی راهه. نباید تحت تاثیر اون ٩۵٪‏ قرار بگیره. باید بتونه از بالا نگاه کنه و توان عرضه و تقاضا رو تخمین بزنه.
قیمت ها تحت تاثیر پول پسرک واکسی ( آخرین پول هایی که ممکنه وارد بازار سهام بشه) بالا میره یا دست طرف تقاضا همچنان پره؟
بالعکس در کف ها،عرضه ها ناشی از خستگی معامله گران و ناشی از ترسه یا طرف عرضه همچنان استدلال و توان کافی برای عرضه داره.

نوشته: کامیار فراهانی

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

 # 
تالاربورس

درباره نویسنده مقاله :

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
سودابه بگدلی
سودابه بگدلی
1 سال پیش

چه خوب بود مرسی

Niaz
Niaz
3 سال پیش

توضیحاتتون جالب بود می خوام بدونم که آیا می شه تو بازار های بورس خارجی هم شرکت کرد و اینکه از طریق سرمایه گذاری تو بورس ایران در صورت موفقیت تا چقدر میشه کسب درآمد یا ثروت کرد حدودا؟

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

2
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x